חשד לפגיעה במפגינים בתל אביב ובפרדס חנה, 12 מוחים נעצרו: רכב שהגיח אמש (חמישי) לעבר מפגינים מתנועת "הדגלים השחורים", "קריים מיניסטר" ו"אין מצב" במהלך מחאה שקיימו ברחוב הרכבת בתל אביב, דרס את אחת המפגינות - ונמלט מהמקום. הבוקר הוא נעצר על ידי שוטרי משטרת תל אביב. לטענת המפגינים שחזו באירוע, מפגינה נפגעה בגבה וסובלת ממכות יבשות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרכב אותר כבר לאחר האירוע, אך הנהג החשוד בדריסה נמלט מהמקום - והמשטרה פתחה בחיפושים אחריו. הבוקר, לאחר מעצרו, בכוונת המשטרה לבקש מבית המשפט להאריך את מעצרו. בתנועת "הדגלים השחורים" טענו שזהו ניסיון הדריסה הרביעי של מפגינים בחודשים האחרונים.

במשטרה אישרו כי הנהג החשוד נעצר והוסיפו: "עד לרגע זה לא הוגשה במשטרה תלונה רשמית על אודות האירוע - ואנו קוראים לעדי ראיה ולמעורבים למסור תלונה כנדרש, על מנת שהתמונה המלאה תתבהר".

בחקירתו אמר החשוד כי הוא נקלע למקום ולא יכל להמשיך בנסיעתו. לטענתו הוא הוקף על ידי המפגינים, שאף שברו את שמשת הרכב שלו. בהמשך הוא נבהל, לדבריו, וניסה לברוח מהמקום. עו"ד יפעת כהן המייצגת אותו אמרה ל-N12: "בניגוד לפרסומים, הלקוח שלי הסגיר את עצמו למשטרה מיד לאחר האירוע. הוא הגיע אל המחסום המשטרתי הקרוב ביותר שראה, שם סיפר לשוטר על האירוע החריג שעבר לטענתו והופנה לתחנת המשטרה".

כהן הוסיפה: "תוך זמן קצר הלקוח התייצב בתחנת המשטרה ושיתף פעולה עם המשטרה. הלקוח שלי אמר לשוטר באותו מחסום: 'כיתרו אותי, הקיפו אותי, נפצו לי את השמשה, המפגינים פתחו לי את הדלת של הרכב וכמעט עשו בי לינץ''. זה ממש מערב פרוע, הוא ממש חשש לחייו", כך לטענתה. לדבריה, הפרסומים על איומים מצדו של הלקוח שלה על מפגינים שנעצרו ושהו עימו בתא המעצר - אינם נכונים. 

לדברי עו"ד כהן המשטרה צפויה לבקש להאריך מעצרו של החשוד ב-5 ימים. לחשוד מספר תיקים במשטרה על אירועים קודמים.

אחד מעדי הראייה לאירוע סיפר: "נראה שהנהג התעצבן שהוא תקוע בפקק מאחורי מאות המפגינים שצעדו על דרך בגין, שמענו איך הוא לוחץ על דוושת הגז ופשוט מתחיל לדהור, לא עניין אותנו מה מגיע מולו, הוא אפילו לא האט לאחר שפגע במפגינה. זה היה מחזה מפחיד".

צפונה משם, בפרדס חנה, נהג רכב שחלף על פני מפגינים תועד כשהוא מרסס לעברם חומר החשוד כגז. "היינו כ-40 מפגינים שהגיעו הערב להפגין בכיכר, פתאום חלף על פנינו רכב והחל לרסס את המפגינים, גז סמיך שמזכיר עשן התפזר בשניות לכל עבר", סיפר אילן, עד ראייה לאירוע. לדבריו, לאחר ריסוס הגז, אירע גם ניסיון דריסה שכמעט הסתיים בפציעה של מפגין: "רכב התקרב למפגינים, ונראה שניסה לדרוס מפגינה, במזל היא הצליחה להתחמק מהפגיעה".

המשטרה עצרה 12 מפגינים בתל אביב

12 מפגינים שהפרו את הסדר הציבורי במהלך המחאות שהתקיימו אמש בתל אביב נעצרו. "חלק גדול מהמפגינים חסמו צירי תנועה, פרצו חסימות שהציבה המשטרה ולא שעו להוראות השוטרים", נמסר מהמשטרה, "מפקד המשטרה במקום הודיע למפגינים כי מדובר בהפגנה לא חוקית וכי יש להם זמן סביר להתפזר ולעזוב את המקום". 

"משהמשיכו המפגינים את ההתפרעות ומשלא שעו להוראות המשטרה, הוחל בפיזורם תוך ביצוע מעצרים", הוסיפו במשטרה, "עד כה נעצרו 12 מפרי סדר. המשטרה שבה וקראה למשתתפי המחאה להישמע להוראות השוטרים, לשמור על הסדר הציבורי וכן להקפיד על קיום הנחיות משרד הבריאות לעניין נגיף הקורונה לצורך שמירה על בריאות הציבור ומניעת הדבקה המונית". בנוסף, חולקו כמה עשרות דוחות בגין חריגה מהנחיות משרד הבריאות. 

רכב ריסס גז לעבר מפגינים בפרדס חנה (צילום: הדגלים השחורים)
זירת האירוע בפרדס חנה לאחר ריסוס החומר החשוד כגז | צילום: הדגלים השחורים

"פרפורי הגסיסה של שלטון הנאשם מבלפור מלווים באירועי אלימות קשים שבנס לא עלו בחיי אדם", נמסר מתנועת "קריים מיניסטר". "המשך של ההסתה הפרועה שלו כלפינו. ביבי- לא נירתע ונמשיך למחות נגדך עד שתלך ואין לנו ציפייה שתיקח אחריות".

"ההסתה שנשמעה מפי ראש הממשלה וח״כים מהליכוד מביאה לעוד מתקפה נפשעת על המפגינים נגד נתניהו והשחיתות", נמסר מתנועת הדגלים השחורים. "הגיע הזמן שהיועמ״ש יתעורר ויעמיד לדין את מיקי זוהר ושאר מהדהדי השנאה. שלא יבוא לבכות בלוויות כשירצחו פה מפגינים. מצפים ממשטרת ישראל לחרוג ממנהגה- לתפוס את הפושעים ומהפרקליטות להעמידם לדין". 

במחאה על הגבלת ההפגנות: מחאות בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ

על רקע המגבלות שהוטלו אתמול על המחאות, התקיימו אמש הפגנות במוקדים רבים ברחבי הארץ - מרביתן בצמתים, בגשרים, בשכונות ובכיכרות. יום קודם לכן, עם אישור הממשלה על הגבלות המחאה בזמן הסגר, עשרות מפגינים החלו בצעדות בירושלים ובתל אביב שהסתיימו במתן קנסות ובביצוע מעצרים.

"בשנה האחרונה מדינת ישראל עוברת תהליך שבו עוברות סמכויות מהכנסת לממשלה ולעומד בראשה, המשטרה מבצעת חקירות הפחדה ונוקטת באלימות קשה. מרגלים אחרי אזרחים באמצעות השב"כ ונאשם בפלילים בתפקיד ראש הממשלה מגביל את זכות ההפגנה", טוענים מארגני המחאות. "זוהי הפיכה שלטונית הלכה למעשה".

מחאת הדגלים השחורים ברחבי הארץ (צילום: הדגלים השחורים)
המחאה בגשר ההלכה | צילום: הדגלים השחורים

פעילי תנועת "הדגלים השחורים" מחו ברחבי הארץ בצמתים ובכיכרות בדרישה "להחזיר את הדמוקרטיה למסלולה ולהחיות את הכלכלה הישראלית שמתרסקת בגלל הכישלון הניהולי שנקרא בנימין נתניהו. נאשם בפלילים בתפקיד ראש הממשלה הוא אסון שהדמוקרטיה לא תצליח להתאושש ממנו, אנחנו ננצח אותו. נמשיך למחות, תוך שמירה על הנחיות הבריאות ועד שביבי יפול".

מחאת הדגלים השחורים נגד השלטון (צילום: הדגלים השחורים)
המוחים בכפר סאלד | צילום: הדגלים השחורים

בתגובה להגבלת ההפגנות יצאו הערב מאות פעילי "קריים מיניסטר" גם הם אל מוקדי המחאה ברחבי הארץ, כשחלקם אף מקיימים מחאות יחיד. "הגבלת את ההפגנות בבלפור וקיבלת המון זועם בכל הארץ, מפגן דמוקרטי אדיר שיביא לנפילתך", אמר ישי הדס, מראשי התנועה. "הציבור מבין שהמשך שלטונך מסוכן לישראל ולא יתן לך לגנוב את הדמוקרטיה ולהימלט מהדין. גם אם תגביל את ההפגנות למטר אחד נפגין נגדך בכל זמן ובכל מקום עד שתלך".

מחאות נגד השלטון של תנועת "קריים מיניסטר" (צילום: N12)
מחאות נגד השלטון של תנועת "קריים מיניסטר" | צילום: N12

ברביעי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם חוות דעת לפיה למרות שהממשלה אישרה את הגבלת ההפגנות למרחק 1000 מטרים מהבית. הן עדיין לא נכנסו לתוקף מכיוון שבמשרד המשפטים עדיין לא נוסחו התקנות המעודכנות שמתוקפן יחולו ההגבלות. המפגינים שהבינו את המשמעות - ביקשו לנצל את ההזדמנות האחרונה לקיים הפגנות במרחק למעלה מקילומטר מהבית וקיימו הפגנה מול מעון רה"מ בבלפור ותהלוכה בתל-אביב.

במקביל, התנועה לאיכות השלטון עתרה אתמול לבג"צ נגד הגבלת ההפגנות בטענה שמדובר בפגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש הביטוי. השופט ניל הנדל החליט שעל המדינה להשיב לעתירה עד 7 באוקטובר.