למרות שהממשלה עדיין לא הגיעה למתווה מוסכם לפתיחת המסחר, בעלי העסקים לא מחכים וכבר מודיעים שיפתחו בכל מקרה. פורום ראשי המסחר בישראל הודיעו היום (שני) שיפעילו החל מיום חמישי הקרוב את כל העסקים, המסעדות, השווקים והקניונים. המטרה המוצהרת: עידוד הציבור לגשת ולהתחסן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הודעת פורום ראשי המסחר, הפתיחה של החנויות והעסקים תהיה לפי כללי התו הסגול, וכניסת העובדים והלקוחות תתאפשר רק במקרים מוגדרים: אנשים מתחת לגיל 60 שקיבלו את מנת החיסון הראשונה, אנשים מעל גיל 60 אחרי מנת החיסון השנייה, מחלימים מקורונה, בעלי תוצאת בדיקת קורונה שלילית בתוקף של 72 שעות וכן ילדים מתחת לגיל 16.

סגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
גם השווקים ייפתחו מחדש? | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

אלא שלמעשה, ניתן להגיד כבר עכשיו שהמסחר לא ממש סגור. אחרי שאתמול חנויות במרכזי ביג נפתחו ברחבי הארץ, כעת גם חנויות ברחובות ראשיים של ערים פותחות את דלתותיהן ללקוחות. כך למשל בשוק בעכו, ברחוב הגעתון בנהריה וחנויות מסוימות בקריית חיים ובקריית מוצקין. למרות הטענות החוזרות מצד בעלי העסקים כי "המסחר אינו מדבק" - בחלק מהחנויות תועדו עובדים ולקוחות ללא מסכות.

מוקדם יותר, ראש עיריית כרמיאל משה קונינסקי הודיע שחנויות ועסקים במרכזי הקניות והמסחר בעיר ייפתחו, בכפוף להצגת תעודת מתחסן. "אני משוכנע שהחלטותיי יאפשרו חזרה לשגרה של העסקים בעיר בצורה טובה ובטוחה יותר, ויעודדו את ההתחסנות של אלה שעד כה נמנעו מלעשות זאת", אמר ראש העיר קונינסקי. מטעם העירייה נמסר היא תדאג להנפקת תעודת אישור הפעלה מיוחדת. ההחלטה נעשתה למרות שכרמיאל מוגדרת כעיר כתומה.

כבר אתמול נרשמו הפרות של החלטת הממשלה בעניין המסחר, וחנויות במרכזי ביג ברחבי הארץ נפתחו בניגוד להנחיות. עם זאת, למרות הפתיחה המחודשת, תנועה דלה בלבד של אנשים נצפתה במתחמים. חלק מהחנויות הלא חיוניות תירצו שפתחו רק לאיסוף עצמי, למרות שהדבר מנוגד להנחיות.

קורונה בישראל - קניון רחובות (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
קניון בימי קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

פתיחת המסחר בניגוד להנחיות מסכנת את העסקים בקנסות וחלק מבעלי החנויות במתחמים החליטו להישאר סגורים. אולם, בהתאגדות משוכנעים בצדקת דרכם גם במישור המשפטי. "אין ממשלה בירושלים, אבל עדיין יש שופטים בירושלים", אמר ל-N12 יו"ר התאגדות רשתות המסחר והאופנה, שחר תורג'מן. לדבריו, "אנחנו לא מחכים לממשלה. הפתיחה היא התגובה שלנו להימשכות הסגר".