בית המשפט המחוזי בירושלים אסר את הקרנתו של הסרט "ג'נין ג'נין" בישראל והורה על החרמתם של כל עותקי הסרט בארץ. בפסק דין שניתן אתמול (שני), בית המשפט חייב את במאי הסרט, מוחמד בכרי, לשלם לתובע פיצויים בסך 175 אלף שקל וכן לשלם 50 אלף עבור מימון הוצאות המשפט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התובע, סא"ל במיל' ניסים מגנאג'י, השתתף במבצע "חומת מגן" הגיש תביעת לשון הרע נגד יוצר הסרט והבמאי מוחמד בכרי, לאחר שהוצג בסרט כמי שגונב כסף מאדם מבוגר וחסר ישע – למרות שדבר מזה לא התרחש במציאות.

"התובע", כתבה השופטת הלית סילש בפסק הדין, "אדם פרטי אשר נקרא על ידי מדינת ישראל לשירות צבאי במהלך מבצע חומת מגן, ומוצא עצמו מוצג בגוף אותו סרט, כמי שבוזז את כל ממונו של אדם אחר, מבוגר וחסר ישע, וזאת כחלק מהצגתה של מציאות אלטרנטיבית כוללת, פרי יצירתו של הנתבע".

עו"ד נבות תל צור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
עו"ד נבות תל-צור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עוד כתבה השופטת: "בסופו של יום, ובהסתכלות נכוחה, עסקינן בנתבע אשר מצא לנכון לייצר סרט, המתיימר להיות סרט תיעודי, המבוסס על קיבוץ של ראיונות עם מי שנחזים להיות תושבי מחנה הפליטים ג'נין. הראיות בתיק זה מלמדות כי הנתבע בחר, במודע, שלא לערוך בדיקה, ולו מינימלית, ולו ראשונית, של הטענות והעובדות הבאות לידי ביטוי במסגרת אותם ראיונות, ואז אף הגדיל לעשות כאשר מצא לנכון לשזור לתוך ובין אותם ראיונות, מגוון תמונות, קטעי וידאו ומוסיקה אשר יש בהם עצמם, כמו גם במיקום ובדרך בה הוכנסו לסרט, כדי להמחיש ובחלק מהמקרים אף להעצים את האמור באותם ראיונות".

בעקבות כך, השופטת פסקה כי בכרי ישלם פיצויים למגנאג'י בסך 175 אלף ש"ח, לצד 50 אלף ש"ח בגין הוצאות ההליך המשפטי. כמו כן, והסרט ייאסר להפצה ולהקרנה בישראל וכל העותקים שלו שידוע על מקומם – יוחמרו (למעט חומרים שהועלו ביוטיוב).

את התובע ייצגו עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא, שמטעמם נמסר: "בית המשפט ביקר קשות את בכרי, קבע כי לא דבק באמת, כי הציג בסרט אירועים מזוויעים, תחת מעטה של "סרט דוקומנטרי" וכי הקדיש את הסרט לזכרו של מחבל חבר גדודי אל אקצה, אותו הציג באופן כוזב כ"מפיק הסרט". טענות ההגנה של בכרי נדחו באופן מוחלט על ידי בית המשפט אשר קבע כי מדובר בהוצאת לשון הרע כנגד אדם פרטי, שנקרא על ידי מדינת ישראל לשירות מילואים במבצע "חומת מגן" ומצא עצמו ללא כל הצדקה מוצג בסרט כמי שבזז באיומי נשק אדם מבוגר וחסר ישע וזאת כחלק מהצגה שקרית כוללת של פשעי מלחמה שבוצעו לפי הסרט על ידי חיילי צה"ל בג'נין".

פרקליטו של נתניהו, עו"ד טל שפירא (צילום: יצחק גולדשטיין, חדשות)
עו"ד טל שפירא | צילום: יצחק גולדשטיין, חדשות

הרמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, חבר הכנסת משה יעלון, כתב: "פסיקת בית המשפט על איסור הקרנת הסרט 'ג'נין ג'נין', עושה צדק הסטורי עם לוחמי צה"ל בכלל, ולוחמי וחללי הקרב בג'נין ומשפחותיהם, בפרט. חופש הביטוי אינו החופש לשקר, להעליל ולהסית. פסק הדין הוא כלי חשוב במלחמה בתרבות הפייק והשקר".