החקלאים נגד המדינה: אין ספק כי מצב החקלאים במדינה אינו פשוט, אך נדמה כי גם בימים המצב יכול להידרדר. כמה חקלאים ממושב שרשרת הסמוך לעיר נתיבות החליטו להגיש עתירה לבג"ץ נגד שר הפנים אריה דרעי ועיריית נתיבות – זאת לאחר שנפלה ההחלטה לספח את שטחיהם החקלאים לצורך בנייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשך שנים מנסה עיריית נתיבות לספח שטחים נוספים, אך עד כה דחתה הוועדה הגיאוגרפית את בקשותיה, בטענה שהפגיעה בחקלאים עולה על הצורך בהתרחבות העיר בעת הזו. לטענת החקלאים, שר הפנים דרעי, שכאמור נחשב מקורב לראש עיריית נתיבות, הוא שסייע באישור הבקשה להרוס את השטחים החקלאיים באזור.

מאיר מזוז, יו"ר ועד ההנהלה של המושב, הגיב להחלטה על סיפוח השטחים החקלאיים. "אם ירשו לעיריית נתיבות לקחת לנו עוד 800 דונם, זה יהיה הסוף של המושב. אנחנו דור שלישי פה, קהילה חמה ומגובשת של משפחות שעלו מתוניס. הסבים והסבתות שלנו בנו פה חיים, ואנחנו ממשיכים לעבד את הקרקע".

עוד הוסיף מזוז: "אנשים בנו חממות ומטעים, מגדלים ירקות ופירות הדר, ומזה מתפרנסות המשפחות. ממה יחיו האנשים? אם ייקחו את האדמות שנשארו, לא יישאר כלום. זה פשוט אבסורד. כל אזור נתיבות מלא בקרקעות שלא נוצלו ויכולות לשמש לתעשייה, למה לא להשתמש בקרקעות שכבר יש להם?".

עו"ד חן בכר, צילום: אביבית שבתאי
עו"ד חן בכר, צילום: אביבית שבתאי

מזוז טען כי רק לאחרונה התבצעו פעולות נטיעה חדשות ומרובות, וישנו חשש שהחקלאים לא יוכלו ליהנות מאותם הגידולים. "אנשים פה הולכים אבלים וחפויי ראש כי אנחנו קהילה ועומדים להרוס אותנו. אני קורא לבית המשפט ולמדינת ישראל לעצור את ההליך הנוראי הזה, לסייע למשפחות שמתפרנסות מחקלאות בקרקע הזו".

עורך הדין חן בכר, המייצג את החקלאים בעתירה, טוען כי מדובר ברמיסה של החזון הציוני עליו עמלו החקלאים. "הורסים את פרנסתם של חקלאים ושל אלפי אנשים שמתפרנסים מאותן קרקעות - למען אתנן פוליטי במסגרת מאבקי כוח ומשחקי אגו בין רשויות. עד ששר הפנים הנוכחי, אריה דרעי, מי שראש עיריית נתיבות נחשב למקורבו, לא כיהן כשר פנים - לא היה בכלל ספק בנוגע לאי נחיצות השטחים החקלאיים עבור נתיבות לפחות ב-30 שנה הקרובות. עניין זה נדון והוכרע על ידי ועדת גבולות קודמת שפרסמה המלצותיה לפני שנים ספורות בלבד. אז מדוע עתה לספח למעלה מ-800 דונם של גידולים חקלאיים לרשות עירונית? אין שום תועלת או היגיון לדברים".

מאיר מזוז, צילום: אבי מיימוני
מאיר מזוז, צילום: אבי מיימוני

מטעם השר דרעי נמסר: "הוועדה הגיאוגרפית דנה בשינוי גבולות בין המועצה האזורית שדות נגב ועיריית נתיבות. הוועדה הגישה המלצותיה לשר הפנים אריה דרעי והשר קיבל את המלצת הוועדה, בהתאם לתוכניות החלות בשטח. חשוב לציין כי עתירה הנוגעת לחלק מהתוכניות נדחתה כבר על ידי בית המשפט. משרד הפנים ימסור את תגובתו לעתירה בהתאם למועדים אותם קבע בית המשפט".

מטעם עיריית נתיבות נמסר: "עקב הסכמי הגג שבין רשות מקרקעי ישראל לעיריית נתיבות, גדלה נתיבות בקצב מרשים, ומספקת מענה למדיניות הממשלה להגדיל את היצע יחידות הדיור בעיר. מטעם זה ומטעמים אחרים, ראתה ועדה מקצועית בלתי תלויה להוסיף שטחים לתחום השיפוט של עיריית נתיבות על מנת לאפשר את התפתחות היישוב. ההחלטה המקצועית שנתקבלה בהליך סדור על פי הדין, לרבות שמיעת הצדדים והתייחסות להתנגדויות דידן, אומצה על ידי שר הפנים, בהתאם לסמכותו. כנגד החלטה זו הוגשו שתי עתירות ותגובת נתיבות ביחס אליהן תוגש לבג"ץ. יצוין כי על קרקעות המושב הוגשה ממילא ועוד קודם להחלטת שר הפנים תוכנית על ידי המועצה האזורית, ללא התנגדות המושב".