קבינט הקורונה ידון מחר בהגבלות שיוטלו בפורים: אחרי הפרסום ב-N12 על התוכנית להטיל עוצר לילי בין השעות 20:00 ל-5:00 בבוקר כדי למנוע מסיבות ואירועים המוניים בחג, במשרד הבריאות יבקשו  להטיל איסור על מעבר בין הערים במהלך סוף השבוע הקרוב שבו ייחגג חג פורים. שר הבריאות אדלשטיין ידרוש גם צמצום משמעותי של התחבורה הציבורית מיום חמישי ועד ראשון - במקביל לעוצר הלילי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 "מחר הממשלה תדון במגבלות פורים. בשנה שעברה הייתה התפרצות קשה. מקדם התחלואה עולה. אנחנו חייבים לעשות הכול כדי לעבור את פורים במינימום תחלואה", אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה. ביקשתי ממשרד הבריאות ומהמל"ל להכין מתווה שמצד אחד יאפשר לחגוג ומצד שני - להישמר מפני עליית התחלואה".

עוד הוא הוסיף: "חשוב שגם בני מתחת ל-50 יתחסנו, כי המחלה פוגעת בעיקר בהם וגם בילדים. אני שומע ידיעות שקריות שיש מחסור בחיסונים. זה שקר. אנחנו המדינה היחידה בעולם שתוכל לחסן את כל האזרחים. המגפה עדיין פה, המוטציה הבריטית מכה בצעירים. פתחנו את המסחר ללא תו ירוק, כי יש שירותים".

בעקבות התכנון של ראשי עיריות לפתוח את החינוך בעריהם ולאכוף את ההנחיות - קרא נתניהו שלא לעשות זאת. "שמעתי שיש ראשי ערים המתכננים לפתוח את החינוך בעריהם, בכיתות שעדיין לא אושרו. אבל שמעתי גם בסיפוק שכמה וכמה מראשי הערים שנכללו ברשימת 15 הערים - הודיעו שלא ינהגו כך ובצדק. משום שהמגפה עדיין פה וכפי שאמרתי המוטציה הבריטית מכה בצעירים. ילדים עדיין לא מחוסנים".

"אנחנו פתחנו את המסחר שרובו מיועד למבוגרים ללא תו ירוק,  משום שהקניונים מכילים שירותים חיוניים שאי אפשר למנוע אותם מכלל האזרחים", הדגיש. "כלומר, אנחנו פועלים ופותחים בזהירות ובהדרגתיות וחובה להתנהל באחריות. אני קורא לכל ראשי הערים שלא לפרוק עול, לא לעשות דין לעצמם, ולפעול על פי הנחיות משרד הבריאות ששומרות על תעדוף נכון של שמירה על החיים והבריאות של הבוגרים והילדים כאחד".

הבוקר נערך דיון בהשתתפות נציגי המטה לביטחון לאומי (מל"ל), משרד הבריאות ומשרד התרבות. במשרד הבריאות קיבלו את העמדה שקוראת להחריג את אירועי התרבות בחג, כי הם נקבעו מראש ואי אפשר לבטלם - אבל אנשי המשרד הבהירו גם שימליצו על הטלת איסור מעבר בין הערים בימים של פורים.

עם זאת, ברור שהחרגת אירועי התרבות צפויה להפוך את האכיפה של איסור המעבר למסובכת מאוד, כי כל אחד יוכל לומר שהוא בדרך לאירוע תרבות בעיר אחרת.

בכחול לבן קוראים להטיל סגר בערים וביישובים אדומים, ייתכן שרק על ערים אדומות בוהקות. שר הפנים דרעי מפתיע ומביע תמיכה בהטלת סגר לילי על ערים אדומות בחג, אך יש לציין שערים חרדיות רבות כמו בני ברק ומודיעין עילית כבר לא אדומות.

בתוך כך, שר החינוך יואב גלנט התייחס היום בכנס של הקואליציה לאוטונומיה בחינוך למרד פורום 15 ראשי העיריות, שהודיעו כי יפתחו את כיתות ז' עד י' החל מיום רביעי הקרוב. "עמדתי ידועה, רציתי שנפתח - אבל יחד עם זאת, יש מדינה ויש חוק. את החוק צריך לכבד, אני מניח שכולם יכבדו אותו".

הוא אמר כי הוא מסכים שהממשלה לא שמה את נושא החינוך בראש סדר העדיפויות ויצא נגד שר הבריאות: "לפני שבוע, ביקשתי דיון מיוחד כדי לפתוח את הלימודים. שר הבריאות הודה שעשו טעות, מצפה שתתוקן. מקווה שזה יקרה מהר".