מחדל: אישה צעירה הגיעה לבית החולים ביליניסון לאחר שלדבריה סוממה ונאנסה, אבל שם לא ביצעו את הבדיקות הנדרשות לפי הנוהל – וזה פגע בחקירה. "ציפיתי לעזרה. ציפיתי שיבואו ויעשו את העבודה שלהם", סיפרה על הזעזוע שלה מהתנהלות הנוגעים בדבר. בבית החולים הודו בטעות: "רועננו הנהלים וההנחיות לצוותי הרפואה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ל', אישה צעירה, בילתה לפני כמה חודשים בבר. היא שתתה רק שתי כוסות בירה והדבר הבא שהיא זוכרת זה שהיא התעוררה בבוקר למוחרת בבית של אדם זר לחלוטין שהיא לא פגשה מעולם. עוד באותו הערב היא הגיעה למרפאת "טרם" – ששלחו אותה עם הפניה לביצוע בדיקה טוקסולוגית כדי למצוא שרידים של סם האונס בשתן שלה.

היא הגיעה לבית החולים בילינסון ולמרות החוזר של משרד הבריאות האומר כי על בית החולים לבצע בדיקות ספציפיות למציאת שרידי סמים בשתן – הבדיקה הזו לא בוצעה. אותה אישה נשלחה הביתה ואמרו לה שהכול בסדר ושהיא יכולה לגשת למוחרת להגיש תלונה במשטרה – וכך עשתה.

בסופו של דבר ככל שהחקירה התקדמה ומשרד הבריאות נכנס לתמונה, גילתה הצעירה שלא בוצעה הבדיקה החשובה ביותר והפרקליטות סגרה את התיק מכיוון שאין תשתית ראייתית מספקת כדי להגיש כתב אישום. לאחר מכן מסרה ל' דגימת שיער למשרד הבריאות שתישלח למעבדה בחו"ל. לאר שיגיעו התוצאות, עוד חודשים רבים, אולי היא תוכל להגיש ערר על סגירת התיק.

"לא ידעתי מה קורה עם התיק"

"אלוהים יודע מה קרה שם. לא הייתה לי שליטה על עצמי או על הגוף שלי או על החיים שלי באותו רגע. ואחר כך זה רק להילחם במערכות", שיתפה אותנו ל' באופן שבו חוותה את השתלשלות העניינים.

"המשטרה... פשוט יצאתי משם מושפלת. הרגשתי שפשוט בזבזתי שעות מהחיים על כלום, זה שפשוט יורידו אותי עוד יותר לרצפה. וכל כך הרבה זמן חיכיתי. לא ידעתי מה קורה עם התיק, פתאום אני מגלה בכלל... לא עשו לי את הבדיקה הזאת כאילו... למה כל בזבוז השעות הזה?", סיפרה.

ביקשת מהם לעשות בדיקת סם אונס? הסברת את זה?

"אני לא ידעתי איזה בדיקות צריך", השיבה ל' והדגישה כי סיפרה למשטרה שהיא חושבת ששמו לה משהו בכוס השתייה. "כן. ציפיתי לעזרה. ציפיתי שיבואו ויעשו את העבודה שלהם".

באגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות הסבירו מהן ההשלכות של אי ביצוע הבדיקה הרלוונטית: "אם מדובר במתלוננת שהגיעה סמוך לאירוע, כלומר, בתוך יום או יומיים לבית החולים, ולא מתבצעת בדיקה כזו ולא נאספת דגימת שתן ולא נשמרת בהקפאה, ההשלכות של זה הן בעצם אי יכולת איתור של סם ואי יכולת לדעת מה בדיוק קרה, ותחת השפעה של איזה חומר היא הייתה. וזה מידע שחשוב להבין, מה הייתה האמת סביב האירוע". כך הסבירה רכזת ורוקחת באגף, אלינה פופרנו.

תגובת בית החולים בילינסון: "בבית החולים התקיים בירור בנושא. המידע נמסר למשרד הבריאות, ובנוסף, רועננו הנהלים וההנחיות לצוותי הרפואה".