"קיבלתי את תעודת הגירושין ופתאום נפל לי האסימון": חמישה חודשים אחרי ששכבה מדממת והייתה בטוחה שאלו הרגעים האחרונים בחייה, שירה איסקוב ובנה עוברים לדירה חדשה במרכז הארץ במטרה להתחיל חיים חדשים במקום חדש. "אני רוצה לחזור לשגרה עם הילד", משתפת שירה. "זה יהיה קשה להיות רחוקה מהמשפחה, אבל אני לא רוצה שהדבר שעברתי ישבור אותי ויחזיר אותי לעיר הולדתי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שירה מספרת על העומס המלווה את הימים האחרונים ומשתפת בתגובות הרבות שהיא מקבלת מאז פורסם הריאיון איתה בתוכנית עובדה: "יש המון תגובות חמות ומחממות את הלב אנשים מקסימים ומדהימים אחד אחד".

לפני כשבועיים פגשה איסקוב את בעלה לשעבר אביעד משה בפעם הראשונה מאז שניסה לרצוח אותה. "היה קשה להיות איתו באותו חדר", היא משחזרת. "בהתחלה הוא סירב לתת לי גט, ואחר כך הוא החליט שכן. ואז, בשורה האחרונה שהוא צריך להקריא, הוא החליט פתאום שלא. יצאתי מהאולם וכמעט התעלפתי".

שירה איסקוב (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

לאחר חמישה ימים של אביעד בצינוק, השניים הופגשו שוב. "במפגש השני חשבתי שאני באה יותר מוכנה", הדגישה. "גם הפעם בהתחלה הוא גם לא הסכים, אמר 'למה היא ממהרת?' ושאל "למה עכשיו ולא עוד שלושה חודשים?'". בסופו של דבר, אחרי שעתיים וחצי של שכנועים ותמרונים, אביעד הסכים לתת לשירה את הגט.

אך, רגע לפני שהוא נתן את הגט, הוא ביקש להקריא מכתב. "הוא מבקש סליחה ומדבר כל מיני פסוקים מהתורה שלא הבנתי איך הוא הגיע לשם", סיפרה שירה. "הוא סיים את הדברים שלו בזה שאם אני לא אסלח לו, אז אני לא אהיה אימא מספיק טובה לילד".

על ההליך עצמו מספרת שירה כי עברו אותו ככל הזוגות – אחד מול השני. "קצת חששתי ממנו כי הורידו לו את האזיקים. ירדתי למטה, קיבלתי את תעודת הגירושין ופתאום ירד לי האסימון – החופש הזה שזהו, אנחנו כבר לא נשואים. החיוך היה גדול וישב עליי כמה ימים", סיפרה.

סמל למאבק באלימות כלפי נשים

בעל כורחה ובגלל האומץ שלה להיחשף, שירה איסקוב הפכה לסמל תופעת האלימות נגד נשים. "מאוד כאב לי", אמרה איסקוב ביחס לאירוע בו נרצחה דיאנה דדבייב ז"ל לפני כשבועיים. "ניסיתי לבטא את זה במילים ופשוט לא הצלחתי. גם ברצח של דיאנה הילדים היו בבית, אבל לא אכפת להם. ברגע הזה נראה שרק השנאה והרצון להמית זה מה שהם רואים מול העיניים – לא שום דבר אחר".

עוד הוסיפה איסקוב ביחס לחשוד ברצח, בעלה של דיאנה ז"ל. "הבן אדם הראשון שהוא התקשר אליו זה לאימא שלו – השתמשת באימא שלך, אז איך אתה לוקח לילדים שלך את האימא שלו? הוא חשב רק על עצמו, על השנאה, על זה שהיא לא תישאר בחיים".

שירה איסקוב (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

המאבק של שירה איסקוב הוביל לחקיקה חשובה שעברה לפני חודשיים - גבר שרצח או ניסה לרצוח את בת זוגו, נשללת ממנו האפוטרופסות על הילדים. במהלך פגישה שקיימה אתמול עם חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), שיזם את החוק, אמרה: "רציתי להגיד לך תודה על החוק שנכנס לתוקף ושגם השתמשתי בו. רשמתי את הילד לגן עירייה ולא הייתי צריכה את החתימה של ההורה השני. זה גם חסך ממני הרבה תסכול".

שירה מספרת כי כל דיון משפטי מכאיב ומזכיר את האירוע הנורא, זאת כשלפניה עוד היום שבו תעמוד על דוכן העדים מול אביעד משה. על השאלה 'מה את מבקשת לעצמך עכשיו?' ענתה שירה: "לחזור להיות חזקה ולעמוד על שתי רגליים כמו שצריך. לסיים את כל הטיפולים ואת השיקום ולסיים לראות רופאים. זה עדיין בגדר סימן שאלה מה הלאה – צעד-צעד ולאט-לאט, גם לשם נגיע".