הזינוק בתחלואה במגזר החרדי - והמצוקה בבתים: בעוד נתוני ההדבקות עדיין עולים, מערכת החינוך - וגם תלמודי התורה - פתוחים. עורך הדין נתן רוזנבלט, תושב מודיעין עילית, התראיין היום (שני) לתוכנית "חמש עם רפי רשף", וטען כי ההנחיות לא מותאמות לצורכי האוכלוסייה החרדית: "חילונים לא מסוגלים לקלוט מה זה להחזיק ילדים בלי מחשב, בלי טלוויזיה ובלי וידאו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עו"ד רוזנבלט התייחס לאחוז התמותה הגבוה במגזר החרדי והסביר את הקושי לשמור על ריחוק חברתי בבניין שבו מתגוררים כ-200 ילדים. כשנשאל אם לדעתו הסיבה לעלייה בתחלואה קשורה לפתיחת תלמודי התורה, הדגיש כי "אילו תלמודי התורה היו נפתחים קודם, לא היינו מגיעים למספרים האלו. תלמודי התורה דווקא מורידים את התחלואה".

"למרות שמודיעין עילית היא עיר צעירה, עם תושבים שרובם בני פחות מ-18, אנחנו עסוקים בלוויות בכל יום", אמר רוזנבלט בהתייחס לאחוז התמותה הגבוה במודיעין עילית בפרט ובמגזר החרדי בכלל. "אני לא יודע עד כמה אחוז התמותה והלוויות קשורים לנגיף קורונה, אך אני יודע שאנחנו, תושבי מודיעין עילית, נמצאים במצב אדום. כ-1,200 מאומתים מתוך 120 אלף תושבים - אחוז גבוה מאוד".

בדיקת קורונה במגזר החרדי (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
בדיקת קורונה במגזר החרדי | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

רוזנבלט הסביר: "לנו יש הרבה ילדים בבית – אין לי מחשב, וידאו או טלוויזיה. אין לי עם מה להעסיק אותם – כמה זמן אתה יכול להעסיק את הילדים שלך עם קומיקס של רבי עקיבא". תושב מודיעין עילית תיאר כי בבניין שלו, שבו יש קרוב ל-200 ילדים שנפגשים לשחק ביחד, קשה מאוד לשמור על הנחיות משרד הבריאות.

"מקבלי ההחלטות בקבינט פועלים לפי השיקול שלהם, לא מגיעים מהחוג שלנו והם נוקטים צעדים על סמך מה שהם מכירים", טען רוזנבלט. "הם מכירים את האפשרות לשים את הילדים בבית ולנעול אותו – לי אין את האפשרות הזו. לצערי לא רק שהם פתוחים לאורח החיים שלנו, הם גם שולחים לכאן שוטרים".

רוזנבלט שב והדגיש כי "האוכלוסייה החילונית לא מסוגלת לקלוט מה זה להחזיק ילדים בלי מחשב, בלי טלוויזיה ובלי וידאו. אנשים שלא חיים את הדבר הזה לא יבינו". בסיום דבריו טען כי לו היה הציבור החילוני מבין את צרכי האוכלוסייה החרדית, הוא היה מתייחס בכבוד אליהם ומכיר במחיר שהחרדים נאלצים לשלם עבור הערכים בהם הם מאמינים.