"פרצו לי והבנתי שזאת הונאה": ליאור, בעל עסק להמבורגרים מאילת בשם "ביטי", בדיוק מתאושש מחודשים קשים שעבר עם העסק בזמן הקורונה. בשבוע שעבר הוא החל לקבל הודעות מפייסבוק, שלא היה רגיל לקבל עד כה, שמודיעות לו כי קיימת חריגה בחשבון העסקי שלו. ליאור שפתח רק החודש עסק נוסף בתחום האוכל, שייך את ההודעות להוצאות שלו בפייסבוק על העמוד העסקי החדש ולכן לא התייחס אליהן. יומיים לאחר מכן, לאחר שקיבל הודעה מהבנק שסכום של 8,500 שקלים מהחשבון שלו חויבו על ידי פייסבוק, הוא הבין שמשהו קרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה הוא הסתכל בחשבון שלו בפייסבוק ולא ראה משהו חריג. ליאור מממן מדי יום פרסומים בפייסבוק לעסקים שלו לכן הכול היה נראה רגיל. אך לאחר שעבר על המודעות יותר לעומק, הבחין כי באחת מהן, הכותרת אומנם זהה למודעה אחרת שהוא יצר אך היא מחויבת על סך 110 אלף שקלים. "נעשתי לבן, הייתי בשוק", סיפר ליאור ל-N12. "אני רגיל לעבוד עם פייסבוק ובחיים לא קרה לי דבר כזה".

במודעה נראית אישה אסייתית בשידור לייב בפייסבוק שמומן בסכום הגדול הזה והגיע לעשרות אלפי אנשים. "ישר הבנתי שמדובר בהונאה ושפרצו לי לחשבון", הוא הוסיף. תחילה לא ידע ליאור כיצד לפנות לפייסבוק כדי לבקש מהם לבטל את החיוב, אך אחרי שיצא מההלם שהיה בו הוא פנה לחבר שהצליח לדבר עם התמיכה של פייסבוק ולבקש מהם לבטל את החיוב.

 

חשבון הפייסבוק נפרץ וחוייב במאה אלף ש"ח
הפריצה לחשבון העסקי של ליאור

"אני גם ככה נאבק מדי יום על העסקים שלי. הקורונה הכתה בנו קשה. סכום של 8 אלף שקל זו מכה רצינית, ואני מקווה שפייסבוק יחזירו לי את הכסף", אמר ליאור. "כל מי שכרטיס האשראי שלו מופיע בפייסבוק חייב לעשות את כל המאמצים לבטח את החשבון שלו ולשים כל הזמן עין על מה שקורה שם, כדי שמה שקרה לי לא יקרה גם לו".

מפייסבוק נמסר: "בעל החשבון שנפרץ פנה למרכז העזרה של פייסבוק והמקרה טופל. מבדיקה של הצוותים הגלובליים עולה כי החשבון הושב לבעליו והוא זוכה על סכום החיוב. אנחנו חוזרים וממליצים לכלל המשתמשים להגדיר בקלות אימות דו-שלבי, שמספק הגנה טובה יותר לחשבון המשתמש ומצמצם את הסיכוי לפריצות".

כיצד ניתן להפעיל אימות דו-שלבי בפייסבוק?

 1. גשו ל-Security and Login Settings
 2. רדו למטה ל-Use two-factor authentication – והקישו Edit
 3. בחרו בשיטת האבטחה שתרצו להוסיף והתקדמו לפי ההוראות על המסך

כיצד ניתן להפעיל אימות דו-שלבי באינסטגרם?

כשתפעיל אימות דו-שלבי, תתבקש לבחור בין אפשרות של קודים בהודעת טקסט (SMS) לבין אפליקציית אימות של צד שלישי בתור שיטת האבטחה הראשית שלך. אם תבחר להשתמש בהודעות טקסט, תקבל הודעה עם קוד אבטחה מיוחד בן 6 ספרות בכל פעם שמישהו ינסה להתחבר לחשבון האינסטגרם שלך ממכשיר שהחברה לא מזהה. כדי להגיע לאפשרות הזאת, יש להגיע בהגדרות לאפשרות של אבטחה – שם נמצא האימות הדו-שלבי.

האימות דרך הודעת טקסט:

 1. עבור לפרופיל שלך וגש להגדרות
 2. הקש על אבטחה ואז אימות דו-שלבי
 3. הקש על צא לדרך ובחר בהודעת טקסט
 4. אם עד כה לא הוזן בחשבון מספר טלפון, יש להוסיפו בשלב הזה ולהמשיך

דרך נוספת לאימות באינסטגרם:

 1. לחצו על תמונת הפרופיל שלכם
 2. לחצו על אפשרות ההגדרות
 3. בחרו באבטחה ורדו למטה עד לאופציית Two-Factor Authentication
 4. לחצו על Authentication App ואז על Set Up Manually. אם שלב זה אינו מופיע לחצו על Get Started
 5. הקישו על Copy Key והדביקו את הפרטים באפליקציית האימות שלכם

כיצד ניתן להפעיל אימות דו-שלבי בוואטסאפ?

 1. פתחו את האפליקציה
 2. היכנסו להגדרות החשבון והפעילו אימות דו-שלבי
 3. מומלץ לספק כתובת דוא"ל מדויקת למקרה ששוכחים את הסיסמה

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il