יומיים חלפו מאז נכנסה ישראל בפעם השלישית לסגר מהודק – והחל מהבוקר (ראשון) המשטרה תתמודד עם המבחן המשמעותי, שהוא אכיפה בימי חול, כשהתנועה בכבישים ובין היישובים עשויה להיות גבוהה ומאתגרת במיוחד לאכיפה. בצירים שונים צפויה פעילות ניידות ואופנועים, מחסומים יוצבו בכניסות לערים ובתוכן, ודגש מיוחד יינתן באזורים החרדיים. מ"מ המפכ"ל קובי שבתאי דרש להפגין נוכחות מוגברת בשטח. היום יחל גם השלב השני של מבצע החיסונים, כשמי שכבר חוסן - יקבל את המנה השנייה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החשש מתנועה ערה במהלך השבוע

במשטרה בונים על מידע, שיסייע להם להעמיק את הסיורים באזורים ובישובים החרדיים, שעד כה נרשמו בהם הפרות. מדובר בעיקר על בית"ר עילית, מודיעין עילית, בני ברק והשכונות החרדיות של ירושלים. הדרישה היא להעמיק את האכיפה ביעדים אלה, ובין השאר לנסות ולמנוע את התפילות ההמוניות.

מחסום משטרה, אילוסטרציה (צילום: דוברות המשטרה)
המחסומים יקופלו בשעות העומס - האכיפה תהיה בניידות ובאופנועים | צילום: דוברות המשטרה

גם במגזר הכללי, המשטרה תנסה להעלות הילוך, עם הכניסה לשבוע חדש, שבו עשויה להיות תנועה ערה יותר בדרכים, כשחלק מהישראלים שמוגדר כעובדים חיוניים צפויים לצאת מביתם לצורך זה. חשש קיים גם מהתקהלויות שצפויות באזורים נבחרים. כל מחוז של המשטרה יהיה אחראי על הצבת המחסומים בשטחו. מ"מ המפכ"ל קובי שבתאי נתן הנחייה למשטרה לפרוס כוחות בנוכחות גבוהה, ודרש ש"הציבור יראה את השוטרים".

בשעות העומס בכבישים: המחסומים יקופלו, האכיפה - באמצעות ניידות ואופנועים

עם זאת, בשעות ה"חמות" שבהן נוצרו פקקי תנועה כבדים עקב המחסומים – המשטרה צפויה לקפל את אותם מחסומים, ולבצע את האכיפה באמצעות עשרות אופנועים וניידות של אגף התנועה, שיהיו נוכחים כל העת בכבישים. השיטה תהיה: מכונית שבה יש יותר מנוסע אחד, לבטח מכונית עם משפחה וילדים, תתבקש לעצור בצד הדרך ותעבור תשאול.

קורונה בישראל (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מעל 9,000 קנסות על הפרת המגבלות מאז תחילת הסגר המהודק | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

במסגרת הערכת מצב שקיים מ"מ המפכ"ל שבתאי מוקדם יותר היום, הוחלט כי החל מהבוקר תשתנה פריסת המחסומים בכל הכבישים ותותאם לשעון החיים של האזרחי המדינה. ההחלטה – שהתקבלה בשיתוף עם ראש אגף התנועה, ניצב אלון אריה וראש אגף המבצעים, ניצב אמנון אלקלעי – תחל במתכונת של הצבת מחסומים באופן מדורג במהלך היום, זאת בהתאם לשעות ההגעה לעבודה של מרבית העובדים החיוניים.

ההחלטה התקבלה על רקע ניסיון העבר, במטרה להפחית את עומסי התנועה ולהקטין את הפגיעה בשגרת החיים של תושבי המדינה ככל שניתן - בעיקר בשעות הבוקר והערב. החל מהשעה 9:00 יוצבו 25 מחסומים, ואלה יוסרו עד השעה 18:00. לאחר מכן יפרסו המחסומים בשנית עד הלילה.

משטרה קורונה סגר עוצר מסכות (צילום: דוברות המשטרה)
רכב עם יותר מאדם אחד יעבור תשאול | צילום: דוברות המשטרה

מאז תחילת הסגר המהודק שהחל בחמישי האחרון בחצות, ניתנו למעלה מ-9,000 דוחות לאזרחים. נרשמו 7,255 דוחות בגין יציאה למרחק אסור או בשל התקהלויות אסורות. 1,358 קנסות בשל אי-עטיית מסכה, 91 דוחות על הפרת חובת בידוד, 125 קנסות על הפרות שונות של בתי עסק, ו-299 דוחות על שהייה אסורה במקום ציבור.

במשרד הבריאות מעריכים: הסגר ימשך בין שבועיים לשלושה

נכון לימים אלו, נראה שמדדי התחלואה נמצאים במגמה מעורבת. מצד אחד, במשרד הבריאות לא רואים את המספרים המבהילים עליהם דיברו בממשלה ובקבינט הקורונה, ומצד שני לא נרשמת ירידה משמעותית בנדבקים בעקבות הסגר המהודק שהחל לפני שבועיים.

לכן, ההערכה המעודכנת היא שאף אחת מההגבלות לא תוסר לפני שיחלפו שבועיים, אולי אפילו שלושה – וגם אז המדדים לפיהם יוחלט אם לשחרר או לא יהיו אחרים, ותלויים בעיקר בקצב החיסונים, שמשנה את התמונה כולה - כמו גם את אופי המחלה. בתוך כשבוע, מתכוונים להרכיב במשרד הבריאות מדד חדש ליציאה מהסגר ולהציגו בפני הממשלה.

במקביל: השלב השני של החיסונים יוצא לדרך

היום גם יחל בישראל השלב השני של מבצע החיסונים. מי שכבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון, יחלו להגיע שוב לקופות החולים ולמתחמי ההתחסנות השונים ברחבי הארץ כדי לקבל את המנה השנייה. זו, תאפשר להם להיות מוגדרים כמחוסנים באופן רשמי, וכשבוע לאחר מכן הם צפויים לקבל את הדרכון הירוק, שיקנה להם שורה של הקלות.