מטבע נדיר בן יותר מ-1,800 שנים, הנושא את דמותו של הקיסר הרומי אנטוניוס פיוס, התגלה במהלך אימון צבאי של פלוגת הסיור של חטיבה 7. הפריט הנדיר משנת 158-9 לספירה, נמצא על ידי החייל עידו גרדי במהלך אימון צבאי באזור רמות מנשה. החייל העביר אותו לרשות העתיקות וקיבל תעודת הוקרה על אזרחות טובה. רשות העתיקות: "יש רק 11 מטבעות דומים שידועים באוצרות המדינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ד"ר דונלד צבי אריאל, ראש ענף המטבעות ברשות העתיקות, הסביר: "המטבע מתווסף רק ל-11 מטבעות דומים שמוצאם ידוע והוא נושא על חזיתו את דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס, אשר שלט בשנים 161-138 לספירה. על גבו הוא נושא את אל הירח הסורי 'מן' וסביבו הכתובת 'של אנשי גבע פיליפי', בשנת 217".

חייל מצא מטבע רומי בעין השופט (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)
חייל מצא מטבע רומי בעין השופט | צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

ד"ר אבנר אקר, מרצה לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, הסביר: "השנה המצוינת על המטבע היא השנה למניין העירוני, אשר החל, ככל הנראה, בשנה שבה קיבלו תושבי העיר הכרה בעצמאות עירם מידי השלטונות הרומיים.  גבע היא עיר קדומה, שהוזכרה בכתבי יוסף בן מתתיהו כעיר השוכנת על הגבעות שבשולי עמק יזרעאל".  

לדברי ניר דיסטלפלד, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון, "סביר שהמטבע נשמט מידי בעליו על אחת הדרכים שחוצות את המרחב הזה, עד שנמצא בידי החייל, כמעט 2,000 שנה מאוחר יותר".