בשנים האחרונות נבנו ברחבי הארץ עשרות מגדלי מגורים. בימים אלה נמצאים בשלבי בנייה שונים כ-200 מגדלי מגורים, כל אחד מהם מעל 30 קומות. ישראל משנה לגמרי את פניה – ומותחת אותם לגובה. אז האם מדובר בצורת חיים שמתאימה לעשירים בלבד בגלל העלויות והתחזוקה, האם דירה בקומה החמישים מתאימה בִּכלל לחיי משפחה – ואיך ירַאו המגדלים הבאים, בעוד עשור או שניים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשכונת "פארק צמרת" יש ילדים, אך לא הרבה. יש גן ילדים, יש בית ספר יסודי עם שתי כיתות - אבל תושבי צמרת נאבקים נגד כוונת העירייה לפתוח גם תיכון שיאוכלס בעיקר בילדים משכונות אחרות. "אנשים יברחו מפה", הסבירה שלווה הסל, יו"ר נציגות מגדל מנהטן ב"פארק צמרת". "יתחילו לבוא ילדים מכל מיני מקומות, יהיה פה מסוכן, יסעו עם האופניים החשמליים, יעשנו, זה לא מתאים לשכונה. השכונה כל כך נקייה, כל כך מדויקת. אני לא מבינה, פשוט זה לא הגיוני, יהרסו את השכונה".

פארק צמרת (צילום: חדשות 12)
פארק צמרת | צילום: חדשות 12

פרופסור רחל אלתרמן מהטכניון הייתה הורסת את המגדלים האלה אילו הייתה יכולה. "המגדלים האלה הם מוצר לעשירים, הם לא ממש בית", אמרה. "חוץ מזה שלעיר תל אביב - מה זה בדיוק עושה? אין פה חיי רחוב. יש פה קניון אחד שהוא סגור, ובעצם זה המקום היחיד שאפשר ללכת אליו ברגל".

מנגד, ארבעה מגדלים תכנן אבנר ישר בפארק צמרת. לא רק שהוא גאה בהם מאוד, הוא בטוח שלישראל אין ברירה - חייבים לעבור למגדלים. "מדינת ישראל במגמה של גידול כזה שהיא תכפיל את עצמה עוד 20 וכמה שנה", אמר ישר והסביר: "זה אומר שכל מה שבנוי היום, ובנוי לא מעט, בכל הארץ, צריך לבנות עוד פעם. הציפוף הזה, חלק מהפתרון שלו זה גם מגדלים".

פארק צמרת (צילום: חדשות 12)
מגדל בפארק צמרת | צילום: חדשות 12

השאלה המרכזית היא אם גם פחות עשירים יכולים לגור במגדל, כי יש את העניין הזה של תחזוקה. אז כמה משלמים ועד בית? כאן קוראים לזה "דמי ניהול". "17 שקל כולל מע"מ", סיפרה הסל. כלומר אם זו דירה של 100 מטר, זה 1,700 שקל בחודש דמי ניהול.

ומה יקרה כשהשכונה תתיישן קצת והעשירים יעברו לפרויקט הנוצץ הבא? פרופ' אלתרמן הסבירה כי "המגדל יתחיל להידרדר במובן שכל פעם תהיה תחלופה לאנשים שיהיה להם כושר עוד יותר נמוך לשלם על התחזוקה הזאת, שמעת לעת ידפקו בדלת ויגידו: 'תקשיבו, או שאין מעלית או שאתם משלמים כמה אלפים'. הם יגידו 'אין לנו כמה אלפים' ימכרו את זה למישהו אחר וכולי. אז ההידרדרות היא בנויה בתוך הדבר".

פארק צמרת (צילום: חדשות 12)
פארק צמרת | צילום: חדשות 12

נבירה קצרה ברשימת ה-A LIST בפארק צמרת מגלה שכאן חל פיחות מסוים. פעם גרו כאן נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר ז"ל, ראש המוסד, מאיר דגן ז"ל, וגם בר רפאלי, אייל גולן ועומר אדם. בנוסף לכך, תדמית שכונת המגדלים לא בשמיים. פעם זה סרטון של בני זוג מיידים צלחות ממגדלי YOO. בפעמים אחרות זה המסיבות ההמוניות שצפצפו על הגבלות הקורונה.