שורת גינויים וביקורת קשה נשמעו הבוקר (שני) בעקבות המהומות הקשות שהתרחשו אמש בבני ברק, שבמהלכן עצרה המשטרה 4 חשודים בהפרות הסדר. הנהג שהותקף סיפר: "זה פיגוע לכל דבר. כמו פיגוע לאומני. הייתי בהלם". סגן שר הבריאות קיש גינה: "על האחראים למעשי הוונדליזם ברחוב לעמוד לדין". חברת אפיקים שמפעילה את האוטובוס התריעה: "נשקול להפסיק את שירותי התחבורה הציבורית בבני ברק". לעומתם, סגן השר אורי מקלב מיהדות התורה דווקא נמנע מלבקר את הפורעים ברשת ב' והפנה את החצים למשטרה: "ראשי הקהילה גינו את זה וניסו להרגיע את הרוחות. מה הפתרון של המשטרה?". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעות הלילה הותקף נהג האוטובוס ברחובות העיר ופונה לקבלת טיפול בבית החולים. מאוחר יותר האוטובוס הוצת, ועלה באש זמן רב עד להגעת כוחות הכיבוי. "כרגע אני לא חוזר בכלל לנהוג", אמר אייל ציפורי, נהג חברת אפיקים וחבר בארגון נהגי האוטובוסים מבית ההסתדרות הלאומית שהותקף באירועים. "אני רוצה לנוח. עברתי טראומה לא קלה ואין לי חשק לשרת את הנוסעים בבני ברק. זה פיגוע לכל דבר. כמו פיגוע לאומני. הייתי בהלם מוחלט. לא יודע למה זה קורה בתוך העם שלנו".

במהלך המהומות שהתקיימו בבני ברק, הותקפו גם ראש העיר אברהם רובינשטיין וממלא מקומו חנוך זייברט על ידי בני נוער ברחוב השומר בעיר. על פי דיווחים ותיעודים שהגיעו מהמקום, על השניים הושלכו אבנים, נפצים וביצים – והמאבטחים אף נאלצו להשתמש בגז פלפל כדי להרחיק ולהדוף את ההמון.

סגן השר אורי מקלב מיהדות התורה אמר בריאיון שקיים בכאן רשת ב': "המשטרה זורקת רימונים ויורה. המשטרה צריכה להיות מיומנת, להגיע לאירוע ולפעול בו. היה ניסיון הידברות עם הקהילה שהתפרעה שם. ראשי הקהילה גינו את זה וניסו להרגיע את הרוחות. מה הפתרון של המשטרה?!". 

אוטובוס הוצת בבני ברק (צילום: דוברות המשטרה)
אוטובוס הוצת בבני ברק | צילום: דוברות המשטרה
האוטובוס שהוצת בער דקות ארוכות מבלי שהגיעו למקום כוחות משטרה או כיבוי אש. תושבים כרזו לדיירי הבתים הסמוכים להתפנות בשל חשש שהאוטובוס הבוער יתפוצץ. רק מאוחר יותר הגיעו למקום כוחות כיבוי, וכן כוחות יס"מ שפינו את ההמון והשתמשו ברימוני הלם. הנהג שהותקף פונה לבית החולים תל השומר במצב קל, והוא סובל מחבלות.

בארגון נהגי האוטובוסים מבית ההסתדרות הלאומית ביקרו בחריפות את האירועים: "נהגי האוטובוסים הפכו להיות בשר תותחים. הם עומדים בקו החזית ונפגעים שוב ושוב ואין קול ואין עונה. לא יעלה על הדעת שמצב זה יימשך. אנו תוהים מה יקרה לאחר שנהג יירצח על הכביש. אי אפשר כבר להמשיך ככה. כרגע אנו רואים עליית מדרגה מסוכנת ביותר. הגיע זמן שהעבריינים ייכנסו לכלא. נהג הוא עובד ציבור ומי שפוגע בו חייב לשאת את דין הקשה ביותר. אוי לאותה בושה. זהו אירוע טרור לכל דבר ועניין".

מחברת אפיקים שמפעילה את האוטובוס נמסר כי היא "מזועזעת מהאירוע הלילה בבני ברק ומההסלמה הגוברת באלימות כלפי נהגי האוטובוסים בכלל, ודווקא בתקופה מורכבת זו. בעקבות זאת, תקיים החברה הערכת מצב ותשקול יחד עם משרד התחבורה להפסיק את שירותי התחבורה הציבורית בבני ברק. דמם של נהגיה ורכושה אינו הפקר". 

העימותים בבני ברק  (צילום: תומר נויברג, פלאש/90 )
העימותים בבני ברק | צילום: תומר נויברג, פלאש/90
סגן שר הבריאות יואב קיש ביקר גם הוא את הפורעים: "אירועי ההשתוללות והאלימות בבני ברק חמורים מאוד", כתב, "על האחראים למעשי הוונדליזם ברחוב לעמוד לדין. לא נאפשר אנרכיה בשום אוכלוסיה". 

שרת התחבורה רגב התייחסה גם היא לאירועים. "מה שראינו אתמול היה הוא אירוע חמור ומעשה של ונדליסטים שסיכנו את חייהם של נוסעי האוטובוס, הנהג והדיירים במקום האירוע", הדגישה, "אני קוראת לאכיפה נחושה וחסרת פשרות נגד כל גילוי של אלימות, תוך אפס סובלנות לפגיעה בנהגים, באוטובוסים ובתשתיות התחבורה הציבורית. אני יודעת שמדובר בקומץ שאינו משקף את תושבי בני ברק המצפים לא פחות מאיתנו לאכיפה ופעילות נחושה זו, להרגעת הרוחות והשבת השקט והשלווה לעיר ולתושביה. אני מחזקת את ידיהם של הנהגים הפועלים במסירות רבה ומתוך תודעת שירות עמוקה לטובת התושבים".

גם בירושלים, התפרעו חרדים קיצוניים שמחו נגד סלילת הקו ברחוב בר אילן. הם ניפצו חלונות ב-2 קרונות של הרכבת הקלה, ובהמשך שפכו לתוכם צבע שחור. נוסף על כך, הפורעים לא הסתפקו בוונדליזם בקרונות הרכבת - ושפכו נוזל עם מלט על פסי המסילה.

השחתת הרכבת הקלה בירושלים (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
השחתת הרכבת הקלה בירושלים | צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת
בעקבות כך, חברת סיטיפס שמפעילה את הרכבת הקלה בירושלים, הודיעה כי תחנת הרכבת בשבטי ישראל שניזוקה קשות בהפגנה האלימה מושבתת לתיקונים עד להודעה חדשה. "סיטיפס מגנה בחריפות את המתקפה הוונדליסטית שסיכנה את חיי הנוסעים וקוראת למשטרה למצות את הדין עם המתפרעים שסיכנו חיי אדם", נמסר מטעם החברה.

במקביל, הבוקר הגיעו כוחות משטרה לישיבת גרודנא באשדוד כדי למנוע את קיום הלימודים במוסד. אתמול נפצעו 4 שוטרים בעימות סמוך לאותה הישיבה באשדוד לאחר שעשרות הגיעו למקום וניסו להיכנס בכוח למתחם וגרמו נזק לגדר המקיפה את המוסד.