אחרי חג מורכב במיוחד למשטרה בצל הקורונה – הערב (שבת) צפויים להגיע האירועים לשיא: שורה של מפגני מחאה נגד נתניהו ברחבי הארץ – במקביל להתכנסויות המוניות שצפויות בריכוזים החרדיים במהלך ההקפות השניות של שמחת תורה. המשטרה נערכת עם אלפי שוטרים, וייעשה מאמץ להכיל את קיום ההפגנות והחגיגות, תוך שמירה על המגבלות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות האיסור על קיום מחאות במרחק של יותר מקילומטר מהבית – המפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים להגיע גם הפעם, בדומה למוצאי השבת שעברה, למאות צמתים וגשרים, ולשורה של מוקדים נוספים. תנועת "הדגלים השחורים" פנתה באופן דחוף למפקד מחוז מרכז של המשטרה בדרישה להגביר את האבטחה על מפגינים בכפר סבא בעקבות כמה ניסיונות לפגוע בהם.

גם הציבור החרדי צפוי לקיים התכנסויות המוניות במהלך ההקפות השניות של שמחת תורה. ביישובים ובשכונות החרדיות, הכוחות נערכים במעגלים חיצוניים – והמשטרה עושה מאמץ שלא להוציא סיורים בסמוך לבתי הכנסת, אלא רק במקרים שבהם יגיע מידע ממוקד על התכנסויות גדולות, בניגוד להנחיות. גם בתל אביב המשטרה צפויה לאפשר את קיום המחאה, תוך הקפדה על מגבלות הסגר.

הפגנות בתל אביב (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)
המשטרה באירועי המחאה הסוערים בתל אביב בשבוע שעבר | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

מוקדם יותר היום, ניסו עשרות רוכבי אופניים להגיע ברכיבת מחאה לביתו של נתניהו בקיסריה – אך הם נחסמו על ידי המשטרה. דוחות חולקו לחלק מהמשתתפים על הפרת תקנות הקורונה, זאת מאחר שהם אינם מתגוררים ביישוב והתרחקו מעבר לקילומטר מביתם, וכן מהסיבה שרק מי שמתגורר ברחוב מעונו הפרטי של ראש הממשלה יכול להיכנס אליו.

ביום חמישי האחרון התקיימו גם כן אירועי מחאה נגד נתניהו, במוקדים רבים בארץ. אחד המוקדים המרכזיים היה כיכר הבימה בתל אביב, שממנה המשיכו המפגינים לתהלוכה ברחבי העיר. שוב נרשמו עימותים בין השוטרים לבין המפגינים – כש-3 מהם נעצרו, וכן חולקו עשרות דוחות למוחים בגין התקהלות אסורה ואי עטיית מסכה.  

באותו הזמן היה לא שקט גם במוקדים שונים של הציבור החרדי: עשרות מתפללים התגודדו באחד מבתי הכנסת במודיעין עילית, והמשטרה הגיעה למקום בעקבות ההפרות. זמן קצר לאחר מכן התפתחו עימותים אלימים בין מאות תושבים לבין הכוחות. בתיעוד מהאירוע נראים השוטרים והתושבים דוחפים וצועקים, כשחלק מהמתעמתים נופלים ונחבלים.

נתניהו בקריאה למגזר החרדי‎ (עיבוד: נתי שוחט, פלאש/90 )
נתניהו בקריאה למגזר החרדי: "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד" | עיבוד: נתי שוחט, פלאש/90

לקראת שמחת תורה, ראש הממשלה נתניהו פנה למגזר החרדי והפציר בו לשמור על ההנחיות – לא להתקהל ולא לקיים ריקודים במהלך ההקפות. "אין חילול השם גדול יותר אם בגלל שמחת תורה נאבד חיים", אמר נתניהו בריאיון לתחנת הרדיו החרדי "קול ברמה". "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד, תקפידו על הכללים". הוא אף הוסיף: "חיסון עדר זה מוות לעדר".