השר לירושלים ומורשת רפי פרץ התייחס הבוקר (רביעי) לסוגיית שילוב בנות ביחידות הלוחמות בצה"ל ואמר שאם השילוב ביחידות הקרביות יימשך אז "ברור שנצטרך להוריד את הרף, מה שקורה בכל יחידה מעורבת, ועם זה נלחמים פחות טוב". פרץ אמר את הדברים בכנס ביטחון לאומי ודמוקרטיה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה, והזהיר שאם יחייבו חיילים מהציונות הדתית לשרת בחידות מעורבות - "הציונות הדתית לא תהיה שם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לדברי פרץ, הסוגיה הקריטית של הציונות הדתית היא השילוב עם הבנות. "חשבתי שאי אפשר לחייב קצין וחייל לוחם ללכת ליחידה מעורבת. כל השאר, מודיעין, זה בסדר", הבהיר השר. "אבל לוחם, מתחת לאלונקה, ובתוך הטנק, זה סיפור אחר. הגענו למסקנה כי חייל לא יידרש (ללכת ליחידה מעורבת), אבל גם לקצין צריכה להיות האפשרות לכך מסיבות דתיות והצבא צריך לכבד זאת".

צה"ל: נשים לוחמות בקרבי (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
השר פרץ: "לוחמות ביחידות הקרביות יורידו את הרף" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

השר התייחס לבג"ץ הסיירות, בה קבוצת מתגייסות דרשו שצה"ל יפתח את כל היחידות לשירות נשים. לדבריו, בשאלה של איזה ערך גובר - ניצחון או שוויון - ערך הניצחון גובר. "ברור שנצטרך להוריד את הרף, מה שקורה בכל יחידה מעורבת, ועם זה נלחמים פחות טוב", אמר פרץ. "לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב. אז תהיה אחת, אבל אנחנו בדרך להפסיד עשר בנות שמבחינה פיזיולוגית גמרו את השירות ונתקעו עם בעיה חמורה לכל ימיהם, צריך לקחת על זה אחריות. עם זה נלחמים פחות טוב".

פרץ הזהיר: "אם אנחנו רוצים את הציונות הדתית ביחידות הלוחמות, צריך לדעת שיש לנו מגבלה. נוכל להסתדר אם יהיו בעיות כשרות, נוכל להסתדר עם השבת, אבל אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות, מתחת לאלונקה ושמירות בלילה, הציונות הדתית לא תהיה שם. זה לשים את ערך השוויון על פני ערך הניצחון".

ח"כ שטרן: "יש בנות שיכולות לסחוב"

ח"כ אלעזר שטרן, לשעבר ראש אכ"א, שהשתתף גם הוא בכנס, הגיב לדברי השר ואמר כי "הטנקים הם לא בדיון ואף אחד לא חשב שיהיו בנים ובנות באותו טנק, צוותים של בנים וצוותים של בנות". עוד ציין שטרן כי "בניגוד לדברי הרב רפי, יש בנות שיכולות לסחוב משקלים".

אלעזר שטרן (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
ח"כ אלעזר שטרן: "נגד דת השילוב בכל מחיר" | צילום: Miriam Alster/FLASH90

"להטיל את החילון על הצבא זו תעודת עניות", הדגיש שטרן. "כל הניסיונות להטיל דופי בצבא ולומר שהוא גורם מחלן - עצובים מאוד. זה עצוב כמו מסיבת חומש בכיתה ב' שבה אסור לאבות לבוא, כי הילדות שרות. מי שחושב שהוא מגדל סוטים, שיאסור על מסיבת סידור בכיתה ב' בגלל ש"קול באישה ערווה". אני בז לתפיסת העולם הזו. אל תנסו לכפות חיילים דתיים לנורמות שהם לא רוצים אותן, ואל תנסו להחזיר את הצבא בתשובה".

שטרן התייחס לבג"ץ הסיירות ואמר כי לדעתו נכון שהצבא יחליט - דווקא מהסיבות של צבא העם. לדבריו, "צריך לתת לבנות את הזכות להיות לוחמות בצה"ל, ולכן אני בעד לפתוח כמה שהצבא יגיד שאפשר". עם זאת, ראש אכ"א לשעבר הדגיש שהוא "נגד דת השילוב בכל מחיר". לדבריו, "בנות צריכות להיות ביחידות מיוחדות, אבל לא בכל היחידות, אלא בהתאם לצרכי צה"ל". עוד אמר כי יש לבחון אם "בשביל זה צריך ליצור תנאים מיוחדים מאוד שיעלו כסף שאין לנו. לא בגלל שבנות לא ינצחו מלחמה כמו בנים".

עו"ד ינור ברטנטל, ב"כ העותרות בבג"ץ הסיירות, הגיב לדברי השר פרץ: "אני מאמין שגם אנשי הציונות הדתית רוצים שבנותיהם יגשימו את שאיפותיהם בדיוק כמו בנו של הרב רפי פרץ שמשמש כמג"ד ביחידה מעורבת". עוד הוסיף: "כיום משרתים טייסים דתיים לצד טייסות חילוניות וטייסות דתיות לצד טייסים חילוניים, כך גם בקורס חובלים. אנחנו בטוחים שצה"ל ימצא את הדרך הנכונה שכולם יוכלו לשרת בצבא בשוויון מלא ובלי פגיעה באמונה של כל אחת ואחד".

ח"כ יוליה מלינובסקי הגיבה לדברי השר פרץ וצייצה בטוויטר: "מייצג רק את עצמו ואת דעותיו הפרימטיביות. הוא מזמן לא מייצג את הציונות הדתית שהתקדמה והתרחקה משם".