אופיר שטוי, צעירה ישראלית מאושרת ובטוחה בעצמה, עברה בהצלחה את המסגרות המשמעותיות בחייה. אחרי הצטיינות בבית הספר התיכון, ושירות כקצינת מודיעין בחיל האוויר. היא גם הספיקה לטייל במזרח הרחוק ובאפריקה, אך היא לא האמינה שמפגש שהחל כידידותי בבר ברחוב דיזנגוף בתל אביב יסתיים באירוע שהיא לא מצליחה לזכור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בחנו את כל מה שיש בתיק, אנחנו הגענו למסקנה שהתיק הזה צריך להיסגר. אין שום אינדיקציה שהיה לך בגוף חומר מסוכן כלשהו, סם מסוג כלשהו או סם אונס" - במילים האלו בישרה נציגת הפרקליטות לאופיר שטוי על סגירת התיק נגד מי שנחשד באונס. "סורי, אני לא יכולה לשמוע את זה עכשיו", הגיבה אופיר ההמומה ופרצה ביבבות.

"אני מאוד מצטער, לא נוכל ללכת אחורה", הוסיפה נציגת הפרקליטות - ואחותה של אופיר הגיבה בכעס: "איך אתם מסבירים את זה ש-6 שעות נמחקו לה לגמרי מהחיים, יש לך דרך אחרת להסביר את זה"?

בריאיון לחדשות 12 שחזרה את תגובתה לשיחה: "נפלתי על הרצפה ולא הפסקתי לצרוח, כאב לי בכל הגוף. איך מישהו יכול לקרוא את כל מה שעברתי ולהגיד שזה לא מספיק? את יוצאת עם התחושה שאת שקרנית, שהוא בסדר ואת לא. איך יכול להיות שהחיים שלי נהרסו - ואתם לא מעמידים אותו לדין? לא ניסיתם".

הכול התחיל כשאופיר נפגשה באקראיות בחו"ל עם קבוצת ישראלים ובהם גם סטודנט לרפואה. כשחזרו לארץ הם שמרו על קשר בעיקר ברשתות החברתיות, וחודש לאחר מכן הם נפגשו שוב לבקשתו בבר בתל אביב, שם התגורר. "הייתה אווירה טובה, חשבתי שהוא ממש נחמד", משחזרת אופיר. "דיברנו על פורים ועל הצבא ועל הלימודים, לא היה שיח על משהו מעבר".

המפגש שהחל כידידותי נקטע לקראת סיומו, לפחות בראשה של אופיר, ונמחק כליל מזיכרונה: "אני זוכרת ממש הכול – מה הוא שתה, מה אני שתיתי, כמה פעמים הוא גלגל סיגריה. אני גם זוכרת את ההליכה לשירותים, אבל אני לא זוכרת מה קרה ברגע שחזרתי".

קצת אחרי השעה 2:00 בלילה היא עוד תועדה משוחחת עם הברמן וצועדת לשירותים וכשיצאה משם, קיבלה צ'ייסר נוסף וחזרה אל השולחן. מיד לאחר מכן גם הסטודנט יצא אל השירותים, וזהו – מאותו הרגע המידע החלקי שיש ברשותה נגלה לה רק בדיעבד מעדויות של אחרים.

אופיר מתנגדת בתוקף לטענה ששתתה הרבה מדי: "שתיתי מים תוך כדי, אכלתי ארוחה טובה מאוד, אני יודעת לשתות. מעולם לא קרה לי ששכחתי ערב".

סביב 3:00 בלילה השניים יצאו מהבר כשאופיר מטושטשת וכשהיא שוכחת שם מפתחות ומעיל. לאן הם הלכו? מצלמות האבטחה גילו כי הגיעו לביתו של הסטודנט לרפואה שנמצא כרבע שעה משם. "לא ידעתי שהוא הולך ישר וחד ואני משתרכת אחריו, לא ידעתי שהייתי שם", אומרת אופיר.

לפי דוחות המשטרה הם קיימו יחסי מין ולאחר כ-50 דקות כבר היו מחוץ לבית. בדירה בה התגורר היא השאירה גרב ועגיל, ומשלב זה גם הנעליים שלה נעלמו. "לא יכול להיות שאני לא זוכרת את המגע שלו, הרי היה לי טוב, לא? רציתי את זה", תוהה אופיר. "חד משמעית - היה כאן ניצול. הוא ראה שאני חסרת הכרה, הוא גם אמר שלא הייתי מסוגלת להזמין לעצמי מונית".

לא אשתוק (צילום: חדשות 12)
אופיר יוצאת למאבק | צילום: חדשות 12

בשעה 4:20 אופיר תועדה יורדת ממונית בכניסה לבית אחותה שבהרצליה, אך היא לא זיהתה דבר. רק כשעתיים לאחר מכן, כשהיא רטובה מגשם וחורפי, היא מצאה את הבניין הנכון. מצלמות האבטחה תיעדו אותה מנסה לפרוץ בכוח למכונית של אחותה ולא מצליחה, ולבסוף נצפתה צועדת באיטיות ובקושי אל הבניין בו גרה אחותה, כשהיא יחפה, עם ג'קט בידה השמאלית ועם יד ימין שמכסה את פניה.

ניסיונות רבים לקחו עד שהצליחה לפתוח את דלת הכניסה, ואז כשאחותה קורל נחשפה למצבה, היא הבינה מיד כי אופיר סובלת מטראומה ולקחה אותה לבית איכילוב. משם הם נשלחו אל "חדר 4" במרכז הרפואי וולפסון, חדר אקוטי כחלק מאגף שמיועד לנפגעות תקיפה מינית. בשעות שלאחר מכן ניסו אנשי הצוות לאתר סימנים לסם האונס לפני שיפוגו, אך ללא הצלחה.

"את איכילוב אני לא זוכרת, את וולפסון קצת יותר", מספרת אופיר. "אני כבר מתחילה להיזכר שם. הגוף כבר איבד את כל הקהות והרגשתי את הגוף. קשה לשבת ואי אפשר לעמוד והכול נהיה לך סיוט".

כשנשאלה מתי הבינה שאולי היה כאן אונס, אמרה: "אני לא חושבת שהבנתי את זה מהר כמו הסביבה שלי. הדבר האחרון שאת רוצה זה לעכל שנאנסת. הכול עדיף - גם למות".

תלונה שהוגשה למשטרה הביאה לחקירה שהסתיימה לאחר שנה – ואז התברר כי החשוד המשיך במסלול חייו ללא הפרעה. הוא הוזמן פעם אחת לחקירה ופעם נוספת לעימות מול אופיר, שסיפרה: "הוא אמר משפטים שעו"ד כתב לו יפה מאוד וזה היה מרשים שהוא רוצה לעזור לי. ציפיתי שלא יאמינו לזה, שהמשטרה איתי".

לא בוצע חיפוש אחר הסם בביתו, לא נבדק הטלפון הנייד שלו וגם הברמן לא זומן לתת עדות על ידי המשטרה. התיעוד היחיד למסלול ההליכה של אופיר הושג על-ידי המשפחה באופן עצמאי, וגם את נעליה של אופיר שנראו על ידי שכן, לא טרחו במשטרה לאסוף. לבסוף, התיק נסגר מחוסר אשמה.

_OBJ

כעת, עורכת הדין של אופיר דורשת מהפרקליטות פתיחה מחודשת של התיק, ובנוסף, הן הגישו תביעה אזרחית נגד הסטודנט ונגד הבר, בעקבות הנזק שנגרם לה. מאז אותו אירוע אכזרי, נאבקה אופיר באנונימיות והחלה לכתוב את הבלוג "הכול רק לא לשתוק" אך לא פירטה בו יותר מדי. השבוע היא החליטה לוותר על הגנת החוק, לוותר על האנונימיות – ולהיחשף.

"אונס מקושר היום עם מיניות, אבל זו אלימות", מתעקשת אופיר. "אם מישהו היה מרביץ לי ברחוב, לא היו מסתירים את זה, אז למה אונס כן?".

אופיר סיפרה על ההתמודדות הקשה מאז אותו ערב: "אני לא מצליחה לישון בלילה בלי כדור שינה. זה אומר שאני צריכה כדורים שירימו לי את מצב הרוח וכדורים להתקפי החרדה. אני לא יכולה להיפגש עם גבר אחד על אחד. אני לא יודעת מי אני".

"את קמה בבוקר, וזה הטקס הכי נורא", ממשיכה אופיר. "ביום שאין לך סיוט, שזה קורה שלוש או ארבע פעמים בשבוע, את קמה מזיעה ובוכה, ואומרת 'זה אשכרה קרה לי'. זה נורא".

המון שאלות נשארו פתוחות – לא ברור בדיוק מה קרה באותו הלילה, מי האחראי ומי ישלם את המחיר, אך על אף שהיא עדיין מחפשת את התשובות – אופיר לא מוותרת והיא פועלת בימים אלו למען קידום חקיקה שתכיר בנפגעות סם האונס ולמען העלאת המודעות לעניין. ניתן לתמוך בה באתר מימון ההמונים שהקימה.


תגובות

תגובת עו"ד שרון נהרי בשם הסטודנט ומשפחתו: "הצעיר הכחיש את ביצוע העבירות ושיתף פעולה עם המשטרה באופן מלא, לא בכדי התיק נסגר מהעילה של העדר אשמה. הוא ומשפחתו נמצאים בימים אלה בחזית מאבק שאותו יצרה אופיר שטוי, בהנחיית עורכת דינה ואמה. זהו מאבק במעמד צד אחד בלבד, מאבק מלוכלך, שקרי, בזוי וחסר כל אחיזה במציאות. טיעוניה של אופיר נובעים מתוך תאוות בצע ויצר נקמנות, אך בין טיעונים אלה ובין המציאות אין ולא היה כל קשר. התובעת מנצלת את הרשתות החברתיות בכדי להכפיש את שמו של הנתבע ואת בני משפחתו, תוך שימוש במניפולציות מכוערות וחסרות ביסוס, בכדי ליצור אהדה חברתית, תוך ניצול של המדיה החברתית, אך ללא כל ביסוס עובדתי באשר הוא".

תגובת הפרקליטות: "במסגרת כלל הראיות שנאספו, נערכו למתלוננת בדיקת דם לנוכחות סמים בסמוך לאירוע ובדיקה לאיתור סם אונס שהיא ייחודית המבוצעת במעבדות באיטליה ובמקרים חריגים. שתי הבדיקות יצאו שליליות. בימים אלה נבחן ערר המתלוננת על סגירת התיק, אם קיימות ראיות נוספות, שטרם הועברו לידינו ושלא נכללו בתיק נשקול לבקש השלמות חקירה בתיק."

תגובת המשטרה: "עם קבלת התלונה נפתחה חקירה שנוהלה ביסודיות ובמקצועיות. במסגרתה נחקרו מעורבים ובוצעו מגוון רחב של פעולות חקירה, בהן: איסוף ממצאים, בדיקת מצלמות אבטחה, בדיקות פורנזיות שונות ועוד. בסיום החקירה הועבר התיק לעיון והחלטת הפרקליטות".

תגובת בעלי הבר: "מדובר בבר שכונתי עם מוניטין רב. הניסיון להציג את הבר ועובדיו באור שלילי, כמי שנתנו יד למקרה המתואר הינו פגיעה בשמו הטוב של הבר וחוטאת לאמת. נראה כי שרבוב שמנו נועד אך ורק על מנת לשוות לתביעה אופי תקדימי ולהשיג הד תקשורתי. אנו משתתפים בכאבה של אופיר ומגנים כל סוג של אלימות".