אחרי שאפשרות נוספת של עוצר לילי מרוכך ירדה מהפרק באופן סופי, הממשלה אישרה היום (חמישי) מתווה הגבלות אחר, כפי שפורסם לראשונה ב-N12. המשמעות היא שלא יחולו בסופו של דבר הגבלות בחנוכה ובמקום זאת יוטל "ריסון מהודק" מהרגע שנגיע ל-2,500 חולים או שמקדם ההדבקה יעמוד על 1.32. כל הפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ריסון מהודק" משמעותו סגירת כל המסחר: חנויות הרחוב, הקניונים והשווקים, אך מקומות העבודה ומערכת החינוך יישארו פתוחות. בהתחלה דובר על כך שאותו ריסון יוטל רק עם ההגעה ל-3,500 נדבקים, אולם לפי הפשרה שהושגה, ההגבלות יוטלו לאחר שמספר הנדבקים יעמוד על 2,500 ביום או מקדם ההדבקה יגיע ל-1.32. המתווה הזה יאפשר למסחר לפעול במהלך חג החנוכה, אך ההערכה היא שנגיע למספרים האלה כבר בעוד כשבוע.

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
נתניהו ואדלשטיין | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מרגע שיוטל ה"ריסון מהודק", הוא יחול במשך שלושה שבועות. לאחר מכן אם מקדם ההדבקה יירד מתחת ל-1 או מספר הנדבקים יירד מתחת ל-1,000 - הוא יבוטל ונחזור להגבלות כפי שהן כיום. אך אם הירידה לא תהיה מספקת לאחר שלושה שבועות של "ריסון מהודק" - יוטל סגר מלא בכל המדינה. 

"נוותר על העניין של הגבלות נוספות בשבוע הקרוב", הודיע שר הבריאות אדלשטיין בישיבת הממשלה, "משאירים את המגבלות הקיימות. נעשה קמפיין הסברה כפי שהתחלנו לעשות שלא להתארח בחנוכה".

סגר בירושלים, עוצר לילי (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
סגר בירושלים, עוצר לילי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אנו מבקשים לקבוע כפי שהייתה מלכתחילה עמדת משרד הבריאות, כשמקדם ההדבקה יעמוד על 1.32 או כאשר מספר הנדבקים יעמוד על 2,500 ומעלה, נעבור ל'ריסון מהודק' לתקופה של 3 שבועות", הסביר אדלשטיין, "אם אחרי 3 שבועות מקדם ההדבקה יירד מתחת ל-1, לא נמשיך את הריסון המהודק - אם המקדם יישאר כמו שהוא נצטרך להגיע לסגר".

יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר בירך על ביטול העוצר הלילי המרוכך בחנוכה. "טוב עשה ראש הממשלה שביטל את הסגר בחנוכה", אמר, "מצב התחלואה לא מצדיק פגיעה קשה כל כך בזכויות האזרחים שמבקשים לשמוח בחג על פי כללי הבריאות. על הציבור לגלות אחריות אישית ולא להפר את ההנחיות הקיימות. רק בכוחות משותפים נוכל לנצח את הקורונה ולמנוע מעלינו סגר שלישי".

השרים התנגדו, נתניהו וגנץ יצאו להתייעצות

בפתח ישיבת הממשלה, התריע ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת: "אנחנו בנסיקה מבחינת הנתונים, חצינו את נקודת ההתפרצות של הגל השני".

בהמשך הודיע שר האוצר ישראל כ"ץ על התנגדותו להצעה המקורית של משרד הבריאות לעוצר לילי מרוכך. "משמעות ההצעות היא פגיעה קשה בעשרות אלפי בעלי עסקים בתחום המסחר שרק חזרו כעת לפעילות, ובמאות אלפי מועסקים שיחזרו למעגל האבטלה, והחזרת הסגר בדלת האחורית". 

ישראל כ"ץ (צילום: פלאש 90)
שר האוצר כ"ץ | צילום: פלאש 90

שר הרווחה שמולי התנגד גם הוא למהלך המסתמן. "אתנגד להצעה לצמצם את המסחר ולמנוע מפגשים משפחתיים בחנוכה", הודיע בחשבון הטוויטר שלו, "כשהיעילות מפוקפקת והאכיפה מוטלת בספק. עדיף להתמקד באתגר האמיתי: מניעת התקהלויות המוניות וגישה הדוקה יותר רק בערים האדומות, במקום קבלת החלטות שרירותיות. החיסונים שבדרך לא צריכים להביא לאופוריה, אך גם לא להשליט קיבעון בפתרונות". לבסוף הושגו הסכמות בין רה"מ, שר הבריאות ושר הביטחון שביטלו את המהלך. 

שר הבריאות אדלשטיין הדגיש: "מבצע חיסונים יתחיל ב-27 לחודש, יינתנו חיסונים באמצעות 2 זריקות עם הפסקה ביניהם. גם בתסריט האופטימי ההשפעה של החיסונים תהיה אי שם בסוף פברואר".