"ילדתי את הילד הראשון בגיל 16": ביבנאל הקטנה שליד הכנרת, הקהילה הברסלבית הסגורה הפכה כבר לסוד ידוע. הרחק מעיני הרשויות, מתקיימות שם מדי שנה עשרות חתונות של קטינים ש"נשלפים מספסל הלימודים" עם טבעות נישואים ושמלת היריון, ולרוב, תשעה חודשים מאוחר יותר - הם כבר מגדלים תינוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הקולות ששמענו שם וחשפנו הערב בתחקיר במהדורה המרכזית, מדברים בעד עצמם. "אצלנו מתחתנים בגיל 15", אמרה לנו בת 12. תושבת אחרת מיבנאל סיפרה כי כבר בגיל 17-18 נוהגים ללדת בקהילה שלהם: "אחותי עכשיו בת 18 וכבר יש לה ילדה, היא התחתנה בגיל 16". "להיות אימא בגיל 16 זה נורא. איום ונורא", הדגישה צעירה אחרת.

תיעוד מבפנים של חתונות קטינים בקהילה הברסלבית (צילום: חדשות 12)
הקהילה הברסלבית ביבנאל | צילום: חדשות 12

כדי להבין איך הכל התחיל, צריך לחזור אחורה, ליבנאל של תחילת שנות ה-80, אז התחילה להתקבץ שם קבוצת חסידים סביב הרב אליעזר שלמה שיק, המכונה המוהרא"ש. הרב שיק היה כריזמטי במיוחד. כמו רבנים רבים, הטיף לחזרה בתשובה ודיבר על שמירת מצוות - אבל דבר אחד ייחד אותו, קריאתו לנישואים בגיל מוקדם מדי.

כיום יש כ-300 משפחות בקהילה הזו, וכשהרב נפטר לפני כ-6 שנים, הקבר שלו הפך להיות מוקד עלייה לרגל לתפילות, בריתות וחתונות. סגולה נוספת ייחסו לקבר הזה - מציאת שידוך. "כמו שבחייו הוא היה עושה הרבה שידוכים, אז ככה גם עכשיו בשמיים", אמר אמיר, חבר הקהילה הברסלבית ביבנאל. 

בקהילה הברסלבית מכחישים: "כולם מתחתנים לפי החוק"

למרות זאת, בקהילה הברסלבית לא אוהבים לדבר על נישואי קטינים, וחלקם אף מכחישים לגמרי שזה בכלל קיים. "כולם מתחתנים כדת וכדין לפי החוק, ברוך השם", ציינה מירב, תושבת המקום. "תמיד אנשים מתעסקים בלכלוך, בואי נתעסק בדברים הטובים".

תיעוד מבפנים של חתונות קטינים בקהילה הברסלבית (צילום: חדשות 12)
בקהילה מכחישים | צילום: חדשות 12

בחודשים האחרונים חדרנו לקהילה, ותיעדנו כמה מסיבות אירוסין וחתונות של בני 16, בניגוד לחוק - מתחת לאף של המשטרה ורשויות הרווחה. כדי לעקוף את החוק בארץ שאוסר על נישואים מתחת לגיל 18, בהזמנה לא תמצאו את המילה "חתונה". את החופה הם עושים לבדם, בפורום מצומצם, כשרק הקרובים ביותר יודעים.

לפי נתונים של המועצה לשלום הילד, מתקבלות עשרות תלונות בשנה על חתונות קטינים ברחבי הארץ, כשיבנאל היא מוקד מרכזי לכך. אלא שהמדינה מכירה את הבעיה כבר שנים - ופשוט מאפשרת לחגיגה העצובה הזו להימשך ללא הפרעה. 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "אנו מטפלים במלוא החומרה בתופעה של נישואי קטינים ומערבים את משטרת ישראל. מקרים רבים אינם מדווחים לרשויות, ולא מוגשות לבתי המשפט למשפחה בקשות לאשר נישואים כאלו, כפי שמחייב החוק".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מבדיקת המקרה, עולה כי השוטר שטיפל באירוע שגה בשיקול דעתו ובתפקודו, ולכן יטופל משמעתית. לצד זאת, נפתחה חקירה ובמסגרתה עלה כי ככל הנראה מדובר היה במסיבת אירוסין ולא בנישואים. חוקרי המשטרה ימשיכו לעשות את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת".

 

תיעוד מבפנים של חתונות קטינים בקהילה הברסלבית (צילום: חדשות 12)
תיעוד מבפנים של חתונות קטינים בקהילה הברסלבית ביבנאל | צילום: חדשות 12