מסעדות רבות צפויות לפתוח את שעריהן מחדש ביום ראשון הקרוב, לאחר הסגרים שמנעו מהם לפעול, ובעלי המסעדות מתרגשים מאוד על היציאה מהחל"ת. "מאוד מאוד מחכים לשמוע את הנקישות של הסכו"ם, את הרעש שיש במסעדות", שיתפה חן ג'ראד, סמנ"כלית רשת ג'פניקה. ולמרות האווירה החגיגית, לא מעט בעלי מסעדות טוענים כי המתווה החדש מחייב אותם לפעול בתנאים מחמירים מדי שיקשו עליהם להרוויח. הבעיה הגדולה המשותפת לכולם היא הקושי בהחזרת העובדים לפעילות.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנשים יושבים היום בבית, מקבלים את החל"ת וזה טוב שהיה כך בהתחלה, אבל היום כשאנחנו צריכים אותם חזרה לעבודה יש עדיין כמה עובדים שעדיין מעדיפים להישאר בבית", טען אריה פוגלמן, בעלים של "בוצ'רי דה ברליצ'ה". אל פוגלמן הצטרף בעל עסק נוסף בתחום: "עכשיו כשהגענו לרגע שאפשר לעבוד והטלפון זורם ומצלצל ואני יכול להאכיל ביום ראשון גם אלפיים איש, ישנה בעיה - עובדים שנכנסו לאיזושהי סיטואציה של 'אנחנו בחופש'".

לבעיית אי החזרה של העובדים שיצאו לחל"ת, מצטרפת בעיית אכיפת ההנחיות שככל הנראה תיפול גם היא על בעלי העסקים. המשטרה לא צפויה לאכוף את הנהלים במקומות כמו אולמות האירועים, בתי המלון והמסעדות שייפתחו במסגרת התו הירוק. למעשה לא ייראו שוטרים ליד המקומות שייפתחו מחדש ביום ראשון הקרוב.

פתיחת מסעדות ואולמות אירועים (צילום: flash90, פלאש 90)
פתיחת המסעדות ואולמות האירועים: המשטרה לא תאכוף את ההנחיות | צילום: flash90, פלאש 90

משימת האכיפה והפיקוח תוטל כולה על הפקחים של הרשויות המקומיות. עד כה בימי פתיחתם של עסקים בתקופת הקורונה במסגרת ההגבלות, כמעט ולא נראו אותם פקחים מטעם העיריות וייתכן כי תופעה זו תימשך גם בפתיחה המחודשת ביום ראשון הקרוב. בפועל כנראה שלא תיאסר כניסתם של ילדים לחתונות למסעדות ולעסקים נוספים, על אף  שההנחיות אוסרות על כך, והדבר יהיה תלוי בהתנהלות בעלי העסקים שיצטרכו להתמודד עם ההנחיות בעצמם ולהיות האחראיים על האכיפה.  

מהצד השני המשטרה תתחיל בשבוע הבא במשימה אחרת וכבדה שהוטלה עליה על-ידי הממשלה – האחריות לפיקוח על המבודדים שחוזרים מחו"ל. ביום ראשון צפויים להיכנס לישראל כ-1,000 בני אדם והחל מהיום למחרת כבר 3,000 צפויים להיכנס מדי יום, כך שבמהירות צפויים להיכנס לישראל כ-30 אלף בני אדם כך שמשימת הפיקוח תהא קשה עד כדי בלתי-אפשרית.

עסקים סגורים בזמן משבר הקורונה בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
המסעדות ייפתחו אך העובדים לא רוצים לחזור: "מחכים לשמוע את הנקישות של הסכו"ם" | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מסתמן כי הפיקוח ייעשה על-ידי ביקור מדי יום או יומיים בבתיהם של הנכנסים לישראל, ובמשטרה טוענים שמדובר בצעד לא פשוט. לצורך כך קיבלה המשטרה תגבור סמלי ממשרדי הממשלה ויש רק לקוות כי צעדי הפיקוח בהחלט יקרו ובאופן יעיל.