למרות ההגבלות, העוצר הלילי ואיומי המשטרה כי יאכפו בצורה מוגברת את המסיבות המחתריות - מסיבות הפורים ברחובות תל אביב לא עוצרות: מסיבה בהשתתפות אלפי חוגגים מתקיימת בשעות אלה בשוק הפשפשים שביפו, בזמן שהברים במקום פתוחים לטייק אווי ובשוק נפתחו כמה מוקדים שונים של מסיבות.

עוד מתברר כי חלק מהמסעדות והברים במקום, בניגוד למסיבה אתמול בשוק הכרמל, פתחו את המקום ומושיבים בליינים בניגוד לחוק. מצילומים שהגיעו לידי mako נראים מאות של אנשים בין סמטאות השוק כאמור בניגוד להנחיות. "יש שם מלא אנשים ומוזיקה וכל המקומות מסביב פתוחים מוכרים אלכוהול", מספר בליין שנמצא מקום. "המשטרה הקימה מחסומים מחוץ לשוק, באזור רחוב בן צבי למשל - אבל אפשר פשוט להגיע לכאן ברגל ודי בקלות".

"המדינה החליטה שאסור לנו לחגוג בלילה אז נחגוג ביום. עד כמה שידוע לי אין עכשיו סגר. אני כבר חליתי, אז אני לא מפחדת להידבק. ממש לא", מספרת ג', אחת המבלות בשוק. "זה נראה רע מאוד", אומר גורם במשטרת מחוז תל אביב, "זה יותר גרוע ממסיבה. המשטרה הייתה צריכה להתערב ולחלק דוחות", אך נראה שבמשטרה פספסו את המידע ורק כשעתיים וחצי לאחר תחילת החגיגות הגיעו למקום שוטרים שהחלו בפיזור הבליינים וסגירת מקומות הבילוי.

"באתי לחגוג את פורים. אני מחלים ויש לי נוגדנים אז אין שום סיבה הגיונית שאשאר בבית. החוק האוסר על התקהלות לא מחובר למציאות. בכלל, העוצר הלילי לא מתחשב בכלל האוכלוסייה ולא שווה בין כולם. מעבר לזה - אי אפשר ליישם אותו", אומר בליין אחר. "הייתה פה התקהלות גדולה מדי ובסוף החלטנו שדי. זה היה אחד הימים החזקים שלנו מתחילת הקורונה", מוסיף אחד מבעלי הברים במקום, ובמקומות אחרים, בהם המוזיקה נעצרה, דרשו הבליינים מבעלי המקום להדליק אותה שוב ולהמשיך בחגיגה.

גם אתמול (שישי) התקיימו עשרות מסיבות ברחבי הארץ, כולל מספר אירועים גדולים – בהם השתתפו מאות בליינים שניצלו את שעות האור ועד לכניסת העוצר הלילי לתוקפו ובילו במסיבות רבות בעיקר בערים הגדולות.

כפי שניתן לראות בתיעוד, אתמול התקיימו מספר מסיבות גדולות, רובן בשעות היום, בהן ההנחיות מקלות יותר אך עדיין אוסרות על התקהלות המונית. "היו במסיבה משהו כמו 150 בליינים", סיפר בשיחה עם mako דיג'יי מוביל שניגן במסיבת מחתרת בשעות הצהריים של יום שישי בתל אביב. "למרות שהאזור יחסית מרכזי, זה עבר חלק מבחינת המשטרה. סגרנו את המסיבה בערך שעה לפני כניסת העוצר".

מסיבות פורים המונית בשוק הפשפשים  (צילום: זוהר צלח, פרטי)
אלפי חוגגים בשוק הפשפשים | צילום: זוהר צלח, פרטי

בנוסף לאירועים הגדולים, התקיימו גם מספר גדול של מסיבות קטנות יותר עם כמה עשרות בליינים בכל מסיבה, שהצטברו לאלפי בליינים שחגגו בניגוד להנחיות, ועלולים להביא למראות שראינו כולנו בחג הפורים הקודם. "ניגנתי במסיבת בית באזור הדרום והכל עבר חלק, המשטרה לא הגיעה לאזור", סיפר לנו דיג'יי שתיקלט אתמול במסיבה מחתרתית.

כזכור, כבר לפני כשבוע התרענו כאן על כך שתקליטנים, בעלי עסקי ובעיקר אלפי בליינים מתכוונים להפר את הנחיות. "כל מי שהוא משהו בחיי הלילה יארגן מסיבת פורים", אמרו לנו בסוף השבוע שעבר כמה שמות מוכרים בחיי הלילה של תל אביב." מפרוץ המגפה, הייתי עד לעשרות מסיבות מחתרת והמשטרה לא ממש עושה משהו. יש הרבה סיטואציות שהשוטרים מגיעים ומעדיפים לא לעשות כלום כדי לא ליצור בלאגן".

"המסיבה נמשכת כבר שעתיים, אבל עד עכשיו לא ראינו כאן שוטרים", מספר אחד הבליינים בשוק הפשפשים. "יש כאן איזה בר שהוריד את המוזיקה לחצי שעה מחשש שהשוטרים יבואו, אבל מהר מאוד הוא החזיר אותה שוב".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בניגוד לפרסומים שגויים, נבהיר כי שוטרי תחנת יפו מבצעים משעות הבוקר אכיפה מוגברת באזור שוק הפשפשים למען שלום הציבור, לצד כריזה לנוכחים הרבים לשמור על ריחוק נדרש ועטיית מסיכות כנדרש, למען בריאותם. עוד נבהיר, כי עצם נוכחות הציבור במרחב הציבורי ורכישת מזון אינה מהווה עבירה על פי ההנחיות בעת הזו, לפיכך כל טענה שגויה בהקשר לאכיפה ראוי שתדחה על הסף. משטרת ישראל קוראת לציבור לגלות אחריות אישית וציבורית ולהימנע מאותן הפרות בוטות, המסכנות באופן ברור את קהל המבלים ואת הקרובים אליהם. אחריות אישית תאפשר למנוע את התפשטות הנגיף".