חברות אמת: רועי בורוכוב, בעל סניף של קפה לנדוור בכפר סבא, הצליח להחזיק בגל הראשון את העסק שפעל בהצלחה בשש השנים האחרונות. אלא שאז הגיע הגל השני, ואיתו האיסור על מסעדות למכור ב"טייק אוואי", ורועי החל לקרוס תחת ההוצאות הגדולות של חברות המשלוחים. הוא מצא את עצמו נלחם כדי לשרוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתוך דאגה למצבו של רועי, פרסמה אשתו דורית בורוכב בשבוע שעבר פוסט בפייסבוק - וביקשה לשתף מה עובר על המשפחה שלהם. ואז הגיע כוח החילוץ. יום אחרי שתיארה כיצד נלחם רועי מהבוקר עד הלילה כדי למנוע מהעסק שלו יקרוס - התייצבו כל החבר'ה מהמילואים עם רשימת משימות, נחושים להחזיק את המקום.

ואולם, הלחץ הכבד שחש בורוכב בשבועות האחרונים נתן את אותותיו, ויום אחרי שהגיעו החברים הוא עבר אירוע מוחי והתמוטט. בתקופה ששהה רועי בבית החולים בית הקפה נשאר בידיים טובות. במשך שבוע וחצי חילקו החברים, שמשרתים עימו כבר שני עשורים בגדוד המילואים של יחידת חילוץ והצלה, את חייהם בין המשפחות והעבודות שלהם לבית הקפה בכפר סבא.

הבוקר (רביעי) שוחרר בורוכב והגיע לפגוש את החברים שהמשיכו לתפעל ולנהל את המסעדה - והתקבלו באהבה גדולה ובמחיאות כפיים. דורית הסבירה את ההתמוטטות של רועי: "ביום שישי, כשהוא הגיע וראה את כולם כאן, זה היה הטריגר לגוף שלו שנייה להרפות. קרה מה שקרה, וארבע שעות אחרי זה כבר היינו במיון". 

המילואימניקים שהתגייסו למען בית הקפה של חברם (צילום: N12)
המילואימניקים שהתגייסו למען בית הקפה של חברם | צילום: N12

"אני חושב שדורית צודקת", אמר בורוכוב. "ברגע שראיתי אותם באים הייתה לי נפילת מתח, פתאום יש מי שיהיה פה במקומך, ופשוט אני חושב שהתעייפתי ברגע. אני בן 40, לא 70, ובכל זאת ללחץ הזה יש איזה אפקט. משמונה בבוקר עד 11 בלילה עשיתי משלוחים כל היום, 7 ימים בשבוע, כמובן לא הייתה אופציה אחרת כדי לשרוד את הדבר הזה".

"כולנו פה בתקופת הקורונה חווים קשים מאוד גדולים כל אחד בעבודתו", סיפר אחד החברים. "מהרגע שעלה הפוסט של דורית, זאת הייתה הירתמות של שעות, עד שיום אחרי זה בבוקר כבר עשינו את המשלוחים פה". חבר נוסף הדגיש: "יש פה שלושה מג"דים, קצינים, רס"ר.. זה ממש לא משנה. כל אחד עושה מה שנדרש ממנו".

המילואימניקים שהתגייסו למען בית הקפה של חברם (צילום: N12)
רועי חוזר מבית החולים לבית הקפה: "הם משפחה בשבילי" | צילום: N12

"יש משהו שאני רוצה להגיד על רועי", אמר אחד החברים מגדוד המילואים. "אם זה היה הפוך, ואחד מאיתנו היה צריך אותו - הוא היה שם, והוא הוכיח את זה. אני אפילו מתרגש כשאני אומר את זה, זה היה ברור מאליו שבאים להיות איתו".

בשבועות הקרובים בורוכב לא יכול לחזור לעבוד, עליו לתת לגוף וגם לנפש להתחזק, אבל הם פה וטבלת המשמרות כבר מוכנה. כמוהו יש עוד עשרות אלפי בעלי עסקים קטנים שנמצאים במלחמה בלתי אפשרית, והוא זכה לא להיות בה לבדו. בורוכב סיכם בהתרגשות: "החברים הנפלאים האלה.. אני ממליץ לכולם - תעשו מילואים. אתם תצברו חברים וחוויות, הם משפחה בשבילי".