במשטרה ובפרקליטות נערכים להגיש כבר השבוע כתבי אישום נגד 4 הצעירים שהיו ברכב יחד עם אהוביה סנדק ז"ל, כשמכוניתם התהפכה במהלך מרדף משטרתי אחריהם - כך פורסם אתמול (שבת) לראשונה בחדשות סוף השבוע. גם אמש התקיימה הפגנה סוערת במחאה על מותו של סנדק: עימותים חריפים בין המשטרה למפגינים, שניסו לפרוץ מחסומים וגרמו נזק לניידת. 8 שוטרים נפצעו במהומות, כ-20 מפגינים עוכבו או נעצרו והחסימות פונו לאחר שימוש בבואש ובמכת"זיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חבריו של אהוביה צפויים לעמוד לדין בגין סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מאחר שהשליכו אבנים על מכוניות פלסטיניות לפני תחילת המרדף. לפחות אחד מהם יואשם גם בסעיף חמור יותר – של המתה בקלות דעת.

הגורם שייקבע מה יהיו לבסוף סעיפי האישום נגד הצעירים יהיה ההחלטה שתתקבל בפרקליטות בשאלה – עד כמה ניתן להטיל את האחריות להתהפכות המכונית גם על 4 הנוסעים האחרים ברכב, ולא על מי שנהג בו. עד כה, כל אותם צעירים שותקים בחקירותיהם ואינם משתפים פעולה עם המשטרה.

אהוביה סנדק בן 17 מבת עין, ההרוג בתאונה בבנימין
אהוביה סנדק ז"ל

עם סיום חקירת המשטרה, תסתיים גם חקירת מח"ש נגד 4 השוטרים שהיו מעורבים במרדף. ההערכה היא שלא יוגשו כתבי אישום נגדם. במשטרה ובפרקליטות חוששים שההחלטות המסתמנות וכתבי האישום הצפויים יביאו להסלמה בהפגנות האלימות שמתקיימות כבר כ-10 ימים בשטחים ובעיקר בירושלים.

הפגנה סוערת בירושלים: 8 שוטרים נפצעו, כ-20 מפגינים נעצרו

אתמול התקיימה שוב הפגנה גדולה בירושלים, שאליה הגיעו יותר מ-1,000 בני אדם. גם הפעם, התפתחו מהומות בין כוחות המשטרה לבין המפגינים. בצומת הר חוצבים, שנחסמה על ידי המפגינים, המשטרה הפעילה בואש עם חומר מסריח כדי לפזר את המפגינים. בצמוד למכת"זית עם הבואש, עשרות שוטרי יס"מ ומג"ב צעדו לאורך הכביש ופעלו לפזר את כל המפגינים.

קודם לכן המוחים ניסו לפרוץ את המחסום החי של המשטרה, כדי לחסום את הכביש הראשי בשדרות גולדה מאיר בבירה. השוטרים הדפו אותם בכוח, אך נאלצו לעצור למשך זמן לא קצר את התנועה בציר המרכזי. ארוסתו של אהוביה סנדק ז"ל, שלהבת גולדשטיין, נגררה בידי שוטרים.

בעקבות תחילת העימותים, המשטרה הצטיידה באמצעים לפיזור הפגנות, שביניהם סילוני מים ו-3 מכת"זיות. המפגינים התיישבו על הכביש, במטרה לחסום את נתיב הנסיעה של המכת"זית. במהלך העימותים באירוע המחאה, 8 שוטרים נפצעו כתוצאה מיידויי אבנים וחפצים אחרים לעברם. המפגינים גם פגעו בגדרות הפרדה בכביש ובעמודי תאורה. כמו כן, נגרם נזק לניידת משטרה שנהפכה.

הפגנה במאחה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל
ההפגנה הערב בירושלים

בהפגנות הקודמות התרחשו שורה של אירועים אלימים, שבמסגרתם נפגעו שוטרים ואזרחים ערביים שעברו באקראי באזור ונגרם נזק למכוניות, לניידות משטרה, לעמודי תאורה ולפחי אשפה. הערב אמר גורם בכיר כי עד כה לא נשמעה כל התייחסות מהדרג המדיני – לא מראש הממשלה ולא מהשר לביטחון פנים – להפגנות האלימות הללו.

שוטר שנפצע בהפגנה על מות אהוביה סנדק ז"ל (צילום: דוברות המשטרה)
שוטר שנפצע במהלך ההפגנה | צילום: דוברות המשטרה

אברהם סנדק, אביו של אהוביה, אמר במהלך ההפגנה: "איבדנו את אהוביה שלנו בשל שנאת החינם המופנית לנערי ונערות הגבעות, אלה המיישבים את ארץ ישראל והאוהבים את רגביה". עוד הדגיש: "אנחנו מבקשים הסברים: מדוע לא קיבלנו הודעה רשמית על מות בננו, מדוע שכב מוטל שעות בשטח מבלי שפינו אותו? מדוע נעצרו חבריו למעוז ימים כה רבים?"

בסיום ההפגנה סיכם ראש ענף מבצעים במחוז ירושלים, סנ"צ אלון חלפון: "המחאה התחילה כמחאה אך היא עברה מיד להפרת סדר אלימה ביותר שבמהלכה נהרסו תשתיות, פגעו ברכבים, ונפצעו שוטרים ואזרחים מידויי האבנים. בתגובה לכך נאלצנו להשתמש באמצעים לפיזור - ביצענו כ-20 מעצרים, 7 שוטרים נפגעו, חלקם פונו לבית החולים, תמונה לא מלבבת בכלל. הייתה פה הפרת סדר אלימה מאוד, זו כבר לא מחאה - אלא התכתשות חסרת רסן".

 

שוטרים בהפגנה בירושלים
שוטרים הותקפו ונפצעו

בהכנת הכתבה השתתפו ענבר טויזר וליה ספילקין.