חובת גיוס לחרדים החל מהלילה: במידה שלא תתקבל בקשת הארכה נוספת ברגע האחרון, תוקפו של חוק הגיוס יפוג הלילה בחצות, והחל ממחר בבוקר (שני) יחויבו החרדים להתגייס באופן מלא, דבר שככל הנראה לא הולך לקרות בפועל. המהלך הגיע בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון, שר הביטחון בני גנץ הצהיר שלא יבקש להאריך את המועד פעם נוספת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יותר משלוש שנים חלפו מהמועד שבו היה אמור להינתן פסק הדין לביטול חוק הגיוס, ומאז נדחה מועד קיומו 8 פעמים לבקשת המדינה. אולם בחודש נובמבר האחרון החליט הרכב השופטים בבג"ץ להשיב בשלילה לבקשת המדינה להאריך את הדיון והוחלט כי החל מחודש פברואר חוק הגיוס ישוב להיות בתוקף. 

בפסק הדין שניתן לפני שלושה חודשים הודגש כי מצופה מהמדינה לא לבקש ארכות נוספות ובכל זאת גורמים המעורים בנושא מסרו לנו הערב כי המדינה כן תכננה להגיש בקשה להארכה אולם בשל המלצה משפטית קונקרטית החליטה לסגת מעמדתה. חוות הדעת המשפטית שקיבלה הסבירה כי בשל הקירוב לבחירות - החוק לא באמת יפקע ולכן אין טעם להגיש את הארכה. 

לשכת הגיוס תל השומר (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

על פי פסק הדין, מכיוון שהכנסת לא חוקקה חוק גיוס מתוקן ולא הגיעה להסכמות, החל ממחר חובת הגיוס לצה"ל תחול על כולם ללא יוצא מן הכלל. אולם התפתחה פה שאלה משפטית מעניינת מאוד: מצד אחד בג"ץ קבע שהלילה פג החוק לא משנה מה בגלל הדחיות המרובות, ומצד שני - חוק יסוד הכנסת אומר אחרת. זו סוגיה שבה ביהמ"ש יצטרך להכריע, בינתיים סגן השר מקלב מיהדות התורה פועל בשעה זו מול לשכת ראש הממשלה לקבלת החלטה בנושא.

ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד תומר נאור מסר: "בסיטואציה דומה בעבר ראינו עלייה של 36% בגיוס החרדים. ככל שביטול החוק אכן ייכנס לתוקפו - אנו מצפים משר הביטחון וממשלת ישראל למלא אחר הוראות החוק והחלטת בית המשפט".