אם לא יקרה נס חנוכה של הרגע האחרון, מדינת ישראל תחזור בשבוע הבא לשורה של הגבלות מחמירות. מצב התחלואה בישראל מתקרב ליעד שהציב משרד הבריאות, לקראת מעבר למציאות של "ריסון מהודק" – שיכלול סגירה מלאה של חנויות הרחוב, הקניונים והשווקים. כמו כן, בתי הספר בערים האדומות והכתומות ייסגרו. השר דרעי בריאיון הערב (רביעי) ל"תוכנית חיסכון": "לא רואה דרך להוריד את התחלואה ללא ריסון מהודק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השר דרעי אמר בריאיון: "בקצב העלייה של החולים כפי שזה נראה עכשיו – יצטרכו לעשות צעדים, לא ידוע אם מיד, של ריסון מהודק. אנחנו בדרך לשם לצערי הרב". בנוסף, דרעי הצהיר כי הוא מתכוון להתחסן נגד הקורונה וקרא לכל הציבור, ובפרט לציבור החרדי, להתחסן כדי למתן את המגפה.

החלטת הקבינט המקורית כולל מהלך דרמטי נוסף – אם הריסון המהודק לא יוריד את התחלואה משמעותית תוך שלושה שבועות ישראל תלך לסגר מלא, שלישי במספר. במשרד הבריאות מעריכים שהמסחר ייסגר תוך 5 ימים.

בריאיון שנתן יו"ר קבוצת "בריל" שחר תורג'מן ב"תוכנית חיסכון", הוא איים כי העסקים וענף המסחר לא ייענה להגבלות החדשות תחת ההגדרה "ריסון מהודק". לטענתו, העלייה במספרי התחלואה נובעת מעלייה בכמות הבדיקות. "העלייה לא קשורה למסחר. היא קשורה למדגרת הקורונה בנתב"ג, הבאת הנגיף מדובאי לישראל, למחסור באכיפה על מפרי בידוד", אמר. "מי שחושב שיסגור רק את המסחר וכל השאר ישאיר פתוח - טועה. או שיהיה סגר מוחלט או שהמסחר ייסגר רק בעיר אדומה". 

שוב: עימות פוליטי בין גנץ לנתניהו

תוכנית ה"ריסון המהודק" מובילה גם לעימות פוליטי נוסף בין נתניהו וגנץ. בכחול לבן דורש עוד כינוס של הקבינט כדי לאשר שוב את תוכנית ההגבלות. ראש הממשלה נתניהו מנגד מתנגד וטוען: כבר הצבענו על המתווה, לא אתן לשנות את ההחלטות - בטח כשחצי מהקבינט הוא לעומתי. בכחול לבן מאשימים את נתניהו שהוא מעכב את כינוס הקבינט בגלל מה שהם מגדירים "פסטיבל החיסונים".

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
עימות גם בנושאי הקורונה, נתניהו וגנץ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

במקביל, גנץ דורש להביא לאישור הקבינט את מתווה החיסונים המלא - לא רק סדרי עדיפויות אלא גם את הקצב המדויק: כמה אנשים יחוסנו בכל יום ומתי.

משרד הבריאות ימליץ להגדיר את כל המדינות כ"אדומות"

במשרד הבריאות החליטו להמליץ להפוך את כל מדינות העולם לאדומות, בניסיון למנוע את הגעת הנגיף מחו"ל והפצתו בישראל. משמעות ההחלטה הזאת, אם תתקבל, היא שכל מי שחוזר מחו"ל יידרש להיכנס לבידוד. ההכרעה הסופית תתקבל מחר.

דיילת ממוגנת בטיסת ישראייר (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
מייבאים קורונה לישראל, אילוסטרציה | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

במהלך דיון פנימי לקראת הדיון מחר, שבו צפויים להכריע איזו מדינה תהפוך לאדומה, במשרד הבריאות החליטו על עמדתם - שנחשבת חריגה. אם ההחלטה הסופית תתקבל מחר, בתוך שבוע כל החוזרים מחו"ל ייאלצו להיכנס לבידוד בהתאם להנחיות.