"הבעיה שהמשטרה אלימה": רבבות מפגינים הגיעו היום (שישי) לאום אל-פחם ומפגינים נגד הפשיעה והאלימות במגזר הערבי - באחת ההפגנות הגדולות אי פעם בחברה הערבית. "באנו למחות נגד אלימות המשטרה", סיפרה אחת המפגינות שהגיעה מתל אביב. המשטרה חסמה את כל הדרכים המובילות לציר 65 - מה שהוביל לפקקי ענק באזור. יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, שהיה בין הרבבות שהגיעו להפגין נגד האלימות - הותקף בידי עשרות מוחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהמשטרה נמסר כי כמה מפגינים ירו זיקוקים ויידו אבנים לעבר השוטרים - אין נפגעים. "אנו קוראים למפגינים להמנע מאלימות והפרות סדר מכל סוג שהן ולהביע את מחאתם כחוק. המשטרה תאפשר את חופש הביטוי והמחאה בגבולות החוק, אולם לא תאפשר התפרעויות אלימות והפרות סדר בניגוד לחוק", נמסר מהמשטרה שהדגישה כי היא תאפשר את המחאה ותמנע הפרות סדר והתפרעויות אלימות.

הפגנה באום אל פחם למיגור האלימות במגזר הערבי (צילום: N12)
הפגנת ענק באום אל פחם | צילום: N12

עבאס התייחס להפגנה האלימה בחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "מי שתוקף אותי הם מעטים מחוץ לאום אל-פחם ממפלגות אחרת, תושבי אום אל-פחם יודעים לכבד אורחים וכולנו מאוחדים נגד האלימות בחברה שלנו ונגד כישלונה של המשטרה בעבודתה. מי שנושא האחריות לכך הוא מי שהסית נגדי עד היום ומי שממשיך להסית".

גם ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ העלה סרטון בטוויטר וכתב: "החברה הערבית מדממת. באנו היום לאום אל-פחם, יהודי וערבים לדרוש ביטחון אישי לחברה הערבית".

ראש העירייה, סמיר סובחי, שנמצא במקום אמר: "באנו בהפגנות לא אלימות לדרוש צדק. מברכים את המפגינים היהודים שבאו לתמוך בנו". הוא פנה לצעירי המגזר והוסיף: "תלכו הביתה בסוף ההפגנה".

"ההפגנות זה כלי לגיטימי ואסור שזה ייעלם, זה נותן כוח ומודעות", אמר ד"ר גמאל עיסא אגבארייה, תושב אום אל-פחם. "ההפגנות אינן אלימות, וזכותו של כל אזרח להביע את דעתו. שתיעשה ועדת חקירה מאיפה יוצא הנשק, מנסים לפתור את הבעיות שלנו דרך סדר בתוך העיריות החל מרישוי עסקים".

חוה לירמן, שהגיעה להפגין מתל אביב, אמרה כי "באתי למחות נגד אלימות המשטרה. הבעיה שהמשטרה אלימה ולא מעוניינת לפתור את הבעיות. הגענו מתל אביב והתנועה מזדחלת והמשטרה עושה את זה בכוונה כדי למנוע ממפגינים להגיע".

"הכוח הנשי בהפגנות האלה עולה, אנחנו האימהות באנו להפגין נגד הפשיעה ונגד הנשק הבלתי חוקי", אמרה ברווין מחאמיד, פעילה חברתית מוואדי עארה.

מנסור עבאס בהפגנה (צילום: לפי סעיף 27 א')
מנסור עבאס בהפגנה באום אל פחם | צילום: לפי סעיף 27 א'
הפגנה באום אל פחם למיגור האלימות במגזר הערבי (צילום: N12)
ההפגנה באום אל פחם | צילום: N12

בעקבות המחאה, המשטרה הודיע כי ציר 65 נחסם לתנועת כלי רכב. על פי הודעת המשטרה, הנהגים מתבקשים לנסוע בדרכים חלופות דרך כביש 6535 מכיוון צומת מי עמי או מצומת מגידו דרך כביש 66.