קבינט הקורונה אישר לפני כניסת השבת את ההקלות בסגר, ועם צאת השבת פורסמו התקנות המלאות שנכנסו לתוקפן היום (ראשון) בשעה 6:00 ויימשכו שבועיים, עד 14 בנובמבר - ובראשן פתיחת הלימודים בכיתות א'-ד'. במקביל, בכירים במשרד הבריאות תוקפים את ההחלטה שלא להעלות את הקנסות, והעבירו ביקורת על האוצר לקראת השלב הבא של ההקלות: "השר כ"ץ נוהג בפופוליזם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה יהיה מותר? התקנות המלאות

• תפילה: ניתן להתפלל עד 10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח. תפילה בבית תפילה עם מספר אנשים גבוה מהמותר מהווה עבירה פלילית שהקנס בגינה עומד על 500 שקלים לכל אחד מהנוכחים.

• אירועים (חתונה, מסיבה, טיול מאורגן או טקס): ניתן לקיים אירוע בהשתתפות עד 10 אנשים במבנה או 20 בחוץ (ולכל היותר עד 20 אנשים).

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
תפילה: עד 10 אנשים במבנה סגור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

• לערוך אימון ותחרויות לספורטאים תחרותיים, ילדים ונוער. בענף השחייה והספורט המוטורי - גם לבגירים.

• להפעיל מקום עבור אימון או תחרות של ספורטאי מקצועי וכן של ספורטאי תחרותי.

• לקיים שיעורי נהיגה בכפוף להוראות של נסיעה ברכב פרטי (עד נהג ושני נוסעים ברכב).

מספרה, קורונה, ירושלים, ספר, תספורת (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
המספרות ייפתחו: חייבים להזמין מקום מראש | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

• להפעיל מסגרת רווחה ושירותים נוספים המנויים שלא רק בעבור טיפול סוציאלי חיוני: תיקון זה יאפשר בין היתר הפעלת שירותים במסגרת "מרכזי יום ומועדונים לאזרחים ותיקים" או שירותים להפגת בדידות המיועדים לאזרחים ותיקים, לרבות אלה שאינם במסגרת שירותי הרווחה של הרשות המקומית וכן ספריות לעיוורים.

• מתאפשרת הפעלתם של שטחים פתוחים של אתרי מורשת ואתרי עתיקות, זאת בנוסף להפעלתם של שמורות טבע וגנים לאומיים.

• צימרים: מתאפשרת הפעלת מתחם אירוח, עם עד 4 יחידות אירוח נפרדות לגמרי, כאשר כל יחידה תשמש בעבור אנשים הגרים יחד בלבד.

• הפעלתם של מקומות למתן טיפולים לא רפואיים, כמו מספרות וטיפולי יופי וקוסמטיקה, וכן טיפולי רפואה משלימה. הטיפולים הללו כוללים חובת תיאום ביקור מראש. טיפולים אלה כוללים גם טיפולים כגון רכיבה טיפולית, טיפולי נפשי או רגשי וכן בריכות טיפוליות.

• הפעלת מתחמי דרייב-אין לצורך צפייה בסרט.

חל איסור על ארגון או השתתפות באירוע מסוג: אירוע ספורט, כנס, פסטיבל ומופע בידור ואומנות.

חל איסור על מפעיל מקום ציבורי ועסקי או מחזיק במקום פרטי לקיים אירוע אסור, וחל איסור על נותן שירותים (כגון: שירותי צילום, הסעדה, מוסיקה, תאורה ותשתיות) לתת שירות עבור אירוע אסור או אירוע שמספר המשתתפים בו עולה על המותר - העובר על הוראה זו צפוי לקנס של 5,000 שח.

• חלה חובת שמירת מידע על ידי מחזיק של מקום ציבורי או עסקי שהכניסה אליו נעשית בתיאום או בהזמנה מראש לצורך מסירתה במקרה הצורך לשם ביצוע חקירה אפידמיולוגית (כגון מקום למתן טיפולים לא רפואיים בגוף האדם, מקום למתן טיפול רפואה משלימה ועוד).

ומה עם לימודים?

ביום חמישי האחרון אישר הקבינט את החזרה ללימודים של כיתות א'-ד' מחר: עם מינימום של 4 ימי למידה פרונטליים בשבוע לכל תלמיד. כמות התלמידים לא תעלה על 20 תלמידים, ובמוסדות הנמצאים באזורים בעלי שיעור תחלואה נמוך תותר החרגה של לימוד בקבוצה בת 24 תלמידים.

בצהרונים ייעשה מאמץ מרבי לצמצם ערבוב קבוצות בפעילות, אך ניתן יהיה לצרף ילדים של עד שלוש קבוצות קבועות מאותה שכבת הגיל, ובלבד שהמספר הסופי לא יעלה על 28. תשומת לב יתרה תינתן לעטיית מסכה, וסוכם כי האכילה תתבצע בשטח פתוח. אנשי צוות חינוכי יוכלו ללמד עד שלוש קבוצות לכל היותר, למעט מורים לחינוך גופני. ההנחיות הללו תהיינה תקפות עד ה-29 לנובמבר.

עימות בין הבריאות לאוצר

בצל ההקלות בדרך לשגרה, הקרב על הקנסות נמשך. בכירים במשרד הבריאות ביקרו את ההחלטה להמשיך במדיניות ההקלות, מבלי להעלות במקביל את הקנסות: "מטורף שפותחים בצורה דרמטית את המדינה בלי להעלות את הקנסות. זה קריטי. 5,000 שקלים לא מרתיעים אף אחד". בשלב זה, טרם ברור מתי גובה הקנסות יעלה, אם בכלל. 

המחלוקות הגיעו גם לקראת שלב ההקלות הבא, שעתיד לצאת לפועל בתחילת השבוע הבא. במסגתו, ייפתחו חנויות הרחוב. הבכירים במשרד הבריאות תקפו את שר האוצר כ"ץ: "הוא נוהג בפופוליזם. יש גישה של אחריות, של רוב השרים, ויש גישה פופוליסטית של שר האוצר". הם תקפו: "אם נגיע לעוד סגר - ישכחו מכל הלחצים שהוא הפעיל, ויגידו 'משרד הבריאות אשם'". 

בתוך כך, אתמול פורסמו הנתונים המעודכנים של התחלואה בקורונה בישראל. ביממה החולפת התגלו 674 נדבקים חדשים בנגיף, המהווים 2.1% מסך כל הבדיקות באותו היום. מספר החולים במצב קשה עומד על 419, כשמתוכם 182 מונשמים. מאז תחילת המגפה נפטרו 2,523 בני אדם שחלו בקורונה.