יהודים רפורמים מגיבים לסרטון הבחירות השנוי במחלוקת של יהדות התורה, שהשווה אותם לכלבים בתגובה להחלטת בג"ץ להכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיביים. בסרטון של יהדות התורה נראים כלבים שונים שכביכול עברו גיור רפורמי ונאמר "בבג"ץ זה יהודי". בסרטון אחר, של ש"ס, המילה רפורמי מחליפה את המילה יהודי בהמנון ואז נכתב: "אל תתנו לבג"ץ להרוס לנו את המדינה היהודית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

>> השאלות והתשובות לגבי פסיקת בג"ץ על הגיור הרפורמי והקונסרבטיבי

מי שיושבים בבית ורואים את הסרטונים האלו ואת הביקורת הקשה והעלבונות המוטחים בהם, הם אותם מתגיירים בגיור רפורמי וקונסרבטיבי שהחליטו לא פעם לעזוב את המשפחות שלהם בחו"ל ולעלות לישראל. שוחחנו עם שלושה מהם, וכעת הם משיבים אש ועונים לביקורת שנמתחה עליהם - ועל יהדותם.

"מתייחסים אלינו כאילו אנחנו לא בני אדם"

איימי גנטי היא אחת מ-12 העותרים בבג"ץ הגיור. היא התגיירה בגיור רפורמי ובמשרד הפנים בכל זאת דחו את בקשתה לקבל אזרחות ישראלית לפי חוק השבות. גנטי חיה בישראל מאז 2010, היא צרפתייה שהגיעה לכאן בעקבות בן זוג ישראלי שאותו הכירה בכלל בתאילנד.

"החלטתי בעצמי להתחיל ללכת לבית כנסת מסורתי", סיפרה גנטי ל-N12, "זה הרבה בזכות המשפחה של מי שהיה בן הזוג שלי בזמנו שחיברה אותי ליהדות לחגים והכול. במשך חודשים דיברתי הרבה עם הרב ולבסוף הוא שאל אם אני רוצה להתגייר. זה לא היה עבור אף אחד אחר, אלא עבור עצמי, רציתי להיות חלק מהיהדות. עברתי תהליך של שנתיים שבו למדתי הכול מאפס".

על הביקורת על יהדותה ועל הקשר שלה לעם היהודי אמרה גנטי כי "אין לי שום קשר לצרפת. החיים שלי הם פה. זה ממש מעליב. מתייחסים אלינו כאילו אנחנו לא בני אדם. אני מרגישה שייכת לעם היהודי ומאז שעברתי את בית הדין ב-2016 אני יהודייה. אני חיה, עובדת ומשלמת פה מיסים יותר מכל אחד אחר בשל אשרת השהייה".

"זה כישלון של ביבי שהוא לא תומך בכל יהודי - אלא רק במצביעיו החרדים"

דבין טרודו הוא אזרח קנדי שלמד על היהדות והתאהב בה. הוא נקשר לישראל כשהגיע לעשות פוסט דוקטורט במכון ויצמן. "אשתי יהודייה, בני יהודי ואני הולך בכלל לבית כנסת אורתודוקסי", סיפר בשיחה עם N12. "מרבית עמיתיי לעבודה הם דתיים. אני לומד את הדף היומי באדיקות, אפילו שאני באיחור קל כרגע. חי לפי רבים מעקרונות ההלכה".

"אני נפגע אישית", אמר טרודו, "גם גיור צבאי אורתודוקסי לא מספיק טוב להם ואני מכיר אנשים שעברו את זה. הם יכולים להגיד מה שהם רוצים - אבל לא הם מחליטים. זו לא מדינה חרדית ורוב הישראלים לא חרדים. זה כישלון של ביבי שלא יוצא ותומך בכל ישראלי ויהודי, אלה רק במצביעיו ורק בחרדים".

"כואב לי שקוראים לי גויה, מלחמות אחים רק פגעו בעם היהודי בהיסטוריה"

יוליה גלטיץ, מסנט פטרבורג, החליטה כבר בגיל 20 שהיא רוצה להתגייר. עוד ברוסיה עבדה בפרויקט לטיפול בבתי קברות יהודים ובסיוע לניצולי שואה. היא למדה יהדות וגם עברית כמקצוע באוניברסיטה במסגרת לימודי תרבות. כסטודנטית מצטיינת היא נשלחה לישראל לאולפן, התחברה קודם כול ליהדות וגם למדינה והכירה כאן את בעלה.

"החלטתי שאני רוצה להיות יהודייה ולהצטרף לקהילה", שחזרה את מה שהיה לפני 11 שנה, "אבל גיליתי שהקהילה לא מקבלת אותי, שאני יכולה לבוא לבית כנסת אבל בלי לדבר יותר מדי. שאני יכולה להדליק נרות שבת אבל בסתר. כואב לי שקוראים לי גויה".

"כואב לי שיש פה סכסוכים פוליטיים במקום שלום בינינו", אמרה בתגובה לסרטון, "כשהתחתנתי הגעתי למקווה גילה שם הבלנית אמרה שהיא צריכה להתייעץ עם הרב. אחרי שהרב פגש אותי שמע את סיפור חיי וראה כמה אני נלהבת, הוא אמר שאין שום בעיה שאטבול. כל הסכסוכים הם פוליטיים תקשורתיים ובקשיים הבירוקרטים שמערימים עלינו. כל מי שיפגוש אותי יבין מיד שאני יהודייה. מלחמות אחים רק פגעו בעם היהודי בהיסטוריה".

הרבה נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה ומראשי התנועה הרפורמית בישראל, אמרה כי היא "נמלאת בושה נוכח הסרטונים המסיתים והאלימים של המפלגות החרדיות, המשווים בין נשים וגברים שבחרו לחיות בישראל כיהודים לבין כלבים. ההתנהלות הגסה, הפוגענית והמסיתה וניכוס הדת היהודית לקומץ קיצוני המחזיק בידיו את המונופול הרבני בישראל הוא שמביא למגמה לפיה יותר ויותר גברים ונשים בציבור הישראלי סולדים מהיהדות המנוהלת על ידי עסקני הממסד החרדי ומבינים כי יש יותר מדרך אחת להיות יהודי".

"לא נתבייש במי שאנחנו - קהילות יהדות רפורמית שיוויוניות המכילות את מגוון הזרמים והחוגים", סיכמה הרבה סתת. "נמשיך לצעוד קדימה, לבנות עוד ועוד קהילות, להסמיך עוד ועוד רבנים ורבות ולהראות את הפנים היפים של היהדות. הפנים שמראים העסקנים החרדים אינם מוסריים, אינם צודקים ובוודאי שאלה אינם פני היהדות".