אחד ממובילי המחאה נגד ראש הממשלה נתניהו, תא"ל במיל', אמיר השכל, תועד לפני כחודש וחצי בהתבטאות מעוררת מחלוקת ובעייתית. כששוטרי מג"ב ניגשו לעצור אותו הוא הטיח בשוטרת ממוצא אתיופי: "אני הבאתי את ההורים שלך מאתיופיה – איך את לא מתביישת". התיעוד הזה גרר ברשתות החברתיות תגובות רבות נגד השכל ויש גולשים שאף כינו אותו גזען.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השוטרת שתועדה בסרטון אמרה למקורביה: "רק סיימתי הכשרת טירונות ולימדו אותי ללמוד באיפוק. באותו הרגע לא הבנתי את חומרת דבריו של האיש אבל עכשיו כשראיתי את הסרטונים אני בהלם שקצין בכיר מסוגל להוציא מילים כאלה מהפה. אני שוקלת להגיש נגדו תלונה. עדיין לא מעכלת את האמירה הזאת, קשה לי עם זה".

בעקבות הסערה שהתבטאותו של השכל גררה - הוא פרסם תגובה וכתב: "מדובר ביום בו פונה המאהל בבלפור בניגוד לחוק ועל מנת לשרת אירוע של ראש ממשלה. לאחר מכן פינו את תא"ל במיל' אסף אגמון ואותי בכוח ברוטלי על ידי השוטרים, מהכניסה האחרת של בית ראש הממשלה. שוב בניגוד לחוק ולפסיקת בג"ץ".

אמיר השכל קורא להפגין (צילום: טוויטר)
"לייחס לי אמירה גזענית זה חסר בסיס, אך אם מישהו נפגע אני מתנצל" | צילום: טוויטר

"הרגעים בסרטון הם הרגעים בהם מספר שוטרים צעירים וחזקים דוחפים אותי ומרעיפים עלי איומים וקללות", הוסיף. "הניסיון לייחס לי אמירה גזענית היא חסרת כל בסיס אך אם יש מי שנפגע אני מצטער. זה המקום להדגיש כי במשך שנות שירותי בחיל האוויר עסקתי רבות בהעלאת יהודי אתיופיה - פרויקט שאני גאה בו. שוב מערכת תעשיית השקר מנסה ליצור יש מאין. שהרי במקום  שיתעסקו באלימות השוטרים הנוראה כנגד המפגינים בכלל ובעיקר באותו יום, אשר פעלו בניגוד לחוק ופסיקת בג"ץ , בוחרים להוציא מהקשרה את כל הסיטואציה".

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה גם התייחסה לאירוע וכתבה: "שוטרים יוצאי אתיופיה, חיילים יוצאי אתיופיה, סדרנים יוצאי אתיופיה, כבאים יוצאי אתיופיה, עובדי הצלה יוצאי אתיופיה וכל עובדי המדינה הישראלים יוצאי אתיופיה - הרימו ראש, היו גאים במי שאתם ועשו עבודתכם בצורה הטובה והנאמנה ביותר".

פנתה לקצין הכנסת (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
השרה תמנו שטה | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

"שאף אדם לא יצפה לרגע שתעמדו דום בפניו ותמעלו בתפקידכם רק כי הוא חושב לעצמו שהוא אדון הארץ או מעליכם בצורה כה פטרונית", המשיכה. "הורינו חירפו נפשם וצעדו מאות קילומטרים באמונה ובנחישות כדי לעלות לישראל. שאף אחד לא ינכס את סיפור הגבורה וההיסטוריה שלנו לעצמו. התייחסות למוצא שלכם בשל צבע עורכם זו גזענות תמונה באנשים שלא מבינים שאין כאן אדונים ומשרתים. כולנו ישראלים שווים".

סגן השר לביטחון פנים, ח"כ גדי יברקן מהליכוד, התייחס להתבטאותו של אמיר השכל: "תת אלוף אמיר השכל מתגזען ומתנשא על שוטרי ישראל ועל יוצאי אתיופיה. בושה. כך לא מתבטא קצין צה"ל. כשתת אלוף אסף אגמון, שותפו של השכל למחאה, דאג להזכיר לי שהוא הביא אותי לארץ, הבלגתי. עכשיו כשאמיר השכל מתנשא על שוטרת ואומר זאת כאילו שהארץ היא שלו, לא אבליג עוד".

גדי יברקן (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
סגן השר לביטחון פנים | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

"זו בדיוק הנקודה", הוסיף יברקן. "השכל וחבריו בטוחים שהארץ שלהם. הם אדוני הארץ וכל השאר אורחים במקרה הטוב, ועבדים במקרה הרע. אם הם לא שולטים, הלכה המדינה. נתניהו הוא רק התירוץ. מסתבר שתחת הכסות היפה של דמוקרטיה, שוויון זכויות ומלחמה בשחיתויות, יושבת לה מפלצת גזענית וגאוותנית, מוצפת תחושת אדנות. לצערי הולך ומתחזק הרושם שהיא זו שמנהלת, גם אם ללא מודע, את המחאה של אמיר השכל וחבריו. אגב, אמיר השכל, ההורים שלנו היו מגיעים לארץ גם ללא עזרתך. אתה היית חייל שביצע פקודה, בדיוק כמו השוטרת שנשלחה לבצע משימה שקיבלה ממפקדיה".

גולשים רבים שהגיבו לסרטון כינו את השכל גזען, מתנשא ובעוד שלל כינויי גנאי. השכל, ששימש כמפקד טייסת ובשלל תפקידים נוספים בחיל האוויר, הוא פעיל בולט בהפגנות נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרט. זו לא הפעם הראשונה שהוא נקלע לעימותים עם המשטרה ובמהלך חודש יוני 2020 הוא נעצר בעקבות פעילותו במחאה.