"לאף אחד אין תשובה ברורה, השאירו אותנו באפלה": דיירי שני בניינים בתל אביב אולצו להתפנות מבתיהם בשל "אדים שיוצאים מהאדמה" - תופעה חריגה שנבדקה במהלך סוף השבוע האחרון על ידי שורת גורמים. היום (ראשון) הם מספרים ל-N12 שהם לא מקבלים תשובות ברורות, והם מבולבלים וחוששים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"עברנו סוף שבוע הזוי", סיפרה ל-N12 ענבל קור, אחת הדיירות. "חזרנו בלילה הביתה, היו הרבה תהיות אולי אם החזירו אותנו הביתה מהר מדי, הם החזירו אותנו בטענה ש'ישנה אנרגיה אצורה בקרקע אבל זה לא משהו שאמור לסכן את חיינו'. אבל התשובה הזאת הייתה מאוד מעורפלת מבחינת כלל הדיירים, היה מלחיץ לישון ככה, לא ישנתי טוב".

לדבריה, המאבטח שנשאר לשמור על המתחם סיפר שעדיין רואים אדים שעולים לפרקים מהאדמה. "מלחיצה אותי המחשבה להבין מה באמת קורה שם, למי לא התקשרנו כדי להבין מה זה בכלל 'אנרגיה אצורה'. כולם מתחמקים מאיתנו ולא נותנים לנו תשובה, לא ב-106, לא ברווחה, גם בעל הדירה שלי לא בדיוק הבין מה זה. רק מקריאים לנו את ההודעה שהופצה אתמול לתושבים".

39.3 מעלות חום מתחת לפני האדמה באתר באבן גבירול (צילום: אילן כהן)
39.3 מעלות חום מתחת לפני האדמה באתר באבן גבירול | צילום: אילן כהן

קור מספרת שרבים מהדיירים ביקשו דוח מפורט מהעירייה על הבדיקות שנעשו בקרקע ומה כבר שללו: "אנחנו לא מקבלים תשובות ברורות. יש כל מיני תיאוריות שזה מגיע מהירקון, אחרים טוענים שזה קשור לעבודות הרכבת הקלה, לאף אחד אין תשובה ברורה. אנחנו לא יודעים מה יוליד יום, השאירו אותנו באפלה".

ר', דיירת אחרת, סיפרה: "זו הרגשה מוזרה מאוד. הייתי בעבודה ואז בעלי מתקשר ומודיע לי שמשטרה עומדת בדלת ומבקשת מאיתנו לאסוף במהירות ציוד אישי שלנו ולעזוב את הבית כי האדמה חמה. עד עכשיו אנחנו לא באמת מבינים מה זה הדבר הזה".

"עברנו חוויה מעייפת ומוזרה", היא מוסיפה לתאר, "זה סוף שבוע שלם בלי חשמל אז כל האוכל שהיה במקרר הלך. אני מאמינה שאם יהיה חשש מחודש, יפנו אותנו שוב. לנו אומנם אין עדיין ילדים, אבל תהינו מה אומרים להם? למה אסור לחזור הביתה? אנחנו לקחנו את הכלבה והמשכנו למשפחות שלנו".

א', דייר נוסף בבניין, הביע מורת רוח מהחזרה המהירה לבתים: "למה מיהרו להחזיר אותנו הביתה אם עדיין לא פענחו את המקור להתחממות האדמה ופליטת האדים החמים? התחושה לא נעימה, אני אומנם לא עומד כל היום ליד החלון ומחפש מראות חריגים, אבל לא אשקר אם אגיד שלקח לנו זמן להירדם הלילה, זה פחות חשש, זה יותר התמודדות עם הלא נודע".

העירייה: "מדובר באנרגיה שהייתה אצורה בקרקע, אין סכנה ליציבות הבניינים" 

האירוע החל ביום חמישי האחרון, כאשר דיירים פונו משני בניינים מחשש לפיצוץ במערכת הביוב ודליפה של חומר ממאגר תת-קרקעי. במשך יומיים, אדים מוזרים נפלטו מהאדמה - והתושבים שלא הבינו במה מדובר, הונחו להתרחק ולא יכלו לחזור לבתיהם בגלל התופעה החריגה. 

עיריית תל אביב-יפו יחד עם חברת מי אביבים, חברת החשמל לישראל, המשרד לאיכות הסביבה וחברות התשתית, בחנו ביממות האחרונות את האירוע החריג. מהעירייה נמסרה מסקנה ראשונית: "מסתמן כי האירוע התרחש כתוצאה מאנרגיה שהייתה אצורה בקרקע. קיימות מספר סברות לגבי הגורמים לאנרגיה האצורה, אך בשלב זה לא ניתן להכריע איזו סברה נכונה".

חשש לדליפת נפט בתל אביב (צילום: אנשי הדממה)
המקרה החריג עורר חשש בקרב התושבים | צילום: אנשי הדממה

עוד עדכנה העירייה כי נשללה נוכחות של חומרים מסוכנים - וכי אין סכנה ליציבות הבניינים. "העירייה תמשיך ותנטר את טמפרטורת הקרקע שהתקררותה צפויה להימשך עוד זמן רב, וכן תמשיך לבחון את הסיבות לאירוע החריג. אזור העבודות יישאר מגודר עד סיום העבודות". דיירי הבניינים שפונו מהמקום הורשו לחזור לבתיהם ולשגרת חייהם ואספקת החשמל והמים לדירות חודשה. 

חלק מהתושבים זעמו על החזרתם לבתים ללא מענה מקיף. אחד מהם, נתן דרורי, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "פינו אותנו כי דאגו לביטחוננו האישי, ועכשיו קוראים לנו לחזור בלי לספק שום הסבר משכנע. ׳אנרגיה אצורה בקרקע׳? ממש הרגעתם אותנו. לא נחזור הביתה עד שלא נקבל הסבר משכנע, עד שנקבל דוח מפורט. מה נבדק? מה נשלל? מה מקור האדים? מדוע הקרקע מתחממת? איך אתם כל כך בטוחים שלא נשקפת סכנה לדיירי הבניין?"