נתב"ג נפתח, והישראלים ששבים מחו"ל יוכלו לחזור הביתה ללא פיקוח צמוד: מיום ראשון הקרוב, 7 במרץ, חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל ופעילותה של ועדת החריגים יבוטלו - אך המדיניות החדשה שאותה אישר קבינט הקורונה עדיין לא תיכנס לתוקף, מה שצפוי להוביל לכך שכל מי שיחזור ארצה פשוט ייסע לביתו.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החקיקה שתאפשר את המעקב האלקטרוני אחרי השבים מחו"ל באמצעות צמיד ייעודי ואפליקציה עדיין לא עברה - מה שיוביל לכך שיהיה פרק זמן של בין שבוע לשבועיים שבמהלכו הישראלים שינחתו בנתב"ג יעברו לבידוד ביתי ללא אפשרות אמיתית של המדינה לפקח עליהם פיקוח אפקטיבי ולוודא שהם שומרים על הבידוד. 

נוסעים שחזרו מחו"ל עם צמיד אלקטרוני (צילום: noon)
גם כשהחקיקה כבר תיכנס לתוקף - אין מספיק צמידים לחלק | צילום: noon

כדי לנסות ולפקח בכל זאת על השבים מחו"ל ולוודא שהם אינם מפרים את הבידוד, 2000 שוטרים יחד עם עוד 660 מפקחים ממשרדי הממשלה שיצטרפו אליהם, יהיו אלה שיוודאו שלא מתבצעות הפרות. הכוונה היא לבקר אצל כל אחד מהשבים מחו״ל בביתו מדי יום או יומיים. 

המשימה הזו תלך ותיעשה מורכבת יותר ככל שיעבור הזמן: בתחילה יגיעו 1,000 ישראלים מדי יום, לאחר מכן המספר יגדל ל-3,000 ביממה ולאחר 10-12 ימים, הנתון הזה כבר יעמוד על 30,000 איש שהמשטרה תצטרך לפקח עליהם. הפיקוח יתנהל בדרך זו עד שיושלם הליך החקיקה. 

לא יהיו מספיק צמידים? הפיקוח ייעשה באמצעות אפליקציה

גם כשהחקיקה כבר תיכנס לתוקף - בשלב זה, אין מספיק צמידים אלקטרוניים לחלק לכל מי שישוב מחו"ל. לכן, במשרד הבריאות בוחנים חלופה בדמות אפליקציה משטרתית שתשלח למבודדים באופן אקראי הודעה שתכלול קישור - כזה שהם יצטרכו ללחוץ עליו, והמשטרה תאכן את מיקומם ותוודא שהם אכן בבית. 

נתב"ג היום (צילום: נועה אייזנברג)
חלון זמן של בין שבוע לשבועיים שבו הישראלים יחזרו הביתה - ללא פיקוח | צילום: נועה אייזנברג

במציאות החדשה, השבים מחו"ל למעשה יוכלו לבחור בין שתי אפשרויות: פיקוח באמצעות הצמיד האלקטרוני או באמצעות "הסכמון" - פיתוח של המשטרה, שלפיו הנוסע יחתום על הסכמה לפיקוח עליו באמצעות הטלפון הנייד שלו. 

אלא שהחלופה הזו גורמת לחשש במשרד הבריאות מכך שהישראלים יתחכמו ויפרו את תנאי הבידוד: הם אמנם יישארו בבית וילחצו על הקישור שיבקשו מהם ללחוץ עליו, אך יזמינו אליהם הביתה בני משפחה וחברים - ובכך יפרו את הבידוד מבלי לצאת מהבית.