עיריית ירושלים וכוחות המשטרה פינו הבוקר (ראשון) את פסל המחאה של האומן איתי זלאיט שהוצב אתמול בכיכר פריז בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה. הפסל, של מפגין אוחז בדגל ישראל, הוצב במקום בפעם השנייה, לאחר שהוצב שם כבר לפני יותר משלושה חודשים - ופונה על ידי גורמי העירייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול בערב, לקראת תחילת אירועי המחאה בבלפור בהשתתפותם של עשרות אלפים, הוצב הפסל מחדש. כמה מפגינים, ביניהם האומן זלאיט עצמו, אזקו עצמם לפסל במטרה לסכל את הניסיונות לפנות אותו בשנית. למרות זאת, אנשי העירייה ניסרו את חלקו העליון של הפסל, שבו הייתה מונחת דמות המפגין מעל לראשם של המפגינים שהיו אזוקים לבסיס הפסל בחלקו התחתון.

כיכר פריז, הפגנה, פסל, איתי זלאיט (צילום: החדשות12)
צילום: החדשות12

מטעם עיריית ירושלים נמסר לאחר הסרת הפסל: "במהלך סוף השבוע, הוצב ללא אישור מיצג גדול בכיכר פריז שבעיר. מדובר במיצג דומה לזה שהוצב בעבר במקום, גם אז ללא רשות ותוך הפרה בוטה של התחייבות כתובה של המפגינים - שלא להציבו במקום ללא אישור". עוד נמסר בהודעה: "גם הפעם אופן הצבתו ומיקומו של המיצג מהווים סכנה בטיחותית במרחב הציבורי לתושבים ולעוברים והשבים במקום, וכן למפגינים הצפויים להגיע לכיכר. על כן בוצע פינוי, בשיתוף משטרת ישראל ועיריית ירושלים, והכול לצורך שמירה על שלום הציבור".

איתי זלאיט, יוצר הפסל שאזק עצמו אליו, אמר הבוקר: "הודעתי למשטרה שאני אפנה את הפסל בעצמי ביום שלישי והמשטרה העדיפה לנסר אותו מעל הראש שלי, להעיף לי גיצים מעל הראש ולגרום לי לכוויות מאשר פשוט להשאיר אותו והייתי מפנה אותו בעצמי. זה מאוד עצוב וכואב. הם ממלאים פקודות בלתי חוקיות בעליל".

סראו, מפגין נוסף שקשר את עצמו לפסל, אמר הבוקר: "המשטרה ועיריית ירושלים לא אוהבים את הפסל ושוב ושוב מתנכלים לו. היינו כאן כל הלילה. הם יכולים לקחת כמה פסלים שהם רוצים ולהגיש כתבי אישום, אבל את הרוח שלנו הם לא יעצרו. לא יצליחו להוציא מכאן, רק לשבור לי את היד".

כאמור, כבר בתחילת חודש דצמבר הציב האומן איתי זלאיט את אותו הפסל בכיכר פריז, וגם אז עורר הדבר סערה. גם בפעם ההיא פעלו גורמי העירייה בשיתוף כוחות המשטרה לפנות את הפסל, תוך מאבק עם האומן עצמו ומוחים נוספים, אשר ניסו למנוע את פינויו. גם בסוף חודש יולי האחרון עורר זלאיט מחאה, לאחר שהציב בכיכר רבין בתל אביב את מיצג "הסעודה האחרונה" בשילוב דמותו של ראש הממשלה נתניהו. עם פרסום המיצג טען ראש הממשלה שזו הסתה לרצח וסביב המיצג התעוררה סערה פוליטית עזה.