מפגינים שהשתתפו במחאה נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית אתמול (שישי) באום אל פחם טוענים שהמשטרה השתמשה בכוח מופרז כלפיהם ושוטרים היכו אותם ללא כל סיבה. בין המשתתפים היו גם שני תושבי באקה אל גרביה, תאמר מקאלדה ופאדי קעדאן, אושיות רשת במגזר הערבי, שבאו לתעד את ההפגנה ונתקלו לטענתם באלימות קשה ולא מוצדקת מצד השוטרים כלפי המפגינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד שפרסמו השניים באינסטגרם נראים השוטרים משליכים לעבר המפגינים רימוני הלם ומנסים לפנות את המפגינים בכוח. מקאלדה פרסם תמונה של עצמו כשהוא פצוע בראשו – לטענתו בגלל שוטר שהיכה אותו.

"אני פשוט צילמתי כמעט שעה וחצי בלייב באינסטגרם שלי", סיפר מקאלדה ל-N12. " לקראת סוף ההפגנה אני תיעדתי שוטר יס"מ שבא בריצת אמוק לעברי, תופס אותי ואז נותן לי מכות - אפשר לראות את הפצעים במצח, בראש ובגב".

עימותים באום אל פחם (צילום:  פאדי קעדאן ותאמר מקאלדה)
צילום: פאדי קעדאן ותאמר מקאלדה

מקאלדה סיפר שהוא התחנן לשוטר שיפסיק להכות אותו בגלל שהוא סובל מפריצת דסק: "השוטר שאל אותי 'איפה בדיוק הכאבים?' והכה אותי במקום שוב ללא שום סיבה - פשוט עמדתי במקום ציבור ותיעדתי את ההפגנה, לא הפרעתי לאף אחד".

לדברי מקאלדה, השוטרים אף עצרו אותו והעלו אותו לניידת, למרות מחאותיו בפניהם שלא עשה כלום. "אמרו לי שאני חשוד ביידוי אבנים ובקבוק תבערה - כלום לא היה מהדברים האלה בהפגנה", הוא הדגיש. "כשהגעתי לתחנה ביקשתי מיד מהחוקר להראות לו את התיעוד, וזה עזר לי להשתחרר באותו רגע. כנראה שהמשטרה הבינה שאין להם קייס ללכת איתי לבית משפט כי הם היו מפסידים ובגדול, כי כל שופט היה זורק אותם מכל המדרגות. אני מתכוון לתבוע את השוטר ומשטרת ישראל על ההתנהלות הזאת".

פאדי קעדאן, שגם השתתף בהפגנה ותיעד אותה בעמוד האינסטגרם שלו, סיפר כי הוא עד לכך שמקאלדה לא עשה כלום חוץ מתיעוד של המחאה: "אני הייתי במקום ותאמר לא עשה כלום חוץ מזה שהוא צילם. אנחנו נמשיך להיות בכל מקום כמתעדים על מנת לתעד את משטרת ישראל והמחדלים שלה כלפי האוכלוסייה הערבית".

"מוזר שמביך את המשטרה כל ההפגנות האלה", הוסיף קעדאן. "בסך הכל 200-300 אנשים שבאים להפגין ולהביע את זעמם על אזלת ידה של המשטרה, ובמקום ליישם את הכוח הזה שמדכא את ההפגנות על משפחות הפשע, הם מוציאים את זה על אזרחים שבאו להוציא את זעמם וכעסם כלפי אותה משטרה".

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר ל-N12 שהם מתכוונים לשלוח איגרת דחופה לאיחוד האירופי ולארגונים א-ממשלתיים על מנת לעודד אותם להתערב "באוזלת ידה של המשטרה והממשלה בסוגיה אזרחית פנים ישראלית".

מחר אמורים שוב להיפגש עם רה"מ נתניהו באותה הסוגיה ראשי מועצות מהמגזר הערבי, שנפגשו איתו כבר בשבוע שעבר. הדגש בפגישה מחר תהיה שוב על התוכנית הממשלתית שעדיין לא מיושמת בכל הקשור לפשיעה ולאלימות בחברה הערבית.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במהלך הפגנה שנערכה באום אל פחם והפכה להפרת סדר אלימה שבמהלכה הושלכו לעבר השוטרים אבנים ובקבוק תבערה וכן הובערו צמיגים, נאלצו השוטרים לפזר את המפגינים תוך שימוש בכוח ובאמצעים ולבצע מעצרים. במהלך הפרת הסדר נעצרו 4 חשודים, בהם נשוא פנייתך ששוחרר בהמשך לדרכו. לצד האמור ככל שעולות טענות כלפי מי מהשוטרים שפעלו במקום, מן הראוי שאלו יבדקו ויתבררו ע״י הגורמים המוסמכים לכך כמקובל".