השרפות בנוף הגליל - אלפים נטשו את בתיהם: כ-5,000 תושבים פונו מבתיהם בנוף הגליל עקב השרפות שפרצו אתמול (שישי) באזור הצפון וממשיכות להשתולל באזור. 800 תושבים נאלצו להעביר את הלילה בבתי המלון פלאזה ורמדה בעיר, וקופות החולים סיפקו תרופות לחולים שנזקקו להן. "מאמצי הכיבוי יימשכו לאורך כל היום", אמר ממ"ז צפון טפסר ניזאר פארס המנהל את המערכה מאתמול בבוקר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאורך כל הלילה פעלו שירותי הכבאות וההצלה בניסיון להשתלט על האש בשתי גזרות. בגזרת נוף הגליל נעשו מאמצים למנוע את התחדשות מוקדי האש והתפשטותה לעבר בתי היישוב, ובגזרת הר דבורה נמשך המאבק נגד מספר מוקדי אש שבערו במשך שעות הלילה. עובדי קק"ל מאזור הגליל התחתון עדכנו כי השרפה ביער מורדות נצרת כילתה עד כה כ-3,000 דונם. נכון לשעות הבוקר כוחות קק"ל עדיין פעלו בשטח וירדו במדרונות התלולים כדי להשיג שליטה על האש.

השרפות בצפון הארץ (צילום: תיעוד מבצעי, כבאות והצלה לישראל מחוז צפון)
השרפות בצפון הארץ | צילום: תיעוד מבצעי, כבאות והצלה לישראל מחוז צפון
השרפות בצפון הארץ (צילום: תיעוד מבצעי, כבאות והצלה לישראל מחוז צפון)
השרפות בצפון הארץ | צילום: תיעוד מבצעי, כבאות והצלה לישראל מחוז צפון

לאחר ריענון הצוותים במהלך הלילה, עם אור ראשון נערכו הכוחות על הקרקע ובאוויר לתקיפת מוקדי השרפה. שישה מטוסי כיבוי מטייסת הכיבוי האווירית חידשו את ההטלות הממוקדות מהאויר למניעת התפשטות האש ותיחומה לגזרות מבוקרות בהם פועלים כוחות הקרקע.

"לוחמי האש ממשיכים בלחימה עיקשת לבלימת התפשטות האש והגנה על תושבי נוף הגליל והבתים", אמר טפסר ניזאר פארס. "במהלך הלילה נערכנו להמשך המערכה תוך רענון הכוחות ובשלב זה לא נשקפת לתושבים כל סכנה. מאמצי הכיבוי ימשכו לאורך כל היום, אני קורא לציבור להישמע להוראות גופי החירום".

תושבי נוף הגליל שנאלצו להתפנות מביתם סיפרו ל-N12 על השרפה שהתקרבה עד לפתח ביתם: "ההתמדה שלנו להישאר בבתים והניסיון להרחיק להבות מקירות הבית הצילו אותנו ואת הבית, עד שהמטוס הגיע, שפך את החומר המיוחד, שמדכא ומונע את המשך האש".

דלקות נוספות פרצו אתמול באזורים שונים ברחבי הארץ, בין ביתר במבוא דותן ובחן, שגם שם פונו תושבים לאחר שהאש התקרבה לקו הבתים והעמידה את האזרחים בסכנה. שרפות פרצו גם בלפידות, מרגליות, אום אל קוטוף ומעוז צבי.

משירות הכבאות וההצלה נמסר כי אתמול הוזנקו כוחות הכיבוי באוויר ובקרקע לכ-250 אירועים בשטחים פתוחים, מהם 13 מוקדים מרכזיים במחוזות  צפון, חוף, מרכז ויו"ש. במסגרת מאמץ הכיבוי האווירי הופעלו לאורך כל היום 12 מטוסי כיבוי ו-3 מסוקים שפעלו עד רדת החשיכה. בסך הכל בוצעו אתמול 158 גיחות למוקדי האש, שבמהלכם הוטלו מהאוויר 57 קוב של חומרים מעכבי בעירה ו-528 ליטר קצף.

כבאים פועלים בשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר (צילום: AP / FLASH 90, גילי יערי)
כבאים פועלים בשרפה שפרצה סמוך ליישוב בת חפר | צילום: AP / FLASH 90, גילי יערי

גל השרפות הנרחב שפוקד מאתמול אזורים שונים בארץ העלה את החשד כי חלק מהדלקות נגרמו בשל הצתות מכוונות של פלסטינים. כוחות הביטחון פעלו במטרה לאתר את החשודים ואספו ממצאים במוקדים השונים. נציג כבאות ראשי: " רוב השרפות נגרמו כתוצאה מגורם אנושי, לא ידוע אם הצתה".

בין ההתנחלות מבוא דותן ומעוז צבי התפתחו בעת ובעונה אחת מספר מוקדי שרפות, מכאן עלה החשד כי נעשתה הצתה מכוונת שהביאה לשרפת הענק באזור. בעקבות השרפה, הוקפצו למקום כוחות רבים של לוחמי אש, לוחמי צה"ל וכוחות משטרה שבעבודה משותפת שערכה מספר שעות השיגו שליטה על האירוע. לאחר הערכת מצב של כוחות הביטחון הוחלט שצוות של לוחמי אש יישארו במהלך הלילה במועצה האזורית לטובת הגנה ואבטחת היישוב מעוז צבי.