פרסום ראשון: בית החולים לניאדו שבנתניה מחרים מהמבקרים מזון שאינו כשר לפסח בניגוד לפסיקת בג"ץ - כך נודע היום (רביעי) ל-N12. בתיעוד שהגיע לידינו נראות עמדות הבידוק שהוקמו בכניסה לבית החולים, שם נלקחים מהמבקרים מוצרי המזון. כזכור, בג"ץ קבע לפני כשנתיים כי האיסור על הכנסת חמץ לבתי החולים פוגע בזכויות המאושפזים, ולכן יש לאפשר הכנסת מזון מכל סוג שהוא גם במהלך חג הפסח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשניסינו להיכנס לבית החולים כשברשותנו לחם, נעצרנו בידי השומרים שאמרו לנו כי "בג"ץ לא תקף בלניאדו מפני שזה בית חולים חרדי". מבדיקת N12 עלה כי השומרים בבית החולים מחלקים מדבקות למבקרים שנאלצים להשאיר את המזון בחוץ, על מנת שיוכלו לאסוף אותו לאחר מכן. עוד עלה כי בבתי החולים מאיר, רמב"ם, הדסה עין כרם והמרכז הגריאטרי בנתניה מקפידים על פסיקת בג"ץ כלשונה ולא מחרימים מוצרי מזון מהמבקרים.

עמדות בידוק חמץ בבית החולים לניאדו
עמדות בידוק חמץ בבית החולים לניאדו

"ילדתי לפני שמונה ימים בלניאדו", סיפרה א' ל-N12. "ביום רביעי בערב, כשלושה ימים לפני ליל הסדר, עשו לי חיפוש ולא נתנו לי להכניס סושי צמחוני שקנו לי חברות. השומר החרים לי את הסושי ולא נתן לי להכניס אותו. הפתרון שהציע לי הוא שאוכל מחוץ לבית החולים. מיותר לציין שלא יכולתי להשאיר את התינוקת שלי לבד במחלקה, אז נאלצתי לוותר על הארוחה שלי".

"השומרים מגבילים את הכניסה ללא בדיקה, ולא חוששים להשתמש בטונים גבוהים ובאיומים", סיפר איש צוות רפואי בלניאדו. "הם גם מצלמים תגי עובד אם מישהו לא מאפשר בדיקה".

עמדות בידוק חמץ בבית החולים לניאדו
עמדות בידוק חמץ בבית החולים לניאדו

בפורום החילוני, מהעותרים לבג"ץ בעניין, שיגרו מכתב להנהלת בית החולים לניאדו - אך זו התעלמה לחלוטין מהפנייה. "למרות הנהלתו החרדית, לניאדו הוא בבית חולים שמשרת אוכלוסייה גדולה ומגוונת, ולכן מדהים שהוא מרשה לעצמו להתעלם מפסיקת בג"ץ ולהמשיך להתעמר בחוליו החילוניים והלא יהודיים במהלך החג", נמסר מטעם הפורום. "פסיקת בג"ץ המתירה הכנסת כל מאכל חיצוני לבית החולים ואוסרת על חיפושי אוכל בכלי המבקרים הייתה חד-משמעית ובית החולים לניאדו חייב לכבד אותה ולציית לה, כשם שעשו כל בתי החולים בארץ".

בבית החולים לניאדו סירבו להגיב לידיעה.