שרי הממשלה אישרו אתמול (שני) שורת הקלות נוספות בהגבלות הקורונה. בין ההחלטות שאושרו - חזרתן של כיתות ז'-י' ללימודים ופתיחתן של המסעדות וחדרי האוכל במלונות - מיום ראשון הקרוב. הפרויקטור אש הציג את הנתונים וביקש לחכות עם ההחלטה על אישור הפעימה השלישית עד ליום רביעי, אולם השרים לא נענו לקריאתו. אדלשטיין הסביר כי מצב התחלואה יחמיר בשבועות הקרובים בשל פורים, אך הודיע בנחרצות ש"לא יהיה סגר בפסח". השרים דחו את ההחלטה על מתווה השמיים הפתוחים להיום, לאחר שיגובש בדיון בין-משרדי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה על אודות חזרתן של כיתות ז'-י' ביום ראשון הקרוב נודעה מוקדם יותר אתמול, אז פרסמנו כי ראש הממשלה ושר הבריאות הסכימו על התנאים, כל זאת ללא ידיעתו ומאחורי גבו של שר החינוך גלנט. נתניהו ואדלשטיין סיכמו בטרם הישיבה כי השכבות הללו יחזרו ללימודים ב-7.3 ולא היום כפי שהצהיר על כך ראש הממשלה יום קודם. כאמור, השרים אישרו את ההחלטה הזו ולכן, אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, ביום ראשון הקרוב כיתות ז'-י' ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים עם אחוזי התחסנות גבוהים - יחזרו לשגרת הקורונה.

בנוסף, השרים החליטו כי אחרי חודשים ארוכים שהיו סגורים, המסעדות וחדרי האוכל של המלונות יפתחו את שעריהם ללקוחות. על פי הודעת משרד הבריאות, הישיבה במסעדות ובתי הקפה תתאפשר בחוץ ובפנים על פי כללי התו הסגול והירוק בהתאמה. עוד החליטו השרים כי גני אירועים, אטרקציות וכנסים יוכלו לפעול גם הם על פי כללי התו הירוק ובסך הכול תתאפשר התקהלות של 20 איש בשטח סגור ו-50 איש בשטח פתוח, למעט בערים אדומות.

 

זמן קצר לאחר תחילת ישיבת הממשלה, השרים החלו לדון באישורה של תוכנית המענקים החדשה של שר האוצר כ"ץ וראש הממשלה נתניהו. השניים ביקשו להעביר את התוכנית בהקדם בטענה כי זו תעזור לבעלי עסקים רבים שקרסו תחת הנטל הכלכלי של הסגר השלישי והסגרים הראשונים. גנץ התנגד למהלך בטענה שבדומה לפעמים קודמות, גם הפעם התוכנית לא אושרה בערוצים המקובלים ולא עברה דרכו באופן שמאפשר את אישורה.

אחרי הדיונים על התוכנית הכלכלית, הציג פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש את מצב התחלואה העדכני בישראל. אש הסביר כי מקדם ההדבקה הגיע לנקודה המדאיגה שבה הוא שווה ל-1, וכעת המגפה חוזרת למצב "התפשטות", כלומר כל אדם מדביק יותר מאדם אחד. בתוך כך, ביקש אש מהשרים לחכות עם ההחלטות השונות בנוגע למתווי הפתיחה השונים עד ליום רביעי במטרה להבין את מצב התחלואה ברמה טובה יותר.

ישיבת הממשלה - דקה אחר דקה 

22:30 ישיבת הממשלה נמשכה גם בשעה זו. השרים דנו בסוגיית השמיים הפתוחים, אולם הם לא הגיעו להכרעות. מטרתם הייתה להביא מתווה מגובש יותר לפתיחת השמיים עד היום (שלישי) בצוהריים באמצעות הסכמות של משרדי הבריאות, התחבורה, ביטחון הפנים, הביטחון, האוצר, הייעוץ המשפטי לממשלה והמל"ל. 

21:00 השרים החליטו - כיתות ז'-י' יחזרו לשגרת הקורונה תחת מתווה החינוך ביום ראשון הקרוב (7.3). בנוסף, מסעדות, גני אירועים, אטרקציות, כנסים וחדרי האוכל במלונות יורשו להיפתח גם הם בכפוף לאישור הממשלה הסופי ובהתאם לכללי התו הסגול והירוק.

20:10 נתניהו אומר לשרים על המשך ההקלות: "מקדם ההדבקה כבר פחות רלוונטי".

19:57 שר הבריאות אדלשטיין על כיתות י"א י"ב: "מה שהלך בימי פורים עם כל הכבוד לנתונים האופטימיים, יבוא בקרוב לידי ביטוי. אנחנו עוד 14-12 יום נראה מצב שונה מעכשיו. לגבי פתיחת כל הדברים, זה לא הזיק לאף אחד, זה לא יזיק גם הפעם". ליצמן שואל את אדלשטיין: "בחג הפסח הולכים עוד פעם לסגר?", אדלשטיין משיב: "אנחנו לא הולכים עוד פעם לסגר".

19:21 פרויקטור הקורונה, הפרוסור נחמן אש, מציג לשרים את הנתונים העדכניים של הקורונה, במסגרתם הוא מראה כי מקדם ההדבקה R הגיע היום ל-1. אש בסיכום דבריו מציג לשרים את המלצותיו: צריך להמתין ליום רביעי כדי לקבל החלטה סופית בעניין הפתיחה במשק המתוכננת לשבוע הבא. מקדם ההדבקה חייב להיות נמוך מ-1 כי אחרת המגפה שוב בהתפשטות, אירועי פורים יובילו לעלייה בתחלואה.

19:09 אקוניס: "האם כל התהליך יכול להתבצע עד סוף השבוע על ידי גורמי המקצוע ללא מניעות משפטיות?". מנדלבליט: "על איזה תהליך אתה מדבר?!", אקוניס: "על התוכנית הכלכלית, על תוכנית הארנונה שאנחנו רוצים להביא". רה"מ: "אותם ראשי פרקים כמו שאתה קורא להם.. שיכולים לעזור מאוד. אולי תעבוד איתנו לשם שינוי", מנדלבליט: "אנחנו עוזרים לעסקים בהרבה נושאים". רז ניזרי, המשנה ליועמ"ש: "זה מנותק מהמציאות להגיד שאנחנו לא עוזרים ולא עובדים אתכם".

18:58 השר אמסלם צועק על מנדלבליט ואומר לו שהוא מונע את הדיון על התוכנית הכלכלית. היועמ"ש בתגובה: "זה לא נכון מה שאתה אומר, שומע מה אתה אומר בטלוויזיה, כל מה שאתה אומר בטלוויזיה - לא נכון". אמסלם: "יועמ"ש האוצר כפוף אליך ואומר שאתה חוסם את התוכנית הכלכלית, למי להאמין?". מנדלבליט מתעקש ואומר: "כל מה שאתה אומר לא נכון". אמסלם: "היועמ"ש, אני לא צריך לבקש ממך אישור לדבר בממשלה, אלא אם כן גם לשם הגענו?! לא לא!".

18:57 הדיון התחדש.

עסקים סגורים בזמן משבר הקורונה בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מתווה הפתיחה יימשך כמתוכנן? עסק סגור בזמן משבר הקורונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

18:47 גנץ: "מבחינתי אין ישיבה עד שרה"מ חוזר. הישיבה הפסיקה להיות ישיבת ממשלה אלא ישיבת התנגחות של ישראל כ"ץ בפקידים ובאחרים. צחי, כשתרצו לחדש את הישיבה בראשות ראש הממשלה - תתקשרו".

18:45 נתניהו מצטרף לכ"ץ ומסביר לחברי הממשלה מדוע יש להעביר בהקדם את תוכנית המענקים החדשה. זמן קצר לאחר מכן ראש הממשלה יצא מהישיבה לטובת "שיחה חשובה".

18:41 כ"ץ נוזף ביועמ"ש ובצחי ברוורמן, מזכיר הממשלה ומי שמציע הצעות כאלו, על כך שתוכנית המענקים שהוא ונתניהו הגו לא מאושרת. כ"ץ אמר: "אף פקיד באוצר לא יקבע אם צריך לסייע עוד לעסקים, כי זה עניין של גישה ומדיניות ולא של מספרים".

18:37 שר התרבות טרופר מתערב בשלב הזה ופונה בכעס לנתניהו: "איך אתה מגלגל את ביטול התוכנית הכלכלית עלינו? לא הבאת תקציב, איך אנחנו אשמים בזה?".

18:27 גנץ משיב לשר האוצר: "אתם מדברים על תוכנית שלא הוצגה. בגדול אני בעד כל הדברים". כ"ץ שואל אותו שוב: "אז למה אתה לא נותן אור ירוק?", גנץ מסביר: "יש פה דברים שהם שוחד בחירות".

18:25 שר האוצר ישראל כ"ץ: "הסיוע לעסקים עבר אחרי שעבדתי קשה, הוא עבר למשרד המש"לטים. היום קיימתי דיונים על תמריץ למובטלים ותיקים לחזור לעבודה, זה צורך שקם עכשיו. בני, פניתי אליך, בוא נמשיך בהידברות".

18:06 בשלב זה הטונים בין השניים עלו לאחר שנתניהו שאל את גנץ בתקיפות: "בני, למה אתה מתנגד להעביר להם את הכסף?". גנץ שוב טען כי ההחלטות נעשו שלא על פי הנהלים המקובלים ועל כן הוא לא יכול לאשר את התוכנית הכלכלית: "תקציב מדינה היה פותר את זה", השיב.

18:05 נתניהו על הקורונה הכלכלית: "אני חייב לציין שהלב נחמץ לשמוע את המצוקות של בעלי עסקים ויש כאן גורמים שמונעים מהם לקבל עזרה וסיוע כלכלי שבכוחו להציל חיים ממש, וזאת בגלל טענה של כלכלת בחירות. לא אכפת לי הקרדיט קחו אותו אתם. אני קורא לכל המתנגדים - אני רוצה להביא בישיבת הממשלה הבאה את התוכנית הכלכלית, טענת הבחירות היא אבסודרית". 

18:04 גנץ מתלונן בפני נתניהו על קושי של משרדי הממשלה לתפקד בגלל היעדר תקציב. ראש הממשלה אומר לו בתגובה: "תקציב מדינה קיים. פתרנו את הבעיה עם 110 מיליארד שקל של קופסאות קורונה".

18:00 לאחר הפסקה ממושכת - ישיבת הממשלה התחדשה.

בעלי מסעדות מגיבים להחלטת ועדת הקורונה
בעלי מסעדות מגיבים להחלטת ועדת הקורונה

16:38 גנץ הוסיף ואמר כי יש לפרסם את ההחלטות שמתקבלו בוועדת חריגים, זאת בעקבות מחדל השמיים הפתוחים שנחשף ב"אולפן שישי". בנוסף, אמר לגבי הבחירות כי "צריך להגיע למצב שכל ישראלי שרוצה לחזור הביתה יכול לחזור". בנושא החינוך, אמר שר הביטחון כי "צריך לפתוח את כיתות ז'-י' בערים הירוקות והצהובות. העומק החיסוני שלנו מאפשר את זה".

16:37 גנץ בעקבות פנייה אליו לגבי הצעה שהיא חלק מהתוכנית הכלכלית שלא עלתה על סדר היום:
"על מי אתם עושים סיבוב? יש 35 שגרירים שמחכים. יש מינויים שתקועים, יש החלטות רבות שתקועות. תעלו בצורה מסודרת ונדון גם בזה ותפסיקו עם המשחקים".

16:10 הממשלה החליטה פה אחד להעניק את אות המערכה לתקופת הלחימה בלבנון.

16:00 גנץ: "אנחנו צריכים לגרום למצב שישראלים חוזרים הביתה. אין איסור במדינות אחרות לאזרחים לחזור לארצם. אני רוצה שהמתאר שייקבע היום יקודם. (בהקשר הארכת הלימודים) המורים עבדו קשה גם בתקופת הקורונה, צריך לתת להם את הפיצוי הנאות ויחד איתם להתקדם קדימה ולצאת לדרך".

15:54 נתניהו: "כל העולם מתחרה על החיסונים הללו, אנחנו שוב מביאים את ישראל למעלה הרשימה. אנחנו חייבים לדאוג להביא עוד עשרות מיליוני חיסונים זו משימה עליונה שלקחתי על עצמי".

15:52 נתניהו: "שוחחנו עם ראשי הרשויות הערביות על מנת לסגור את פער החיסונים בחברה הערבית. ההפרות בציבור החילוני והחרדי הן בלתי נסבלות. אנחנו דנים היום על הפעימה השלישית ליציאה מהסגר. רוצים לאפשר את הפתיחה של מערכת החינוך שז'-י' בערים עם אחוז מתחסנים גבוה. רוצים להשתמש בדרכון הירוק לפתיחת המשק".

15:50 החלה הישיבה.