הפרו את ההנחיות - ולא נקנסו: בששת החודשים האחרונים, התפרסמו 11 מקרים של נבחרי ציבור וראשי ארגוני ביטחון שהפרו תקנות ואיסורים ברמות שונות של חומרה. אז מדוע עד עכשיו אף אחד מהם לא קיבל דוח - כזה שחלקם הבטיחו שישלמו לאחר שנתפסו? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראשון מפרי התקנות היה שר הבריאות דאז יעקב ליצמן, שתחקיר של ענבר טויזר כאן ב-N12 חשף שהוא התפלל בבית כנסת ובביתו של חסיד גור בניגוד לתקנות. ליצמן הכחיש אז ועכשיו את הטענה.

ליצמן (צילום: Olivier Fitoussi Flash 90)
ראשון הבכירים שהפרו את ההנחיות. שר הבריאות לשעבר ליצמן | צילום: Olivier Fitoussi Flash 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אירח את בנו אבנר לצורך צילומים ששודרו בליל הסדר, אפילו שאבנר אינו מתגורר במעון ראש הממשלה. גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, מעד כשאירח במעונו הרשמי את אחת מבנותיו ובני משפחתה בליל הסדר.

נשיא המדינה וראש הממשלה בגינת בית הנשיא (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
גם הם עברו על ההנחיות. הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו | צילום: קובי גדעון , לע"מ

בין הבכירים הנוספים שהפרו את ההנחיות ושחשפה כתבתנו יולן כהן: שר החינוך יואב גלנט, שהצטרף לאלו שהפרו את האיסורים כשאירח בליל הסדר ובחג השני של פסח את בתו שמתגוררת בתל אביב. כך גם חבר הכנסת ניר ברקת כשאירח את בתו בליל הסדר ובכל ימי החג. אחרון ברשימת נבחרי הציבור שלא עמדו בפיתוי בליל הסדר הוא יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שאירח את בנו וכלתו בביתו.

יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט, הוא הבא בתור ברשימה, כשאירח את החברה של בנו ביום כיפור, ובסוכות הגיע תורם של שני ראשי ארגוני הביטחון - ראש השב"כ נדב ארגמן, שאירח בחג את בני משפחתו, והרמטכ"ל אביב כוכבי, שאירח בחצר ביתו את הורי אשתו, שמתגוררים בסמוך לו.

ח"כ מיקי לוי מיש עתיד ביקר בסוכות בבית בנו. בעקבות הכתבה שהתפרסמה במהדורה הגיעו הערב שוטרים לביתו של ח"כ לוי ומסרו לו דוח וקנס של 500 שקלים על הפרת תקנות הקורונה.

הצהרת הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: החדשות 12)
אירח את הורי אשתו בערב החג. הרמטכ"ל כוכבי | צילום: החדשות 12

אחרונה ברשימה, לפחות בינתיים, השרה גילה גמליאל, שההפרות שמיוחסות לה הן הבוטות ביותר. היא נסעה כ-150 קילומטרים מביתה, התפללה ביום כיפור בבית כנסת וכנראה שגם לא דייקה במיוחד בחקירה האפידמיולוגית.

גילה גמליאל
יום הכיפורים במרחק 150 ק"מ מהבית. השרה גילה גמליאל

הרשימה הזו מונה 11 נבחרי ציבור וראשי ארגונים שהפרו את התקנות, אך עד עכשיו, משום מה, במשטרה ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה לא ממהרים לשלוח להם דוח והודעה על תשלום הקנס. 

לעומת כל נבחרי הציבור, מי שכן קיבל קנס של 5,000 שקלים הם שני יועציו של ראש הממשלה טופז לוק וראובן עזר, שהפרו אף הם את התקנות. ימים ספורים מאז שפורסמו ההפרות שלהם, שוטר מסר להם אישית את הדוח ואת הדרישה לתשלום הקנס.

מהמשטרה נמסר כי "כל נושא הטיפול בנבחרי ציבור ייבחן כמקובל וההחלטות יתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

הנשיא ראובן ריבלין הודיע שכאשר תגיע ההודעה הוא ישלם מיד את הקנס, ומטעמו הוסיפו שהוא גם תורם אלפי שקלים מאז שהחלה המגפה.

מטעם ח"כ נפתלי בנט נמסר ש"סוגיית ההפרה שלו אינה חד משמעית ונתונה לשיקול דעת המשטרה". 

ח"כ מיקי לוי התייצב בתחנת המשטרה וביקש לקבל דוח. המידע שהעביר על הפרת התקנות ייבדק ובהתאם לכך יוחלט האם נותנים לו דוח ואיזה גובה קנס יקבל. הערב כאמור נמסר לו דוח וקנס.