התחקיר על תקיפותיו המיניות לכאורה של מייסד ארגון זק"א, יהודה משי זהב עררו הדים רבים – בעיקר בציבור החילוני. כתב עיתון "הארץ" לענייני חרדים, אהרן רבינוביץ', שהוביל את העבודה על התחקיר לצד העיתונאית שירה אלק, סיפר לגדעון אוקו ב"שישי בחמש" על תהליך העבודה ומדגיש: "יש עוד עבודה רבה לעשות בנושא בחברה החרדית".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אפשר לומר שהתגובות לתחקיר מתחלקות לשתיים", אמר רבינוביץ' בפתח דבריו. "בעולם החילוני הלם, תדהמה ולסתות שמוטות. בעולם החרדי תגובות כמו: 'ידענו', 'עכשיו נזכרת לבוא?' או 'זה קורה כבר הרבה מאוד שנים'. באמת הרבה מאוד אנשים בסביבה של משי זהב ידעו על המעשים והרבה פעמים הוא אף התרברב בהם".

עוד הוסיף הכתב לענייני חרדים של עיתון "הארץ": "מדובר בפיצול גדול בין הצד היפה של יהודה משי זהב, ויש לו צד יפה שאסור לקחת לו גם עכשיו, לבין הצד השני שפחות הכרנו. הצד של התקיפות המיניות, של הניצול המיני. התקיפות התבצעו גם בילדים ממש קטנים, כמו למשל סיפורו של מי שהיה אז בן חמש בלבד".

יהודה משי זהב בביקורת על המגזר החרדי (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

כשנשאל על דפוס הפעולה שאפיין לכאורה את משי זהב, טען כי לרוב מדובר היה בנערים חרדים בני 16-18, שלא ידעו הרבה על החיים. נערים מקהילות פנימיות שרצו בקרבתו של משי זהב, חיפשו את האקשן שבפעולות זק"א וקיבלו ממנו כספים. עוד הוא מוסיף כי "אצל הנערות, לפחות כך אנו מבינים, זה היה עניין כלכלי נטו – של תשלום בתמורה למגעים מיניים".

"כל נושא התקיפות המיניות במגזר החרדי הוא מאוד מורכב, למרות שבשנים האחרונות יש התקדמות גדולה בנושא", הסביר רבינוביץ'. "כשהגעתי לאחד המקורות הראשונים בתחקיר, הייתי צריך בעצם לקבל אישור מהרב שלו. בהתחלה חששתי שהרב יגיד שזה לשון הרע ופגיעה בשם טוב של אדם, אך לשמחתי הופתעתי שהוא עודד אותי ואמר: 'אתה עושה עבודת קודש, תמשיך' ואף שכנע את המקור לספר לי את הסיפור שלו".