המעשה החריג של המג"ד שמסעיר את הגדוד: הסיפור הזה מחולל סערה בגדוד 13 של חטיבת גולני. מדובר בעימות יוצא דופן, חוצה גילאים ושנים, שהתרחש בימים האחרונים - וסופו במעשה קיצוני של המג"ד, סא"ל אבי מרציאנו. בכל פלוגה בגדוד יש מסורת ארוכת שנים ורבת כבוד של שמירה על דגלים שהפלוגה הכינה - כאלה שעוברים מדור לדור בין הלוחמים, יחד עם שפצורים של הנשק עם בולים (סמלים) של הפלוגה. על הדגלים מופיעים שמות של הלוחמים, ביניהם גם כאלה שנפלו בלחימה לאורך השנים. אמש (שישי) הגיע המג"ד לפלוגה, לקח את כל הדברים הללו, שרף את הכל - והגדיל לעשות כשהפיץ תמונה של המדורה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הלוחמים בגדוד 13 של גולני, פלוגה ב׳, שמוצבים בימים אלה בקו עזה, מספרים שהם אינם מתכוונים לשתוק על המעשה. "היסטוריה לא שורפים, בדיוק כמו שמדינה ללא היסטוריה אין עתיד. זהו צעד קיצוני ביותר, גם אם הם שגו במשהו שעשו. זה משהו שלא עושים".

דבר האירוע פורסם בעמוד "חיילים מצייצים" בפייסבוק - ומאז גרם לסערה: לוחמים לשעבר בגולני נדהמו לשמוע על התקרית - ואחד מהם כתב: "הכי כואב לי לראות את הדבר הזה בעולם, בתור אחד שהיה מפלגיסט בפלוגה הזו והשם שלי שהיה חלק מהדגלים האלו, שחלק מהדגלים האלו היו קיימים לפני שנולדתי - פשוט נשרפו בגלל שעת כעס מטופשת שהרסה וחירבה בשניות מסורת של שנים שגרמה לגאוות יחידה ואהבת הפלוגה שהרימה את מורל הלוחמים... חורה לי שזה מה שהצבא מתעסק בו - לחרב ללוחמים את השמחה שמרימה אותם למעלה פשוט בושה!". 

הגיבוש (צילום: דובר צה''ל)
המעשה מחולל סערה בגדוד (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה) | צילום: דובר צה''ל

"הרצועה ששרפו והדגלים מוכרים לי מאוד...", כתב לוחם אחר לשעבר. "מכיוון שאלו הדגלים של המפלג שלי והרצועה האישית שלי... שהעברנו מרס"פ לרס"פ לרס"פ לרס"פ וכן הלאה. היו לנו דגלים שהעברנו ממוצב למוצב, הרי אין לנו בסיס אם, יש לנו מכולות ודגלים שאנו מעבירים ממוצב למוצב, דגלים ושמות משנת 1987 בשביל להרגיש קצת "בבית" עם שמות של לוחמים שכבר אינם. אמנם אני מסכים עם השקפת העולם שלוחם צריך להתעסק בלוחמה מקצועית, אבל לשרוף דגלים עם שמות? לאיפה הגענו?".

"הלוחמים האלה מתגייסים מתוך אידיאולוגיה, הם לא שכירי חרב, הם רוצים לשמור על העבר של הפלוגה - וכן גם על המסורת. זו לא בושה לשמור על המסורת של גולני, הרי כך מתעצב גולנצ'יק, עם הערכים והמסורת של החטיבה!", כתב לוחם נוסף לשעבר מגולני. 

קצינה בגדוד תקפה: "המסורות האלו לא מסמלות שום דבר, רק עוד סימן למשחקי פז"מ" 

מי שהזדהתה כקצינה בגדוד, החליטה להגיב: "אני לא יכולה לשתוק על הפרסומים האלו. המפקדים בגדוד נמצאים במלחמה יומיומית על מנת למנוע משחקי ותיקות-צעירות. בתכל'ס? למנוע מלוחמים וחיילים ותיקים להתעלל בחיילים הצעירים. ה'מסורות' האלו של הפלוגות לא מסמלות שום דבר מעבר לעוד סימן למשחקי הפז"מ בגדוד".

"אני בטוחה שכל אמא ואבא במדינת ישראל לא יהיו מוכנים שהילד שלהם יעבור התעללויות במסגרת הצבאית שלו", היא הוסיפה. "ואיך זה קשור? בדברים האלו שנשרפו היו סמים. יש צעירות-ותיקות בפלוגה. יש לוחמים שמתעללים בלוחמים אחרים. מפקדי גדוד 13 וחטיבת גולני שמים לזה סוף ושומרים על כל לוחם ולוחם". 

לוחם בפלוגה שקרא את תגובתה למעשה - השיב לה: "זה אחד הדברים הכי נמוכים שאפשר לעשות שהמ"פ של הפלוגה שורף את הסמלים של הפלוגה. זה פשוט לירוק על כל מה שבנינו פה - ועל כל הערכים וההיסטוריה שלנו. כל דגל, כל בול של הפלוגה, סמל של הפלוגה, רצועות, דסקיות, להכל יש סיפור בפני עצמו, על כל דגל רשומים שמות של אנשים שחלקם כבר לא איתנו ונתנו את החיים שלהם למדינה, אז מי אלה אותם קצינים ממורמרים שכל מטרתם זה להרוס בשביל שידברו עליהם ועל כמה שהם רעים?".

מדובר צה"ל נמסר: "חטיבת גולני פועלת באופן שוטף ושיטתי למגר נורמות פסולות והתנהגות אשר אינה עולה בקנה אחד עם הערכים המצופים מחיילי חטיבת גולני. השבוע נמצאו על ידי מפקד הגדוד שלטים, דגלים ואביזרים נוספים מסוג שאינו תואם את הנורמות שנקבעו, ובכלל זה ארגז המכיל סמים. בחטיבה קיים קו ברור המפריד בין מסורות וסמלים המהווים חלק מהווי היחידה לבין תרבות עבריינית המעודדת חוסר משמעת והשפלות אשר פוגעות במבצעיות הכוחות".

"באירוע זה, כמו גם באירועים אחרים, יודעים המפקדים להבחין בין השניים ומצופה מהם להגיב ביד קשה למיגור תופעות שכאלו. נדגיש כי המקרה קרה לאחר מספר שיחות שקיים מפקד הגדוד לחייליו בנוגע לכבוד האדם, שיוויון וסוג הציוד שבזכותם להחזיק. בגין סוגיית הסמים נפתחה חקירת מצ״ח ועם סיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".