גורמים במערכת הביטחון הגיבו הערב (רביעי) על דבריה של השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, בהם קבעה שזיהום הזפת בחופים הוא בגדר פעולה מכוונת, וכינתה אותה כ"טרור סביבתי". לטענתם, לא רק שהם לא מכירים את המידע שהציגה השרה גמליאל, לא ניתן לקבוע שהספינה המזהמת עשתה זאת במכוון ולא כתוצאה מתקלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם ביטחוני אמר ל-N12 כי המשרד להגנת הסביבה לא שיתף גורמים אחרים ועשה את התחקיר לבדו, ועל כן לא ברור על סמך מה קבעה השרה גמליאל את קביעתה. "מקווה מאוד שיש לשרה גמליאל הוכחות מוצקות אחרת עוד יתברר שהכול נסמך על אירוע נסיבתי ולא על ראיות", אמר הגורם.

לדברי הגורמים, שלא שותפים להערכת המשרד להגנת הסביבה לפיה מדובר בפיגוע, לא ניתן לקבוע האם הספינה שפכה את הנפט בכוונה שיגיע לחופי ישראל או לא. מנגד, הגורמים מזכירים כי באירועי עבר בדרך כלל אין דליפה של נפט גולמי אלא של דלק מנועים, מה שלא מבטל לגמרי את הסברה כי מדובר במעשה מכוון.

מוקדם יותר הערב ערכה השרה להגנת הסביבה מסיבת עיתונאים בה חשפה כי ישראל זיהתה את הספינה ממנה דלפו כמויות זפת גדולות שזיהמו את חופי הארץ לפני כשבועיים. גמליאל טענה שמדובר בספינה מלוב שהפליגה לאזור ישראל מאירן, ושפעולת הזיהום נעשתה בזדון.

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית, תיאר את המעקב אחר הספינה וטען כי הספינה היא של "חברה בבעלות לובית והמסקנות הן מסקנות נסיבתיות חזקות מאוד". בהצגתו, שיתף כי זוהי הפעם הראשונה מזה 8 שנים שהספינה המזהמת נכנסה לאגן הים התיכון, וכי ימים ספורים לפני שהפליגה לעבר ישראל, החליפה את הדגל שלה מדגל מלטה לדגל פנמה - מה שנחשב לצעד הסוואה ימי. במשרד ציינו כי הראיות אמנם נסיבתיות, אך שהחשדות חזקים.