מועצת החירום הציבורית לטיפול במשבר הקורונה‎ שלחה הבוקר (שני) מכתב לבתי החולים ולמשרד הבריאות שבו טענה כי הידוק הסגר מיותר, יביא למותם של אנשים רבים ויצמצם את המשאבים שיופנו למערכת הבריאות בעתיד. לדברי אותם מומחים, העומס בבתי החולים אינו רב ואף נמוך יותר מחודש דצמבר לפני שנתיים. "אמירתכם אינה דגל אדום, כי אם דגל שחור", כתבו. "דגל שחור המתנוסס ומעיד על פשיטת רגל מוסרית".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את המכתב כתבה מועצת המומחים, 12 ד"ר ופרופסורים, שפנו למשרד הבריאות ולמנהלי בתי החולים בדרישה שיחזרו בהם מהצהרתם כי מערכת הבריאות קורסת – ונדרשת החמרה בהגבלות. "אנו עומדים נדהמים אל מול קריאה זו", כתבו, "המעודדת סגר נוסף, מזיק ומיותר, סגר שיחנוק את כלכלתם, רווחתם וכבודם של אזרחי ישראל הנאנקים תחת השלכות מגבלות הקורונה".

"אנו, שרובנו מכירים את המערכת לרוחבה ולעומקה; שטיפלנו ומטפלים בחולים, יודעים היטב לקרוא את הנתונים – יודעים כי קריאה זו אינה משקפת את המציאות". המומחים הוסיפו: "הנתונים העובדתיים העדכניים של משרד הבריאות מלמדים שבתי החולים נמצאים כרגע בעומסים נמוכים לעונה, ודצמבר היה אחד החודשים הדלילים בעשור האחרון".

הטבלה שהציגו המומחים:

לדברי המומחים, מערכי החירום של מערכת הבריאות אינם פרושים, ומחלקות קורונה חדשות עומדות ריקות. למכתב צירפו המומחים טבלה שמעידה כי חודש דצמבר של שנת 2018 היה עמוס בהרבה – "ואז איש לא העז לדרוש לכלוא את תושבי מדינת ישראל בבתיהם, לגזול את מטה לחמם, להפסיק את חינוך ילדיהם ולרמוס את זכויות היסוד שלהם".

עוד כתבו: "בשבועיים האחרונים עלה מספר החולים הקשים מ-490 ל-761, כ-300 איש. האם יש בכך כדי להפיל את מערכת הבריאות שאמורה להיות ערוכה למצבי מלחמה, אסון וחירום? האם מערכת הבריאות בישראל כה שברירית? אמירתכם אינה דגל אדום, כי אם דגל שחור – המתנוסס ומעיד על פשיטת רגל מוסרית של העוסקים במנהל רפואי". המומחים קראו למנהלי בתי החולים לחזור בהם ממכתבם, ש"משתמש בעם ישראל ככלי בוויכוח תקציבי בין משרדי הממשלה".

על המכתב ששלחה מועצת החירום הציבורית לטיפול במשבר הקורונה חתומים פרופ' אשר אלחיאני, פרופ' עליאן אלקרינאוי, פרופ' צבי בנטואיץ', פרופ' ערן דולב, דר' יואב יחזקאלי, פרופ' רבקה כרמי, פרופ' אסא כשר, פרופ' אמנו להד, ד"ר ברוריה עדיני, פרופ' איתן פרידמן, פרופ' אודי קימרון וד"ר אמיר שחר.