המחאות נגד נתניהו פועלות זה השבוע ה-24 ברציפות, ואלפים הגיעו אמש (שבת) לכיכר פריז בירושלים. חלק מהמפגינים העלו הילוך, הכריזו כי הם מטילים "מצור על בלפור", וחסמו את כל הכניסות והיציאות למעון בירושלים. מהמשטרה נמסר כי 27 חשודים עוכבו או נעצרו במקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מספר דקות לאחר חצות הודיעה המשטרה על סיום ההפגנה ועל פתיחת הכבישים לתנועה. מתוך 27 המפגינים שנעצרו במהלך המחאה בגין הפרת הסדר הציבורי, 3 נעצרו בחשד לתקיפה הדדית.

מוקדם יותר, נמסר מהמשטרה כי כוחותיהם פועלים במספר מוקדים סביב רחוב בלפור, בהם מתקיימות תהלוכות וחסימות צירים תוך שחלק מהמפגינים מפרים את הסדר הציבורי ויושבים במרכז הצמתים בניגוד להוראות השוטרים.

פעילי המחאה מסרו: "היום החל המצור על בלפור. לא ניתן לנאשם להמשיך להרוס את המדינה ולחמוק ממשפט. בשיאו של משבר בריאותי, כלכלי ופוליטי, ישראל משוועת לראש ממשלה במשרה מלאה ולא לנאשם בפלילים סחיט וכושל שטובתו האישית מעל טובת המדינה. ביבי, כל עוד תתבצר במעון ותחזיק אותנו בני ערובה - נהיה שם. נסגור עליך מכל כיוון. עד שתלך!".

דניאל אוחנה מפגין בבלפור
"זה הרגיש כמו חטיפה", דניאל אוחנה - מפגין שהורחק ע"י שוטרים

 יעל, אחת המפגינות סיפרה ל-N12: "בהפגנה שהייתה ליד בית הנשיא, השוטרים התחילו לנהוג באלימות. הייתה בחורה שבמהלך המעצר השוטרים גררו אותה באלימות והבגדים שלה הופשטו ממנה, היא הייתה עם החזייה בחוץ. השוטרים תוקפים את מי שנראה להם ממובילי המחאה וגוררים אותו לאוטובוס של עצורים. אני לא מבינה למה הם היו צריכים להיות כל כך אלימים. גם אני חטפתי מרפקים משוטרים בלי סיבה".

"השוטרים דחפו אותנו באלימות למדרכה", סיפר דניאל אוחנה, מפגין נוסף. "נשכבתי על הרצפה והעלו אותי לתוך הניידת. חיכיתי שם עשרים דקות ושתי שוטרות הסיעו אותי ברחבי ירושלים עד לגשר המיתרים וביקשו ממני לרדת. השוטרים אמרו לי שאני לא עצור ולא מעוכב אלא מורחק. כשביקשתי להתקשר לעורך הדין שלי הם חטפו לי את הטלפון מהיד. הרגשתי ממש כמו בחטיפה. סירבתי לרדת מהניידת ורק כשהבטיחו לי שאני משוחרר בלי תנאים. הטלפון שלי היה אצלם ולא הייתה לי אפשרות לתעד את זה. משטרת ירושלים מתמודדת בדרכים לא חוקיות עם מפגינים נחושים ולא אלימים. אני לא עברתי אף עבירה - הפגנתי בהפגנה חוקית נגד נאשם בפלילים והמשטרה מנסה לדכא את המחאה. לא הייתה עילה למעצר הזה, זה מעצר פוליטי".

כך נראית ההפגנה הערב בבלפור (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
ההפגנה הערב בבלפור | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

מתנועת תנועת קריים מיניסטר נמסר: "הערב הוכח שמשטרת ירושלים היא משטרה פוליטית על סטרואידים. בשירות הנאשם מבלפור, השוטרים של דורון ידיד עוצרים בסיטונאות וחובטים במפגינים. ההיסטריה בבלפור מהמחאה שתוביל לסיום שלטון נתניהו מדרדרת את ישראל לשפל חסר תקדים - המשטרה נלחמת בפסלים ובמפגינים שומרי חוק משל היו אויבים. חייבים לעצור את הטירוף ולסיים את שלטון הנאשם ולהציל את מה שנותר מהדמוקרטיה. אנחנו נחושים ולא נעצור עד שהמושחת יילך!".

פסל מפגין הוצב בכיכר פריז ופונה על ידי העירייה (צילום: עופר לביא ועופרה גולדברג)
צילום: עופר לביא ועופרה גולדברג

אמש הציב האומן איתי זלאיט פסל בדמותו של אחד המפגינים בבלפור שנתפס בעדשת המצלמה מחזיק את דגל ישראל, בעת שמכתז"ית של המשטרה מתיזה לעברו זרם מים חזק. עיריית ירושלים פינתה את המיצג, ששוקל 6 טון, זאת למרות שזלאיט התנגד ואף נצמד לפסל בגופו.

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך המחאה פעלו כוחות המשטרה במספר מוקדים בהם המפגינים הפרו את הסדר באופן בוטה, חסמו במתכוון בגופם צירי תנועה מרכזיים, גידפו את השוטרים וחלקם אף התעמתו עמם, תוך שהם לא נשמעים לבקשותיהם לפנות את הכביש. לכן נאלצו השוטרים לפנותם תוך שימוש בכוח על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו. מי שבחר להמשיך ולהתעמת עם השוטרים, נעצר להמשך חקירה והיתר הורחקו מהציר. נמשיך לאפשר את זכות המחאה לכל אדם בגבולות החוק אך לא נאפשר הפרת החוק והסדר הציבורי"