היום (חמישי) התקיים דיון בהארכת מעצרם של שני הצעירים ושני הבגירים שהיו ברכב עם אהוביה סנדק ז"ל, שנהרג במהלך מרדף משטרתי - כולם חשודים בגרימת מוות ברשלנות. ארבעת הצעירים שוחררו למעצר בית, הימ"ר הגיש בקשה לעיכוב ביצוע במטרה לערער על ההחלטה. החוקר המשטרתי אמר במהלך הדיון כי גם לאחר התהפכות הרכב שני הבגירים סירבו לדבר, מה שיתכן ופגע במאמץ להצלת חיים בזירה. 3 השוטרים שניהלו את המרדף אחרי הרכב התייצבו לחקירה באזהרה במח"ש. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בדיון הארכת המעצר שנערך היום בבית המשפט בבת ים, הוחלט לשחרר את שני הקטינים שהיו ברכב עם אהוביה סנדק למעצר בית. בתגובה, הגיש הימ"ר בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה. לאחר מכן, החל הדיון בעניינם של שני הבגירים - גם הם, כמו הקטינים, חשודים בגרימת מוות ברשלנות.

בסיום הדיון החליט בית משפט השלום בבת ים לשחרר גם את שני הבגירים למעצר בית בתנאים מגבילים. במהלך ימי המעצר ישהו החשודים אצל הוריהם, עד ה-31.12. גם במקרה הזה, חוקרי הימ"ר ביקשו עיכוב ביצוע למהלך, במטרה להגיש מחר ערער על ההחלטה.

"מי שנהג ברכב מעולם לא הוציא רישיון דבר שהתברר במהלך החקירה", אמר החוקר המשטרתי. "נהיגה פוחזת מסכנת חיי אדם, לאחר שרכבם התהפך שני הבגירים ניסו להימלט מן המקום. גם לאחר שנעצרו הבגירים שנשאלו על הימצאות אדם נוסף בשטח לא דיברו 'מילאו פיהם במים' ולכן חשודים בגרימת מוות ברשלנות, אם היו מדברים בזירה אולי כוחות ההצלה היו מצליחים להציל חיים".

עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו", שמייצג את הקטינים והבגירים, אמר: "לנוכח זהות האירוע, הסיבות הטרגדיות ואי סיכויי השיבוש - לא חושבים שצריך להיות הבדל ביחס בית המשפט בין החשודים הבגירים לחשודים הקטינים". עוד הציע עו"ד קידר חלופת מעצר בדמות מעצרי בית אצל הוריהם של הבגירים: "אין הבחנה בין המהות ובין הנסיבות בין החשודים הקטינים לבגירים".

בהגעתה להציג חלופת מעצר עבור בנה, אמרה אימו של אחד החשודים הבגירים: "ילד מתוק מדבש, לא עושה צרות, קשוב להוריו, ילד טוב. לא עושה צרות". אביו של החשוד הבגיר השני אמר: "הבן שלי ילד טוב ירושלים, אני גאה בו, לא מבין מה מייחסים לבן שלי. לבן שלי יש אחריות - הוא התחתן וחושב ברצינות על החיים. הילדים שלנו איבדו חבר טוב שלהם, הם צריכים את התמיכה המשפחתית". 

אהוביה סנדק בן 17 מבת עין, ההרוג בתאונה בבנימין
אהוביה סנדק ז"ל, בן ה-17

היום זומנו לחקירה באזהרה במח"ש גם 3 השוטרים שניהלו את המרדף אחר הרכב. עו"ד מנשה יאדו, פרקליטם של 4 הצעירים, התייצב היום במשרדי מח"ש בירושלים והציג לחוקרי מח"ש חוות דעת מפורטת של בוחן תנועה שנשכר על ידי ארגון "חוננו", שהיה בזירת התאונה - וקבע בין השאר שהרכב המשטרתי שרדף אחר מכוניתם של הצעירים נצמד ודחף את המכונית, עד שהתהפכה.

המחאות סביב מותו של אהוביה סנדק בן ה-17 נמשכות לאחר שנהרג השבוע בבנימין כשהרכב בו נסע התהפך במהלך מרדף משטרתי. חקירת מותו של אהוביה ז"ל עדיין נמשכת, אולם חוקרי היחידה המרחבית מפנים אצבע מאשימה כלפי שני בגירים ושני קטינים שהיו ברכב עם סנדק ומאחר שהם מסרבים לשתף פעולה עם החוקרים ולהגיד מי נהג ברכב - כל הארבעה חשודים בגרימת מוות ברשלנות.

בארגון "חוננו", שמייצג את ארבעת החשודים, מתעקשים שמותו של אהוביה נגרם בגלל התנהלות השוטרים ושהמוות יכול היה להימנע: "התנהלותם הקיצונית של ימ"ר באה לידי ביטוי לא רק בנהיגה הפוחזת במהלך המרדף, אלא במהלך כל השנים הללו, שבמהלכם הם עסוקים אך ורק במרדף נגד יהודים".‎

אחרי המחאות הסוערות שהתפתחו אמש, מפגינים מחוץ לבית המשפט השלום בבת ים כדי למחות על הארכת מעצר של שני הקטינים עשרות מקורבים ובני משפחה של השניים התגודדו באזור בית המשפט וחסמו חלק מהתנועה במקום תוך שהם קוראים: "יהודי לא הורג יהודי". בהפגנה אמש השתתפו עשרות אנשים שפתחו בתהלוכה ברחוב יפו בירושלים, חסמו לסירוגין את תנועת הרכבת הקלה והשליכו אבנים וביצים לעבר השוטרים. הם פוזרו מהמקום לאחר שהשוטרים עשו שימוש במכ"תזיות.

הפגנה בירושלים על מותו של אהוביה סנדק ז"ל (צילום: N12)
ההפגנות בירושלים, אמש | צילום: N12