נתב"ג נסגר הלילה (בין שני לשלישי) בחצות לטיסות נוסעים מסחריות באופן הרמטי, צעד חסר תקדים במשבר הזה בדומה למתכונת יום כיפור. בשל קושי משפטי, טיסות פרטיות ימשיכו לצאת ולהיכנס לישראל, אבל לא מעט ישראלים שאינם בעלי הון נתקעו בחו"ל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי התקנות, מתאפשרת כניסה לישראל למי שיקבלו אישור חריג מרשות האוכלוסין. אולם גם מי שאולי היו מקבלים אישור כזה, פשוט לא מוצאים טיסות בחזרה ארצה. 

"נגמר לנו חוזה השכירות, הציוד כבר נשלח לארץ"

אורלי אביטל מתגוררת עם משפחתה כבר 3 שנים בעיירה וורו-ביץ' בפלורידה. "התכוונו לחזור לארץ לתקופה", היא סיפרה ל-N12, "ארזנו את כל החיים שלנו פה. הטיסה אמורה לצאת ב-1 בפברואר ואנחנו עוד לא יודעים אם תצא או לא". 

"נגמר לנו חוזה השכירות ביום שבת. בנוסף כל הציוד שלנו נשלח לארץ", תיארה אביטל את המצוקה, "אנחנו עוברים לבית מלון עם שתי ילדות קטנות וכלב לזמן לא ידוע. לא ניסינו לקבל אישור חריג לחזור, כי אין לנו כסף למטוס פרטי. הטיסות המסחריות בוטלו, ובכל מקרה בגלל הכלב אנחנו יכולים לטוס רק ישיר". 

"בתי תשאר בחו"ל ללא ביטוח בריאות"

פליאה קטנר נמצאת בשבדיה אצל בן זוגה, השבוע היא הייתה אמורה לחזור לישראל בטיסה שבוטלה. "זו החלטה פזיזה של ממשלת ישראל שלא לקחה בחשבון אזרחים ישראלים שאמורים לחזור", אמרה אימה רבקה קטנר, ששוחה עם N12, "ממשלת ישראל שמה כתנאי סף לעלייה למטוס בדיקת קורונה עם תוצאה שלילית מוכנה ביד, דבר שלא היה ניתן להתארגן עבורו בפרק הזמן שנתנו, כשאתה במדינה זרה". 

קורונה בישראל (צילום: יונתן זינדל, AFP)
קורונה בישראל | צילום: יונתן זינדל, AFP

"הבעיה העיקרית בכך שממשלת ישראל תקעה אזרחים בחו"ל היא נושא הבריאות", המשיכה האם, "תרופות עבור חולים כרונים וביטוח. בתי נסעה לחו"ל כשהיא מבוטחת בביטוח, אבל מסתבר שחברות הביטוח מוכנות להאריך את הביטוח עד 50 יום, מה שאומר שאם ימשיכו את סגירת נתב"ג בתי תישאר ללא ביטוח". 

האם ששלחה לבתה תרופות שלהן היא זקוקה בגין מחלה כרונית, זועמת בעצמה על הממשלה. "אם יקרה לבתי משהו בחו"ל ומצבה ידרדר - דמה על ידי ממשלת ישראל הכושלת", הצהירה רבקה קטנר.

"בתי נסעה לפגוש את בן זוגה, דבר סטנדרטי ואף חשוב לתמיכה רגשית ונפשית בתקופה קשה זו", הבהירה האם. "לממשלת ישראל כנראה לא הספיק להפריד בין בני זוג כשהיא החליטה על איסור כניסת זרים לישראל, היא גם חייבת ללכת צעד אחד קדימה ולסגור את נמל התעופה בן גוריון, כדי שאלה שכן הצליחו לפגוש את בני זוגם, יתקעו בחו"ל ואולי גם ימותו שם".