תינוקות. לידה. אולי האירוע הכי משמח בחיי משפחה. מי חשב שזה יהיה הטריגר לאחד הסיפורים המקוממים והבלתי נתפסים של משבר הקורונה, משהו שלא צריך לקרות במדינה מתוקנת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ריבי, צלמת עצמאית מכרמיאל, ילדה את בתה השנייה ביולי 2019. אחרי חופשת הלידה לאט לאט היא חזרה לעבוד. יום בהיר אחד הגיעה הקורונה - והכול נסגר. "כשהודיעו על המענקים לעצמאיים הסתכלתי על בעלי ואמרתי לו: 'אתה רואה? אני ידעתי שלא ינטשו אותנו'. אני ידעתי שלא יכול להיות שפשוט יתעלמו מכל העצמאיים במדינה".

"ירדה לי אבן ממש גדולה מהלב", הודתה ריבי. "אז ניגשתי והתחלתי למלא את כל הפרטים שלי כדי לקבל את המענק. הגעתי לעמוד האחרון, וראיתי שצריך להצהיר שירדו לי ההכנסות בכ-40 אחוז לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה".

אלא שבתקופה הזו בשנה שעברה ריבי הייתה בשמירת הריון ובחופשת לידה – ללא הכנסות כלל. העסק שלה קיים כבר שש שנים, הוא הצליח, נתן לה פרנסה יפה, ועכשיו מושבת כמו כל עסק אחר בקורונה. אבל בגלל שבחודשים המדוברים הייתה בחופשת לידה, שבה אסור לה לעבוד ואסור לה להכניס כסף, המדינה אומרת לה כי היא לא זכאית למענק הקורונה לעסקים.

"זה לא צודק", היא אומרת. "הכסף הזה מגיע לי בדיוק כמו שהוא מגיע לכל אזרח במדינה. למה אני מקבלת אפס? למה אני לא זכאית לאותה הגנה, לאותה רשת הצלה ששר האוצר הכריז עליה? למה אני לא זכאית להיכלל שם?".

לבעיה הזו, מתברר, שותפות עוד עשרת אלפים נשים עצמאיות שילדו בשנה שעברה. בעקבות שידור הכתבה אמש במהדורה המרכזית, במהלכה הובאו סיפוריהן של נשים נוספות, אמר שר האוצר ישראל כ"ץ כי הוא הנחה לקדם מייד פתרון עבור נשים עצמאיות שילדו ולא זכאיות למענקי הקורונה.