"הכתובת הייתה על הקיר": הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי של הכנסת תפעל כוועדה מיוחדת לבדיקת טיפול הרשויות באלימות במשפחה - כך הודיע היום (שלישי) יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) בעקבות רצח ופאא כנאענה אתמול על ידי בעלה לשעבר, בכניסה לעראבה שבגליל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"לא ניתן להמשיך במצב הנוכחי כשאנו יודעים שכל הגורמים לא עושים מספיק על מנת למנוע את הרצח הבא", אמר ח"כ פורר, שהאשים את המשרד לביטחון הפנים שלא פעל בנושא: " פעם אחר פעם פנינו למשרד לביטחון הפנים בבקשה שיכניסו את נושא האלימות במשפחה כאחד היעדים לשנה הקרובה, דווקא בגלל משבר הקורונה. הכתובת הייתה על הקיר". 

האם ישראל ביתנו בדרך לממשלת ימין צרה? (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מפנה אצבע מאשימה לעבר השר לביטחון הפנים. ח"כ עודד פורר | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

בהודעה שנמסרה מטעם פורר צוין שהשר הקודם לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הבטיח שבספטמבר תוקם יחידה לפיקוח על גברים שהשתחררו ממאסר בגין אלימות במשפחה, אך השר הנוכחי, אמיר אוחנה, דחה את הקמתה.  לפיכך, הוועדה תבדוק בין היתר גורמים ממשרדי הממשלה, מהמשטרה, מהפרקליטות ומשב"ס ואת התנהלותם בסוגיה, שהפכה למכת מדינה של ממש. מתחילת השנה, 20 נשים נרצחו בידי קרוב משפחה.

הבעל לשעבר יצא מרכבו, דקר למוות את האישה - ונמלט  

כנאענה בת ה-37 נדקרה למוות אתמול ביישוב עראבה בגליל התחתון, לאחר שהייתה מעורבת בתאונת דרכים עם רכב נוסף. מיד לאחר התאונה, נהג הרכב השני, שהתברר בהמשך שהוא הגרוש שלה, דקר אותה ונמלט מהמקום. האישה פונתה למרכז הרפואי פדה-פוריה תוך כדי פעולות החייאה - ובהמשך נקבע מותה. המשטרה פרסמה את תמונתו של הגרוש החשוד בדקירה, שאחריו מתבצע מצוד, וביקשה מהציבור עזרה באיתורו.

בין בני הזוג יש סכסוך מתמשך, והגבר אף ריצה עונש מאסר של חצי שנה בגין אלימות במשפחה. לאחר שהפר את תנאי שחרורו, הוא נשפט לעוד חצי שנת מאסר על תנאי. בחודש אוקטובר האחרון - הוגשה תלונה נוספת בנושא. מאוחר יותר פרסמה המשטרה את תמונותו של החשוד, רביע כנאענה, תושב עראבה בן 40, שאחריו עדיין מתבצעות סריקות נרחבות. 

רביע כנאענה הגבר שחשוד ברצח גרושתו (צילום: דוברות המשטרה)
רביע כנאענה, החשוד ברצח אשתו | צילום: דוברות המשטרה

כבר לפני כשנה וחצי התלוננה הקורבן נגד בעלה וברחה למעון לנשים מוכות, שם שהתה שנה. נגד כנאענה הוגש בשנה שעברה כתב אישום, שלאחריו ריצה עונש מאסר של חצי שנה. כך נכתב אז: "כשלא הקשיבה לו באחת הפעמים, תפס אותה בחוזק,  נעל אותה בחדר בבית והכה אותה בידיו. בהזדמנות אחרת לחץ על בטנה, תפס בצווארה וזרק אותה על המיטה".

גם אחרי ששוחרר, המשיך במעשים נגד אשתו ושוב נאסר למשך חמישה חודשים. בחודש שעבר היא שוב התלוננה נגדו לאחר שהכה אותה ואת בתו, ומעצרו הוארך פעמיים. ב-15 באוקטובר ביקשה המשטרה לשחרר את כנאענה ממעצר בהרחקה של 45 ימים מאשתו, אך בית המשפט נתן לבסוף צו הרחקה של חמישה ימים בלבד.