הממשלה אישרה היום (שני) תשלום פיצויים למשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן שאיבדו את יקיריהם בשנות ה-50, כפי שפרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית אמש. ההחלטה מהווה הכרה רשמית של המדינה בעוול שנעשה למשפחות. סכום הפיצויים הכולל: 162 מיליון שקל.

לקריאת ההחלטה המלאה - לחצו כאן

בהחלטה עליה הצביעו השרים, נכתב: "פרשת ילדי עולי תימן, המזרח והבלקן שהתרחשה בשנים הראשונות שלאחר קום המדינה, היא פרשה כואבת בתולדות מדינת ישראל. הנושא ממשיך לוות את סדר היום הציבורי מזה עשרות שנים ומהווה פצע פתוח בחברה הישראלית".

"ממשלת ישראל מביעה צער על האירועים שהתרחשו בימיה הראשונים של המדינה, ומכירה בסבלן של המשפחות אשר ילדיהן היו חלק מפרשה כאובה זו", נכתב בהחלטה. "יובהר כי אין בכוחו של מתווה כספי באשר הוא להביא מזור לסבל שנגרם למשפחות. עם זאת, מדינת ישראל מקווה שיהיה בו כדי לסייע להליך השיקום והאיחוי של הפצע החברתי אשר פרשה זו יצרה בחברה הישראלית".

על פי ההסדר שאושר, משפחותיהם שילדיהן מתו אבל לא נמסר להם מידע על דבר מותם בזמן אמת - ובכלל זאת מידע על סיבת המוות - יקבלו 150 אלף שקלים מהמדינה כסכום חד פעמי. משפחות שלא ידוע מה עלה בגורל ילדיהן - יקבלו 200 אלף שקלים.

החלוקה תהיה למשפחות שאחת הוועדות שהוקמו לנושא דנה בעניין ילדיהן - וקבעה כי הילד מת או שאין ממצא שמעיד על גורלו. משפחות שלא פנו עד כה לא יהיו זכאיות לפיצוי.

שר הפנים אריה דרעי, שתמך בהסדר הפיצויים, הזכיר בישיבת הממשלה את פועלו של עוזי משולם, שנאבק למען הכרה של המדינה בטענת המשפחות. "אני יודע שאני נוגע בפצע כואב, אבל זה חלק מריפוי הפרשה", אמר דרעי. "אני רוצה להזכיר את הרב עוזי משולם ז"ל שזעק מעומק ליבו על החטיפה, זעק זעקת כאב וחלק מאיתנו חשבו אז שהוא הזוי".

דרעי המשיך: "כולנו זוכרים את האירועים ביהוד של הרב משולם וחסידיו, והיום שממשלת ישראל לוקחת בצעד אמיתי אחריות על הפרשה הזאת. צריך לזכור את הרב משולם ז״ל שמסר את נפשו לחקור את חטיפת יהודי תימן וזה המקום להוקיר את זכרו, ולתת כבוד ליהודי היקר עוזי משולם ז"ל ולזכור את המאבק העצום שניהל במשך כל השנים למען נושא כל כך חשוב וזכה לתגובות קשות ויחס קשה".

ראש הממשלה נתניהו חיזק את דבריו ואמר כי הוא מצטרף לדבריו בנוגע לעוזי משולם. "הייתה התעמרות גדולה ברב משולם", אמר נתניהו. "הוא דיבר ממעמקי ליבו על דבר אמיתי. אנחנו עושים הכל לחקר האמת ותיקון העוולה".

בהודעה שפרסם נתניהו לאחר קבלת ההחלטה בממשלה, נכתב: "יחד עם השר צחי הנגבי עשינו היום תיקון היסטורי והבאנו פיצוי כספי למשפחות שנפגעו בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. זאת פרשה מהכואבות בתולדות מדינת ישראל. הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהן נלקחו מהן, יקבלו הכרה מהמדינה ומממשלת ישראל, וגם פיצוי כספי".

"הפיצוי אינו יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות", הדגיש רה"מ. "זהו סבל בלתי נסבל. ובכל זאת, יש להביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן. אני מבקש משר החינוך לכלול את פרשת ילדי תימן בספרי הלימוד של תלמידי ישראל. כל תלמידי ישראל חייבים להכיר וללמוד על הפרשה הכאובה הזאת".

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי "בהחלטת הממשלה שהתקבלה היום מכירה ממשלת ישראל בפרשה כואבת שצרובה בתולדות המדינה ואשר חקירתה טרם באה לידי סיום. אנו נפעל למיצוי זכויות המשפחות הדואבות, ובכך נתחיל לרפא ולו במעט את פצעי ההיסטוריה. לצד זה, נפעל לקידום הנצחת מורשת יהדות תימן המפוארת, השזורה לנצח בתולדות עמנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות