הם נמצאים שם בדרך כלל בזוגות, או בשלשות, עומדים או יושבים תחת שמשייה, מדברים על דה ועל הא, לפעמים זורקים מבט אל עבר נהג חולף - עשרות שוטרים מאיישים במשמרות בשבועות האחרונים את "מחסומי הסגר". ברבים מהם אף נהג לא מתושאל, באחרים התשאולים מסתיימים לרוב בתשובה -"יום טוב, סע בזהירות". מדוע הם שם ולא במוקדי התקהלויות מסוכנים לתחלואה?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז תחילת הסגר מצהירים בכירי המשטרה שמתראיינים בכלי התקשורת מסביב לשעון, כי הם עסוקים עד מעל לראש באכיפת תקנות הקורונה. זה נכון. הם גם מסבירים, בעיקר בתשובה לביקורת על אי אכיפה של התקהלויות, כי השמיכה קצרה והכוחות לא יכולים להימצא בכל מקום שבו מתרחשת הפרה של התקנות. גם זה נכון.

מחסום סגר בירושלים (צילום: N12)
מחסום משטרתי בירושלים | צילום: N12

אבל נהגים רבים שחולפים במחסומים בכבישים העירוניים והבין-עירוניים שואלים את עצמם מדוע הם שם, המחסומים. אם לא מתשאלים בהם – מה המשמעות? אם כן מתשאלים וכל נהג יכול לתת תשובה מספקת, אמיתית או שקרית ("אני עובד חיוני", "אני בדרך לחנות אחזקת בית") – מה המשמעות?

בשבועות האחרונים התאספו במערכת N12 עדויות, צילומים וסרטונים רבים של התקהלויות אסורות שעלולות להעלות את התחלואה בקורונה. כתבינו מסתובבים בשטח, רואים בעיניים את ההתקהלויות, אבל לא תמיד רואים שם את המשטרה.

מחסום סגר בירושלים (צילום: N12)
מחסום משטרתי בירושלים | צילום: N12
התקהלות בתל אביב (צילום: N12)
התקהלויות בתל אביב: היכן השוטרים? | צילום: N12

זה קרה, למשל, בערבים האחרונים בגנים ציבוריים בתל אביב, שם התקבצו עשרות בני אדם. זה קרה בבית ספר חרדי בבני ברק ובבתי כנסת ביישובים נוספים. זה קורה כמעט בכל יישוב בארץ.

הפנינו למשטרת ישראל 3 שאלות:

1. מדוע בחלק מהמחסומים השוטרים אינם מתשאלים את הנהגים?

2. מדוע בחלק מהמחסומים הנהגים מתושאלים מבלי שלשוטרים יש יכולת מלאה לבדוק את אמיתות התשובות?

3. מדוע המשטרה לא מעבירה שוטרים מהמחסומים אל מוקדי ההתקהלויות כדי להגביר את האכיפה?

התקהלות בתל אביב (צילום: ניצן שפירא)
התקהלות בתל אביב | צילום: ניצן שפירא

במשטרת ישראל בחרו שלא להשיב ישירות לשאלות והסתפקו בתשובה כללית. אנחנו מביאים אותה כאן כלשונה:

"לצד יתר המשימות המוטלות לפתחנו, משטרת ישראל אוכפת בימים אלו את מגבלות התנועה ברחבי בארץ במגוון דרכים. המחסומים הם רק חלק ממארג האכיפה, והבידוק בהם מתבצע בתצורה חכמה, בהתאם לשעון החיים, ובאופן שמאפשר ככל שניתן על שגרת החיים של מי שהותר לו לצאת בחוק וימנע עומסי תנועה כבדים בכבישים".

"בתקופה האחרונה, מדי יום ניתנים על ידי המשטרה אלפי דוחות בגין הפרות של מגבלות התנועה ברחבי הארץ, הן במחסומים והן בסיורים ניידים ורגליים ועוד. כל החריגים למגבלות התנועה נקבעו על ידי הדרג המדיני, חוקקו על ידי הכנסת והם מיושמים על ידי המשטרה בשטח".

"לצד מגבלות התנועה, המשטרה משקיעה כוחות גדולים ומשאבים רבים גם לאכיפת הגבלות ההתקהלות, המסחר, חובת הבידוד ואי עטיית מסכה במרחב הציבורי. נמשיך להיות בחזית המאבק הלאומי בנגיף הקורונה ולאכוף את החוק והתקנות למען שלום הציבור ובריאותו".