כניסה ויציאה מישראל - למי מותר ולמי אסור: משרדי הבריאות, התחבורה ומשרד ראש הממשלה פרסמו היום (שישי) הודעה המפרטת את תקנות הכניסה והיציאה מהארץ שהוארכו אמש בשבועיים נוספים. בין היתר, ההודעה מפרטת למי מותר לצאת או להיכנס לישראל בהתאם לקריטריונים שקבעה ועדת החריגים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נדגיש כי ועדת החריגים תורכב מנציגי משרדי החוץ, הפנים, הבריאות, התפוצות והתיירות, כשבראשה תעמוד רשות האוכלוסין וההגירה. כמו כן, בראש ועדת ההשגות (הערעורים) יעמוד שר ההתיישבות צחי הנגבי. ההגבלות הוועדה יהיו בתוקף החל מיום ראשון הקרוב בשעה 7:00 ועד ליום שבת, 20 בפברואר.

אישור יציאה מישראל

לפי ההחלטה, היציאה מישראל מותרת רק לאלו שאינם אזרחים ישראליים או שאינם תושבי קבע בישראל. כמו כן, היציאה מותרת לאדם היוצא מישראל למקום מגורים קבוע מחוצה לה, לאחר שהציג הצהרה ומסמכים המעידים על כך לוועדת החריגים.

עוד קבעה ועדת החריגים קריטריונים ליציאה מישראל, ובהם: יציאה לצורך קבלת טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי, לצורך השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה או לצורך סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה הנמצא במצוקה.

תור בנתב"ג לוועדת חריגים מבידוד
תור בנתב"ג לוועדת חריגים מבידוד

עוד התירה הוועדה לצאת מישראל לצורך טיפול בהליך משפטי שאותו אדם צד בו, בעל מעמד בו, או נדרש להשתתף בו. כמו כן, תותר יציאה לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או לצורך חיוני הנוגע לביטחון המדינה - זאת באישור משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

גם ספורטאים מקצועיים ומלוויהם יוכלו לצאת מהארץ לצורך השתתפות בתחרות. חשוב להדגיש כי האישור מותנה בהחלטת המנהל הכללי של משרד התרבות והספורט. עוד תותר היציאה לטובת סיוע הומניטרי או צורך מיוחד דומה המחייב יציאה מישראל.

אישור כניסה לישראל

לפי ההחלטה לא ייכנס אדם לישראל, אלא אם אישרה ועדת החריגים את כניסתו. גם במקרה זה הורתה הוועדה לאשר את כניסתם של תושבים שנדרשים בקבלת טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי, כניסה לצורך השתתפות בהלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה או לצורך סיוע לקרוב משפחה מדרגה ראשונה שנמצא במצוקה.

עוד אישרה הוועדה הגעה לצורך שימוש צד בהליך משפטי, לצורך סיוע הומניטרי מיוחד המחייב כניסה לארץ ואף התירה את כניסתן של כל הנשים, תושבות ישראל, שנמצאות בשליש השלישי להריונן.

שדה תעופה בן גוריון, נתבג (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
מנהל החברה שבה עובדת האישה: "ממש השפלה והתעללות" | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

גם מי שאינו אזרח ישראל או תושב קבע, יהיה רשאי להיכנס לישראל באישור ועדת חריגים אם יצדיק כי הוא חייב זאת בשל אחת סיבות אלה או שיוכר כזכאי למעמד עולה או לזכויות עולה ויוכיח שלא ניתן לדחות את עלייתו. גם ספורטאים מקצועיים ומלוויהם יוכלו להיכנס לארץ לצורך השתתפות בתחרות, זאת באישור המנהל הכללי של משרד התרבות והספורט.