בעוד שכל ענפי המשק חוזרים לפעול החל מיום ראשון הקרוב, יש ענף שלם שנותר מאחור: בעלי המועדונים שעדיין אינם יודעים מתי יוכלו לפתוח שוב את שעריהם. ראובן לובלין, הבעלים של האומן 17 פנה לאחרונה למשרד הבריאות וביקש שיאפשרו לו לפתוח במגבלות מסוימות: "הצעתי להם שיאפשרו לי לעשות מסיבה למחוסנים בלבד. בצוות שלי כולם מחוסנים ואנחנו מחכים לפתוח. ענו לי שאני יכול לפתוח לפי התו הסגול של אולמי התרבות - רק בישיבה וללא אלכוהול. זה פשוט מגוחך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי שנה ללא עבודה, לובלין מצפה למתווה שיאפשר גם למועדונים לשוב לפעילות. "אם כל כך מפחדים מהנושא של הברים והמועדונים, תנו לנו לפתוח רק למחוסנים פעם שנייה", הוא טוען. "לנו אין בעיה לפתוח במתווה כזה. כל השנה האחרונה שילמנו שכירויות והוצאות וקשה מאוד לשרוד. בכל שבוע אנחנו חושבים שהגיע תורנו וזה לא קורה. כל ההנחיות של משרד הבריאות הם בושה וחרפה, עם שיעור מחוסנים כל כך גבוה - כבר היה צריך לפתוח את המשק".

למרות ההנחיות שאוסרות על התקהלות, בחג הפורים התקיימו ברחבי הארץ מסיבות המוניות בבתים ובשטחים פתוחים. שלומי (צ'ומפי) דיין, יו"ר איגוד הברים והמועדונים ושותף בקבוצת נוקס, התייחס לכך: "אנחנו רואים המון מסיבות מחתרתיות של אנשים שנפגשים בבתים ועושים מסיבות פיראטיות. הן קורות ללא שום בקרה ולמעשה פוטנציאל התחלואה שם הוא גבוה  באופן יחסי לאפשרות שנקיים מסיבות לבעלי 'תו ירוק' בלבד ובצורה מפוקחת. אצלנו לא קיימת סוגיית הילדים שאינם מחוסנים כי אנחנו פונים לקהל של בני 18 ומעלה ולהערכתנו זה יתרום לעידוד החיסון בקרב צעירים".

הפוראבר באומן 17 (צילום: בן גל )
מסיבות לבעלי תו ירוק? | צילום: בן גל

לדברי יוסי שוורץ, הבעלים של ה'פורום' בבאר-שבע, תעשיית המועדונים יכולה להתמודד עם מסיבות למחוסנים בלבד, והדבר אף עלול לעזור בעידוד צעירים להתחסן. "בשנים הקרובות נצטרך לחיות עם הקורונה ולא נהיה אף פעם בסיכון יותר נמוך מזה שאנחנו נמצאים בו עכשיו", הוא אומר. "אם יאפשרו לנו לפתוח מסיבות למחוסנים בלבד - זה יהיה עידוד להתחסנות בקרב צעירים. תעשיית המועדונים פועלת באופן כזה שמאבטחים בכניסה בודקים את הנכנסים, כך שאצלנו קל ליישם את ההנחיה של התו הירוק'. ברגע שיתנו לנו לפתוח, נילחם גם בתופעה של המסיבות הפיראטיות שקורות בין כה וכה".  

שאול מזרחי, הבעלים של מועדון הבארבי, גם העביר ביקורת על פתיחת המשק המתוכננת. "יש פה פייק חזרה לשגרה", הוא טוען. "אי אפשר לפתוח את התרבות רק עם 300 איש תחת מגבלות. יש תחושה שמחזירים את כולנו לפעילות אבל זה פייק. אם נתנו לי לפתוח עד 75 אחוזי תפוסה זה יגרום לנו להפסדים. יש אמנים שרצו להתחיל לחזור לשגרה ובשלב מסוים ירדו מזה כי הבינו שהם מפסידים כסף".