אחרי כשנתיים ללא מפכ"ל קבוע, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הציג היום (שלישי) את מועמדו לתפקיד מפכ"ל המשטרה - מפקד מג"ב ניצב קובי שבתאי. זמן קצר לאחר ההודעה, פרסם מ"מ מפכ"ל המשטרה בשנתיים האחרונות, ניצב מוטי כהן, איגרת לשוטרים ובה האשים: "היו שיקולים זרים בהחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע במשך שנתיים"‎. המפכ"ל המיועד ניצב שבתאי בריאיון לפני 3 שנים הצהיר כי הוא לא יהיה מפכ"ל: "יש טובים ממני".

לקריאת המכתב המלא של מ"מ המפכ"ל לשוטרים, לחצו כאן

ניצב יעקב (קובי) שבתאי, 56, נשוי ואב ל-3, התגייס לפני כ-30 שנה למשטרת ישראל כלוחם בימ"מ לאחר שהשתחרר מצה"ל כמ"פ בצנחנים. מאז שירת במגוון רחב של תפקידים ובהם מפקד תחנה ומפקד שני מרחבים, בטרם מונה לתפקידו האחרון כמפקד משמר הגבול. במהלך שירותו נפצע מספר פעמים במהלך פעילויות מבצעיות, לאחריהן קיבל את עיטור המופת בשנת 1995 ואת עיטור האומץ בשנת 2004. שבתאי הוא בעל תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בחינוך.

נשיא המדינה ריבלין שוחח עם המפכ"ל המיועד, ניצב קובי שבתאי, וברך אותו על בחירתו. ריבלין שוחח גם עם ראש המוסד המיועד. "התברכנו בכם, כל אחד בתחומו. מנהיגים שצמחו בשירות העם והארץ - כולנו סומכים עליכם שתגנו עלינו מבית ומחוץ, למען המדינה ואזרחיה".

משטרת ישראל פעילות אכיפה קורונה (צילום: דוברות משטרת ישראל)
מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן, ארכיון | צילום: דוברות משטרת ישראל

עם בחירתו של ניצב קובי שבתאי לתפקיד המפכ"ל הקבוע של משטרת ישראל, פרסם מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן, איגרת לשוטרים והשוטרות ובה האשמות חריגות במיוחד. לטענת ניצב כהן, היום "שיקולים זרים" בהחלטה שלא למנות מפכ"ל בשנתיים האחרונות, וכן בוצעה התערבות חיצונית בעבודת המשטרה. "לצד האתגרים המוכרים, בתקופה האחרונה נאלצתי להתמודד גם עם אתגרים מסוג חדש - ניסיונות להתערבות בעבודת משטרת ישראל", כתב. "זו מעורבות שאין לה מקום בארגון ולא נתתי לה יד".

במקביל, הודיע ניצב מוטי כהן על החלטתו לפרוש מהמשטרה כבר בתחילת חודש ינואר. את מקומו ימלא סגנו, ניצב אלון אסור, עד שייכנס לתפקיד המפכ"ל הבא. לפני הודעתו קיים ניצב כהן שיחה עם הפיקוד הבכיר של המשטרה ובירך את ניצב שבתאי על בחירתו. השר אוחנה למתקפה של מ"מ המפכ"ל: "״שר אמור להיות מעורב בענייני משרדו, והשר לביטחון פנים חייב להיות מעורב בעבודת המשטרה, גם אם זו תופעה חדשה עבור מישהו במשטרה או בשירות הציבורי בכלל".

 

 

גם המפכ"ל לשעבר, רנ"צ רוני אלשיך, בירך על ההחלטה למנות את ניצב שבתאי למפכ"ל המשטרה: "לאחר שנתיים שבהם התנהלה המשטרה ללא מפכ"ל ממונה, אני שמח שהשר לביטחון פנים בחר למנות קצין ראוי ומוערך לתפקיד המפכ"ל. משטרה ללא מפכ"ל היא תעודת עניות לדמוקרטיה ונס החנוכה הביא איתו אור גדול גם למשטרת ישראל. כבר בעבר ציינתי כי המפכ"ל הבא ראוי שיבוא משורות המשטרה, בה מכהנים קצינים מצוינים ומנוסים שיכולים להמשיך ולהוביל את המשטרה ליעדים חדשים ולהוות כתובת בטוחה לאמון הציבור".

ניצב שבתאי לפני כ-3 שנים: "יש טובים ממני לתפקיד המפכ"ל"

בריאיון שהעניק ניצב קובי שבתאי לפני כשלוש שנים באירוע "שבתרבות" באר שבע, סיפק מי שכעת המפכ"ל המיועד אמירות חריגות, שלרוב לא נשמעות בקרב קצינים בדרגתו. באירוע, נשאל ניצב שבתאי 'מתי יהיה מפכ"ל ראשון משורות משמר הגבול'. בתשובתו אמר והדהים את הקהל: "לא יודע, אבל זה לא יהיה אני".

יעקב שבתאי (צילום: הלל מאיר, TPS)
ניצב קובי שבתאי, ארכיון | צילום: הלל מאיר, TPS
יעקב שבתאי בשבת תרבות באר שבע
הריאיון בשבתרבות, ארכיון

לאחר מכן הוסיף והסביר: "גם בסבב האחרון שבוצע במשטרה ביקשתי להישאר במשמר הגבול. אני לא רואה את זה כרגע בתוכניות. אני משרת למעלה מ-32 שנים בשורות כוחות הביטחון, אני חושב שיש טובים ממני. מה שאני עושה עכשיו אני עושה במיטב יכולתי. אני לא בטוח שאני יכול להיות המפכ"ל מחר. לכל שלב צריך את הבשלות שלו, צריך את הכישורים והיכולות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות